Wild swimming trend
Wellness trendy jsou pomíjivé, ale je tu jeden, jehož popularita v posledních měsících prudce roste. Je to wild swimming a propadají mu jednotlivci i celé nadšené skupiny přátel nebo kolegů v práci. Možná k jeho oblibě přispělo i někdejší přiznání princezny Kate, která se do studené řeky nořila každý den s takovou vervou, až si princ William klepal na čelo. A zcela určitě mu udělalo dobrou službu i vyčištění Seiny před olympiádou v Paříži, od kterého si spousty Pařížanů slibovaly, že jim umožní plavat v řece a navštěvovat říční koupaliště, která byla v plánu zbudovat. S trochou závisti v hlase nám šéfredaktorka Thea Prokop líčila, jak tým zaměstnanců značky Pandora v Kodani pravidelně míří k vodě, aby tam utužil týmového ducha a smyl ze sebe pracovní starosti a stres. Láká vás to taky? Vstupte do divoké řeky a propadněte i vy nácviku plavání v přírodních vodách. Oceníte to nejen na Nový rok.
Wild swimmerů přibývá
„Mrazí, ale cítíte se úžasně,“ zvolala Louise Roe v příběhu na Instagramu, kde wild swimming propagovala. Propadly mu i další celebrity jako Vogue Williams, Binky Felstead a už zmiňovaná princezna z Walesu. Počet vyhledávání pojmů „wild swimming“ neboli „plavání v přírodních vodách“ roste a naznačuje, že tomuto trendy sportu se chce věnovat stále více lidí. Pochopitelně to nedělají pouze kvůli cool fotkám do instagramového feedu. Kromě zábavné stránky věci to má i své zdravotní přínosy… a taky svá rizika. Na nejčastěji vyhledávané otázky, od zdravotních výhod až po věci, na které byste měli před ponorem do studené řeky pamatovat, se podíváme.
Snížení prahu bolesti
„V jedné studii vedlo plavání ve studené vodě s teplotou mezi 0-2 stupni Celsia ke zvýšení hladiny hormonů, jako je adrenalin a kortizol,“ vysvětluje britská lékařka a koučka zdravého životního stylu Dr. Serena Rakha. Oba hormony jsou zodpovědné za to, že tělo lépe reaguje ve stresových situacích. Adrenalin ho nutí podávat extrémní výsledky, kortizol ho chrání před poškozením od adrenalinu. „To mělo v průběhu času za následek snížené vnímání bolesti,“ uvádí odbornice.
Snížení krevního tlaku
Podle několika studií se wild swimming může pochlubit pozitivním účinkem na kardiovaskulární systém. Je to vynikající způsob, jak zvýšit oběh a průtok krve a stabilizovat tlak na normálních hodnotách.
Antidepresivní účinky
Lidé, kteří se věnují plavání ve studené přírodní vodě, se shodují na tom, že to má okamžité pozitivní účinky na jejich duševní zdraví. Stejně jako si vyčistíte hlavu při běhu nebo jiné oblíbené fyzické aktivitě. „Existují důkazy, že při pravidelném wild swimmingu dochází ke snižování příznaků vyhoření a deprese,“ říká Dr. Rakha.
Posílení imunity
„Studená voda nutí naše tělo, aby se přepnulo do krizového režimu boje či útěku. V té souvislosti dochází v našem krevním oběhu k nárůstu určitých imunitních buněk,“ popisuje expertka. Tyto imunitní buňky se mobilizují v reakci na stres z chladu, jako by se aktivovaly, kdyby se setkaly s infekcí, jako je třeba virus nachlazení.
Spojení s přírodou
Stále více lidí se kvůli vyhoření a pocitům zbytečnosti svého fungování v džungli města vrací do přírody. Někdo prostřednictvím vycházek do lesa, ti šťastnějším přestěhováním na vesnici nebo rovnou na samotu, jiní nořením rukou do hlíny v komunitních zahrádkách nebo alespoň na svých balkonech. Divoké plavání je také způsobem, jak se znovu spojit s přírodou a najít v ní svůj vnitřní klid. Ponořit se do chladného proudu řeky dává lidem více smyslu a perspektivy v životě. Je to připomínka toho, že všude kolem nás jsou živé věci. „Věřím, že wild swimming slouží jako způsob, jak se spojit s přírodou a zároveň jako protijed proti vyhoření,“ říká Dr. Seerena Rakha.
Postupně & pomalu
Stát se otužilcem a wild swimmerem ale není otázka několika dní. Prvotním krokem je takzvané domácí otužování. Právě s tím je dobré začít na podzim. Začněte ve sprše. Postupně snižujte teplotu a prodlužujte čas, který pod studenou sprchou trávíte. Je také dobré střídat teplou a studenou vodu. Pokud se ale necítíte úplně fit, otužování vynechte, protože váš organismus by byl zbytečně zatěžovaný. „Když organismus pravidelně vystavujeme v přiměřené míře zvýšené zátěži, dochází k jeho postupné adaptaci na podnět a tím ke zvýšení odolnosti a výkonnosti. V případě, že jsme zdraví, s ničím se neléčíme a nemáme žádné zdravotní problémy, můžeme začít hned,“ říká Peter Šnábel, vedoucí Balnea & Fyzioterapie v Lázních Libverda. Otužování je dlouhodobý proces, kterým se vedle imunity posiluje vytrvalost, trpělivost a pevná vůle. Opravdovým otužilcem se člověk údajně stává až po 2 letech pravidelného otužování.
Stay safe
Kromě otužování je dobré zapracovat i na plavecké technice a kondici. Zvykání si na studenou vodu je jednou částí přípravy na wild swimming, druhou je pár lekcí v plaveckém bazénu. Získáte jistotu pohybu a důvěru ve vodu. Vydat se do studené řeky nebo přehrady je něco jiného než se ponořit na dovolené do bazénu. Jste připravení se wild swimmingu oddat? Pak nikdy neplavte sami. Wild swimming je nádhernou relaxací, ale neměli byste zapomínat na bezpečnost. Do vody se vydejte zásadně alespoň ve dvou. Kdybyste se dostali do potíží, budete mít pomoc hned při ruce. Pořiďte si plaveckou bójku, díky které budete nejen ve vodě lépe vidět, ale v případě potřeby se jí můžete zachytit a opřít se o ni. Kdyby došlo k tomu, že vám dojdou síly nebo vás chytí křeč, pomůže vám zachránit život. Naplánujte si také trasu. Nikdy neplavejte tam, kde kotví nebo plují lodě. Projděte si také trasu a naplánujte si případné vstupní a výstupní body, kudy se do řeky a z řeky dostanete, když budete potřebovat. A nepodceňte ani závěrečnou fázi. Kvalitní, savý a hřejivý župan vám po plavání udělá neocenitelnou službu. Stejně jako termoska s čajem a svačina, abyste doplnili ztracenou energii po plavání ve studené vodě.
- Zdroj článku:
Graziadaily.co.uk, SundayWorld.com, Instagram