Dobré jídlo, dobrá nálada
V pozitivní psychologii existuje termín wellbeing, kterým se označuje stav osobního štěstí, duševní pohody, prosperity, naplněnosti a blahobytu. Člověk je veselý a v dobré náladě, aktivní, energický, cítí se klidný a uvolněný, převažují dny, kdy je svěží a odpočatý. K tomuto ideálnímu a žádoucímu stavu přispívá hned několik faktorů: skutečnost, že máme kde bydlet, trávení života v bezpečném městě s propracovanou infrastrukturou a kvalitními službami, obklopení dostatkem přírody, možnost studovat, spokojenost v práci, dostatek spánku, kulturní vyžití či navazování pozitivních vazeb s lidmi v našem okolí. A v neposlední řadě – dostupnost a příjem zdravého jídla.
Není to však jen o zeleninových salátech. Vyvážený jídelníček může chutnat skvěle a velkou měrou zaručí, že se dlouhodobě cítíme fyzicky dobře a naše tělo funguje, jak má. Čas od času však nastanou momenty, kdy nás „honí mlsná“, chceme si něčím hříšným zlepšit náladu, potřebujeme ukonejšit. Pro tyto situace je tu comfort food, který uspokojí náš žaludek a zároveň pohladí na duši!
Návrat do bezstarostné minulosti
Povědomí o tomto typu jídel se rozšířilo po roce 1966, kdy americký deník Palm Beach Post publikoval text pojednávající o tom, že na stresové situace blahodárně působí konzumace (do té doby nepojmenovaného) „comfort food“. V českém jazyce pro takové jídlo zatím neexistuje vhodný jazykový ekvivalent, jedná se nicméně o důvěrně známé, srozumitelné pokrmy, jejichž konzumace v nás vyvolává nostalgii a libé vzpomínky asociující bezstarostné, bezpečné dětství. Jsou útěšné, zklidňující, vracejí nás do časů jistoty a přispívají k naší spokojenosti. Také jste si hned vzpomněli na Prousta a jeho madeleines z piškotového těsta namáčené do čaje?
Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání listopadové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: autorský článek