Síla dechu
Každý stres, který prožíváme, okamžitě ovlivňuje náš dech. A dech je právě to, co nám může pomoct v boji proti stresu. Výzkumy hovoří jasně: mění se dechový stereotyp, náš dech je mělčí a méně zapojujeme hlavní dýchací sval – bránici. Ta nejenže masíruje vnitřní orgány, intenzivně také stimuluje tok lymfy. Pokud se tedy často budíte s oteklým obličejem a zadržujete vodu v oblasti šíje a tváří – aneb máte dnes nechvalně známý „cortisol face“, právě práce s bránicí může pomoci. Tento sval totiž stimuluje receptory v dolní části našich plic, které jsou napojeny na parasympatický nervový systém – ten, který se při stresu snažíme aktivovat, abychom se uklidnili.
Když se nadechneme, kyslík se váže na červené krvinky, které ho rozvádějí po těle. Bohrův efekt vysvětluje, že pokud je naše tělo pod dlouhodobým stresem, dochází k tomu, že až 75 % kyslíku, který vdechneme, nevyužijeme a jednoduše ho vydechneme zpět. I kvůli tomu, že pod chronickým stresem nejsme schopni efektivně využívat kyslík, se samozřejmě oslabujeme. Máme horší paměť, svalové křeče, vznikají nám alergie, skřípeme zuby, nesmíme zapomenout na plynatost, průjmy a rozhození menstruačního cyklu. Naučit se správně dýchat je proto klíčové.
Duel hormonů
Známe dva hlavní stresové hormony: adrenalin a kortizol. Zatímco adrenalin organismu odbourá během několika minut, kortizol v našem těle zůstane jeden až dva dny. To znamená, že než se stihne kortizol odbourat, většina z nás už prožije další stres. Stává se vám, že jakmile odjedete na dovolenou, onemocníte? K tomu dochází, protože konečně vystoupíte z bludného kruhu kortizolu. Vaše tělo se uvolní, začne se přirozeně harmonizovat a imunitní systém získá sílu řešit dlouho potlačované problémy. Při převaze sympatického nervového systému tělo tyto potíže potlačuje, aby nám – podle evolučního mechanismu – umožnilo přežít. Nicméně v moderním životním stylu, kde jsme vystaveni neustálému stresu, tělo může své problémy potlačovat i několik let.
Dóši pod tlakem
Ájurvéda pracuje se třemi základními energiemi, tzv. dóšami, které ovlivňují naše zdraví na fyzické i psychické úrovni:
- Váta (vzduch a prostor): Váta je zodpovědná za pohyb v těle, jako je dech, krevní a lymfatický oběh nebo třeba tok myšlenek. Když je v nerovnováze, objevuje se úzkost, neklid nebo nespavost. Při dlouhodobém stresu je Váta první, která se dostává do nerovnováhy.
- Pitta (oheň a voda): Pitta je spojována s naším životním drivem. Když se dostane do nerovnováhy, může vést k podrážděnosti, hněvu a problémům s trávením.
- Kapha (země a voda): Kapha ovlivňuje regeneraci a tvorbu tkání. Nerovnováha Kaphy způsobuje apatii, únavu a pocit těžkosti.
Jídla pro zklidnění dóš
Jedním z prvních míst, kde se stres projevuje, je trávicí trakt (všichni známe stažený žaludek). Právě proto je ájurvéda zaměřuje na stravu, která svým pohybem trávicí trubicí kopíruje takzvaný kanál mysli. Co jíst pro uklidnění jednotlivých dóš?
- Pro uklidnění Váty jsou vhodná teplá, mastná a sladká jídla, která zahřívají.
- Pro uklidnění Pitty by se měla jíst spíše chladivá, lehká jídla a vyhnout se příliš kořeněným pokrmům, které vás rozohní.
- Kapha potřebuje lehkou, suchou a kořeněnou stravu, která stimuluje metabolismus.
Při stresu a horku v těle, způsobeném přebytkem Pitty, ájurvéda doporučuje kompenzaci klidnými aktivitami, jako je procházka nebo plavání, aby se zchladila přebytečná energie. Platí totiž pravidlo: opačné léčí, stejné zhoršuje. Tento princip se uplatňuje i v jídle – těžké pokrmy je vhodné vyvážit lehkými, třeba přidáním salátu k tučnému jídlu.
Tři vlastnosti mysli
Podle jógy existují tři hlavní vlastnosti mysli: sattva, radžas a tamas. Naším cílem je udržovat se v sattvě – což je stav klidu a harmonie. Vlastnosti radžasu a tamasu však potřebujeme k tomu, abychom fungovali v různých situacích. Radžas nám pomáhá být aktivní, soustředění a výkonní, ale pokud nás ovládne úplně, vede k egoismu, podráženosti a úzkostem. Tamas je naopak spojen s odpočinkem a regenerací, ale jeho nadbytek vede k lenosti, pasivitě a někdy i depresím.
Představte si tyto tři vlastnosti jako tři provazy, které se navzájem proplétají a tvoří jedno pevné lano. Když potřebujeme dokončit důležitý úkol nebo dodržet termín, využijeme radžas – energii k výkonu. Jakmile máme hotovo, vracíme se pomocí meditace, jógy či dechových cvičení do sattvy – stavu klidu a rovnováhy. Pokud jsme vyčerpaní, tělo si přirozeně žádá více tamasu, neboli odpočinku.
Tyto tři kvality se promítají i do jídla. Tamasická jídla, jako například houby nebo cokoliv smaženého, nás zpomalují. To je v pořádku, pokud potřebujeme regenerovat. Na druhou stranu radžasická jídla, luštěniny, ryby nebo třeba vajíčka, nám dodávají energii.
Jednoduché techniky na zkrocení stresu
Jogínka Zuzana Klingrová ukázala 4 techniky, díky kterým zkrotíte stres.
Jak zahnat úzkost
Základem je rovnoměrné dýchání – nádech i výdech po 4 dobách. Při dýchání položte palce na uši a ostatní prsty na oči. Tímto způsobem zklidníte smysly, které bývají často přetížené, a zároveň rozpohybujete bránici, která aktivuje parasympatikus. Podle ájurvédy bychom si měli každý den kolem čtvrté hodiny odpoledne udělat pauzu a ulevit svým smyslům alespoň na 5 minut.
Harmonizace sympatiku a parasympatiku
Tato dechová technika pomáhá vyrovnávat sympatikus a parasympatikus – zůstanete klidní, ale zároveň připraveni podat výkon. Technika funguje na principu střídavého dýchání: nadechujte se levou nosní dírkou na 4 doby, zadržte dech na 2 doby a vydechněte pravou nosní dírkou na 4 doby. Poté opět zadržte dech na 2 doby. Cvičte tuto techniku až 5 minut v kuse. Pokud máte potřebu dýchat déle, můžete prodloužit nádech a výdech na 6 dob a zadržení na 3. Další prodlužování už se nedoporučuje.
Stimulace bloudivého nervu
Bloudivý nerv ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a vede až k bránici. Nejlépe se k němu dostanete v oblasti šíje a uší. Masáž uší může proto výrazně podpořit parasympatikus. Jedna technika spočívá v tom, že chytnete své ušní lalůčky a jemně je potáhnete směrem dolů a poté od hlavy, následně uvolníte. Opakujte tento pohyb několikrát. Druhá technika je krouživá masáž ušních boltců. Začněte u hlavy a pomalu masírujte po kraji ucha až k lalůčku, pak se vraťte zpět nahoru.
Meditace pro začátečníky
Podle jedné z jógových teorií je kotvou mysli oblast nosu, nosních dírek a horního rtu. Zkuste zavřít oči a soustředit se na tuto oblast. Vnímejte chlad při nádechu a teplo při výdechu. Nechte myšlenky volně procházet, aniž byste se na ně upínali. Kdykoliv se vaše mysl zatoulá, vraťte se zpět ke své kotvě.
- Zdroj článku:
Autorský text