Prospat se za osm hodin k dokonalosti? Inu...
Dostatečný spánek je pro tělo nesmírně důležitý. Jen když se dosyta vyspíte, může váš organismus dobře fungovat – ale pozor, délka spánku je rozhodující. Právě na ní totiž záleží, jestli budete spalovat tuk, nebo svalovou hmotu. Což dokazuje i studie vědců z University of Chicago. „Zkracování spánku, k čemuž dochází v hektické moderní společnosti často, podle všeho snižuje účinnost hubnutí tuku při dietě,“ tvrdí jeden z autorů, docent medicíny Plamen Penev. Spolu se svými kolegy zjistil, že lidé, kteří spí méně než 7 a půl hodin denně, snižují své spalování tuků dokonce až o polovinu! Což má za následek, že nespalují tuk, nýbrž svalovou hmotu. Zkrátka a jednoduše, je potřeba spát alespoň 8 hodin denně.
Osm hodin a hluboký spánek k tomu
Čím více spánku, tím štíhlejší postava, dalo by se říct. Dlouhý spánek totiž pozitivně ovlivňuje metabolismus glukózy, snižuje zánětlivost v těle a zvyšuje odolnost imunity. To vše hraje zásadní roli při udržování zdravé a štíhlé postavy. Podobně jako délka spánku je však důležitá i jeho kontinuita, tedy jeho nepřetržité trvání. „Jen když spíte v kuse, mohou v těle opravdu efektivně a dlouhodobě probíhat všechny procesy, jako je trávení a zpracování živin, kvalitní regenerace a pokud je správně nastavený jídelníček, tak i spalování tuků,“ zmiňuje se fitness trenér a výživový poradce Robert Vošmik. A že se vám večer nedaří usnout? Dejte si pozor i na takové maličkosti, jako je zapnutý televizor či nedostatečná tma v ložnici. I takové drobnosti totiž mohou vaše pokusy negativně ovlivnit…
Vláknina, maso i bylinné čaje
Kvalitní spánek můžete podpořit i správným jídlem. Sacharidy si dopřejte hlavně ráno, odpoledne je klidně mixujte s bílkovinami a zdravými tuky. Do jídelníčku zařaďte celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu a maso. „Speciálně jehněčí a krůtí maso obsahuje tryptofan, což je aminokyselina, která prokázala silné účinky na přivození spánku,“ podotýká Vošmik.Výborná je taky vláknina, která dokáže skvěle zasytit, a to i přesto, že není příliš kalorická. Umožňuje navíc přeměnu serotoninu na melatonin, který aktivně působí na spánkové centrum mozku. Snažte se jí přijmout alespoň 25 gramů denně, ať už z brambor, luštěnin, zeleniny či oříšků. A poslední záchrana? Bylinkové čaje. Spánek podporuje heřmánkový, mátový i levandulový.
Zdroje: healthline.com, forbes.com, twinkl.com, news.chicago.edu