Back to basics
Tlak na výkon ustupuje a nahrazuje ho důraz na vědomé prožívání přítomnosti. Ať už jde o pohyb, péči o pleť nebo digitální detox, všechny tyto oblasti se budou řídit jednoduchým pravidlem: méně spěchu, více hloubky. Máte někdy pocit, že se vymýšlí nespočet novinek pro zlepšení života, ale pod rouškou jejich kvantity se ztrácí pravá podstata věci? Příští rok se vrátíme k základům – jóga zůstane jógou bez přívlastků, ticho bude novým léčivým zvukem. Filosofie, přirozenost, hloubka a rytmus těla...Máme se na co těšit!
Pomalost a síla pohybu
Rok 2024 byl bezpochyby rokem pilates, který získal popularitu nejen díky celebritám, ale i díky důrazu na funkční pohyb a práci s hlubokým stabilizačním systémem. V příštím roce se ale ještě více zaměříme na pomalý, kontrolovaný pohyb. Místo rychlého kardio cvičení se dostává do popředí myšlenka, že pomalejší pohyb je často náročnější, efektivnější a přínosnější pro nervový systém. Stresová reakce v těle je aktivována neustálým spěchem. Pomalejší pohyb a vědomé cvičení umožňuje "vypnout" sympatický nervový systém (boj nebo útěk) a aktivovat parasympatikus(klid a trávení).
- Barefoot trénink a stabilita: Práce s rovnováhou a stabilitou, tréninky naboso nebo na měkkých podložkách pro zlepšení propriocepce (vnímání vlastního těla v prostoru).
- Barre 2.0: Barre tréninky inspirované baletem, doplněné prvky jógy a pilates. Očekávejte nové variace se závažím, terapeutickými gumičkami a technikami hlubokého dýchání.
- Somatické cvičení: Zaměření na propojení pohybu a vědomí. Jemná práce s tělem, uvolňování svalových vzorců a stresu uloženého v těle.
- Slow flow jóga: Jóga zůstane populární, ale důraz se přesune na plynulý pohyb v pomalejším tempu. Namísto složitých ásan půjde o propojení dechu s jemným pohybem, který zklidní nervový systém.
Hormonální rovnováha, ženské zdraví a prevence
Hormonální rovnováha, ženské zdraví a prevence budou v roce 2025 stěžejními tématy. Stoupající zájem o tuto problematiku vede k většímu zaměření na prevence hormonálních problémů a jejich dlouhodobý vliv na zdraví. Budeme častěji vyhledávat personalizované přístupy, které respektují specifika hormonálního cyklu. To zahrnuje přizpůsobenou stravu, pohybové aktivity a životní styl, který podporuje vyvážené hladiny hormonů. Adaptogeny, byliny a přírodní doplňky se stanou běžnou součástí wellness rutin pro zmírnění hormonálních výkyvů, zlepšení nálady, redukci stresu a prevenci problémů jako je syndrom polycystických vaječníků nebo menopauza.
Offline is the new black
Kdo by to byl řekl, že "odpojit se" se stane největší formou luxusu? V roce 2025 digitální detox získá nový význam. Neustálé notifikace, sociální sítě a tlak na produktivitu unavují nejen náš mozek, ale i nervový systém (a také telefon). Zamysleli jste se někdy nad tím, jak rychle a proč se vám vybíjí telefon nebo počítač? Podobné to je i s naší myslí. Jak často dobíjíte svůj telefon? A jak často dobíjíte sebe? Jógové retreaty dobře známe, ale co takové digitální retreaty - víkendové pobyty v přírodě bez Wi-Fi, zaměřené na meditaci, jógu a dechová cvičení? Offline zóny si začneme zavádět i v běžných dnech – například hodinu po probuzení a hodinu před spaním.
Víkendové útěky za tichem
Navzdory rostoucímu hladu po individuálních lekcích, které umožňují přizpůsobení tréninků našim specifickým potřebám a cílům, skupinové lekce neztrácí na popularitě. Naopak, promění se v komunitní zážitky, které podporují sdílení a vzájemnou motivaci.
Oblíbenou volbou nadále budou retreaty aneb víkendové útěky za samotou. Být sám ve skupině cizích lidí je totiž terapeutické. Je to příležitost k relaxaci a k vlastnímu rozvoji s důrazem na intenzivní a osobní přístup. Potřebujeme nahlédnout do svého nitra, vyřešit své emoční uzly, ale nechceme u toho být sami. Nejvyhledávanější budou v příštím roce pobyty v tichosti, beze slov. Většina retreatů se zaměří na malé skupiny a kombinaci jógy, meditace, aromaterapie a dalších technik, které nám pomáhají být tady a teď.
Mental fitness
V roce 2025 bude péče o duševní zdraví stejně důležitá jako trénink těla. Nepůjde už jen o zvládání stresu, ale o aktivní budování psychické odolnosti, emoční stability a vnitřního klidu. Hitem se stanou "mind gyms" – specializovaná místa na trénink duševní pohody, kde si lidé osvojí techniky všímavosti, meditace a mentální fitness.
Dlouhodobě roste poptávka po aplikacích na podporu mentálního zdraví i popularita terapeutických sezení v hybridní (online i offline) podobě. Trénink duše bude vnímán jako prevence vyhoření, nástroj ke zlepšení spánku a způsob, jak získat větší kontrolu nad emocemi a stresem. Tento trend učí, že duševní zdraví je nejen stav mysli, ale i aktivní dovednost, kterou lze trénovat každý den.
- Zdroj článku:
autorský text