Pánevní dno je soubor svalů, vazů a tkání, které uzavírají spodní část pánevní dutiny. Tento komplex svalů a tkání tvoří podporu pro orgány v pánevní oblasti, jako jsou močový měchýř, střeva a děloha. Pánevní dno hraje klíčovou roli nejen při každodenních funkcích, jako je močení, stolice a sexuální aktivita. Pánevní dno hraje také roli při udržování celkové stability těla a prevenci zdravotních potíží, jako je inkontinence, bolesti v oblasti pánve (bolestivá menstruace) či spodní části zad. Tak jako je potřeba udržovat v harmonii mysl, tak je potřeba udržovat v harmonii i oblast pánevního dna. Svaly pánevního dna je tedy důležité nejen uvolňovat, ale i posilovat.
Jak poznat přetížené pánevní dno
Přetížené pánevní dno může mít řadu příznaků, avšak je důležité si uvědomit, že tyto symptomy mohou být způsobeny i jinými zdravotními potížemi. V častých případech přetíženého pánevního dna můžete pociťovat bolesti při pohlavním styku, bolestivou menstruaci, zácpy, tlak a bolest spodní části zad a podbřišku.
Jak uvolňovat svaly pánevního dna jógou
Nejdůležitějším a zároveň nejtěžším úkonem pro práci s pánevním dnem je jeho zvědomění. Pro uvolnění této oblasti je tedy důležité vědomí, kterým můžeme v oblasti zasáhnout buď myšlenkou, dechem, vizualizací, meditací či fyzickým pohybem – pokud se tedy pohybujeme v jógové sféře.
1. Pozice dítěte
Sedněte si na paty a kolena otevřete od sebe na šířku podložky. Položte horní část těla na podložku tak, aby bylo břicho mezi stehnama a čelem se dotýkejte podložky či pod něj dejte složené dlaně. Užijte si pozici na několik minut a dýchejte hluboce do spodní části břicha i zad. Tato pozice pomáhá nejen uvolňovat svaly pánevního dna, ale také uvolňuje svaly zad, břicha a hýždí.
2. Vizualizace – meditace
Najděte si klidné prostředí, kde nebudete rušeni. Zavřete oči a začněte vnímat jen svůj dech. Ve vizualizaci nám pomůže představa teplého a jemného světla, které se pomalu propouští do celého těla. Představu světla spojíme i s představou pocitu tepla. Teplo uvolňuje veškeré napětí a hojí všechny rány v oblasti pánevního dna. S nádechem si představte světlo v celém těle, s výdechem se spojte s pocitem tepla v oblasti pánevního dna. Čím pomalejší dech, tím většího uvolnění dosáhnete.
3. Brčkový dech
U dechové techniky můžete sedět nebo ležet. Důležité je vědomí prodloužení páteře. Nadechněte se pomalu a hluboce nosem, vydechněte co nejpomaleji přes malý otvor v ústech, jako byste vydechovali tenkým brčkem. Pokud s brčkovým dechem začínáte, můžete si do úst dát brčko skutečné, tak abyste se naučili zároveň trpělivosti s dechem. Při výdechu podporujte uvolnění pánevního dna.
Zdroj: autorský článek