Tlak na povinné štěstí
Těšili jste se na léto, protože prosluněné, uvolněné měsíce vám vždycky dodají přesně to množství štěstí, energie a odpočinku, ze kterého po zbytek roku čerpáte. Jenže ono to tak nebylo. Navenek ano, vaše socials se jako vždy hemžily fotkami a videy z akcí s kamarády, z dovolené s partnerem, z chvilek, kdy by vám ostatní mohli jen závidět. Závod o to, jak z léta před zraky ostatních udělat perfektní sezónu, jste dokončili úspěšně. A co vy a vaše nitro? Místo toho, abyste cítili klid a štěstí, cítíte jen tlak, abyste onoho „povinného štěstí“ skutečně dosáhli.
V pasti srovnávání
Žijeme v éře sociálních sítí, kde pečlivě sledujeme životy druhých překryté filtrem neustálé dokonalosti. Instagram, TikTok, Facebook jsou plné obrázků rajských pláží, opálených těl, unboxingu značkových kabelek, návštěv restaurací, kde i jednoduché menu stojí tolik, co provoz vaší domácnosti za týden a dalších dobrodružství, která vypadají jako z filmu. A i když nám zdravý rozum našeptává, že tyto obrázky jsou pečlivě upravenou verzí života jiných lidí, je snadné spadnout do pasti srovnání. Díváme se do zrcadla, procházíme si v duchu vlastní život a najednou máme pocit, že zaostáváme.
Čím více máme, tím jsme rozladěnější
I když tušíme, že to, co sledujeme na sítích, v mnoha případech není zase až tak úplně pravda nebo to má podivné pozadí, nedokážeme se přes to úplně přenést. Tato „šťastná mánie“, tato posedlost ukazováním neustálého štěstí, nás ve skutečnosti činí nešťastnějšími. A i když se to může zdát ironické, tlak na neustálou radost a užívání si života nás vede k tomu, že zažíváme pravý opak: úzkost, frustraci a neustálý pocit nespokojenosti. Čím více cestujeme, čím více si dopřáváme, čím více módních kousků a nových doplňků si pořizujeme, tím jsme rozladěnější, že necítíme tu míru štěstí, kterou bychom přece podle ostatních cítit měli.
Budeme šťastní, až…
Bez ohledu na to, jak moc si říkáme, že to, co vidíme na sociálních sítích, není nic jiného než iluze, nebo alespoň hodně upravená verze reality, je těžké vyhnout se srovnávání našich životů a pocitů s těmi druhými. Je to automatický proces. Porovnáváme naši realitu s jejími vzestupy a pády a momenty prosté normálnosti s očekáváními, která tyto dokonalé obrazy vytvářejí v naší mysli. A téměř vždy máme pocit, že prohráváme. Přesvědčení, že budeme šťastní, až … (doplňte si sami. Až se dostaneme na Maledivy, až si pořídíme nové auto, až si koupíme pár vysněných bot…), pořád vychází naprázdno. I když si plníme sny jeden po druhém, pocit naprostého štěstí pořád nepřichází. A tak na svůj bucket list přidáváme další a další cíle v naději, že až dosáhneme toho či onoho, to štěstí a uspokojení konečně přijde. Jen na sebe ale zvyšujeme nároky, které nás dostávají pod psychický a mnohdy i finanční tlak jen proto, abychom byli za každou cenu šťastní.
Ignorujeme, co už máme
Tlak „happymánie“ nás neovlivňuje pouze emocionálně, ale může také zasahovat do naší schopnosti užívat si přítomný okamžik. Trávíme tolik času starostmi o to, jestli žijeme „správně“, dostatečně zajímavě a šťastně, že zapomínáme jednoduše žít. Je to, jako bychom se odpojili od toho, na čem skutečně záleží, a ztratili jsme se v moři očekávání, která nelze splnit. Mnohokrát nás hledání štěstí vede k tomu, že ignorujeme to, co už máme. Uvědomění si a ocenění našich současných životů vyžaduje introspekci a vděčnost. Pokaždé, když si budete připadat nedostatečně šťastní a spokojení, zkuste tyto body:
1. Nevynucujte si na sobě motivaci
Jednou z prvních myšlenek, které nám Alba navrhuje, je změnit naše vnímání motivace. Žijeme v přesvědčení, že když nemáme motivaci, je něco špatně. Motivace ale není něco, co by se mělo zoufale hledat. Je to důsledek toho, že děláme věci, které nás opravdu baví (i když třeba nevypadají cool ve feedu). Motivace pak vznikne přirozeně, bez vynucování.
2. Trénujte svou mysl žít v přítomnosti
Další velkou překážkou štěstí je naše tendence řešit budoucnost nebo se nimrat v minulosti. Stává se vám to často? Zkuste trénovat mysl, aby se soustředila na tady a teď, užívala si každý okamžik, aniž by se nechala unášet myšlenkami na to, co by mělo být. Nejlépe to jde při józe, meditaci nebo prostě jen během procházky v přírodě. Ty nám můžou pomoct spojit se s přítomností a užít si více toho, co prožíváme právě teď.
3. Proveďte mentální detox
Odstraňte ze svého života to, co ve vás vyvolává negativní myšlenky a zbytečné srovnávání. V mnoha případech úplně stačí omezit dobu, kterou trávíte na sociálních sítích. Přestaňte sledovat ty účty, kterým se neustále snažíte vyrovnat a které ve vás způsobují pocity vlastních nedostatků. Omezení používání mobilu nebo počítače vám přinese více času na užitečnější a méně stresující činnosti.
4. Zaměřte se na ostatní
Neutápějte se v tom, co si myslíte, že vám nevychází. Poslechněte si někdy také reálné příběhy ostatních. Dozvíte se, jak na Instagramu nádherně prezentovaná dovolená vaší kamarádky měla několik nepovedených až hororových momentů. Jak jak ji její dokonalý partner občas štve a kytky, se kterými se fotí, si většinou kupuje sama. Střet s realitou, která se od instareality občas diametrálně liší, vám udělá dobře. A i kdyby ne. Soustřeďte se na své vlastní zkušenosti a nesrovnávejte je s těmi druhými. Všímejte si toho, co vám dělá radost, jakými lidmi se obklopujete a kde a s kým se cítíte dobře. Právě v tom spočívá zdroj vaší spokojenosti a pohody.
Dovolte si nežít pod tlakem
Na konci dne není důležité, jak vaše zážitky vypadají na sociálních sítích a kolik nasbíraly likes. Ale jak jste je prožili a procítili na vlastní kůži. Nejde o to ukázat nejlepší verzi našeho života, ale užít si to vlastním tempem, bez vnějších tlaků a s těmi, kteří nás dělají šťastnými. Proč tedy ten tlak trochu nepopustit a nedopřát si autentický a naplňující život s tím, jací jsme a co už máme?
- Zdroj článku:
Hola.com, Mypsychologytoday.com