Diktatura štěstí
Máme mír, vzdělání, bydlení, nadbytek jídla, řešíme módu, zábavu, dopřáváme si beauty zákroky, relaxujeme na wellness a cestujeme kdykoliv, kdy nám to náš budget dovolí. Své vztahy, vzdělání i to, čím si budeme vydělávat, si vybíráme sami. Všude kolem sebe pak vidíme štěstí, sociální sítě jsou ho plné. Lidé dávají na odiv své vztahy, to, jak si plní sny, jak se mají materiálně skvěle. Zdá se, že nemáme nárok na to, abychom v životě byli smutní.
Díky pláči emocionálně rosteme
Nelze se neztotožnit se situacemi, které se nám v životě dějí, a s tím, jak se při nich cítíme. Pokud prožíváme smutek, musíme si dovolit ho plně prožít. Potlačování emocí může vést k jejich nahromadění, což z dlouhodobého hlediska škodí našemu duševnímu zdraví. Když si dovolíme smutek cítit a plakat, pomáhá nám to zpracovat těžké události a emocionálně růst. Jsou chvíle, kdy se nám nechce smát, ať už z jakéhokoli důvodu. Samozřejmě není ideální několikrát do měsíce propadnout do takového stavu, že nejsme schopni v práci odpovědět ani na e-maily a každou chvíli se rozpláčeme. Je důležité najít rovnováhu mezi zvládáním našich povinností a svobodou prožívání vlastních emocí. V takové chvíli si stanovte priority a splňte si neodkladné úkoly. Jakmile je máte hotové, dejte si prostor pro zpracování a prožití svého smutku. Tento osobní čas je nezbytný pro vaši emocionální pohodu.
Pláč uklidňuje
Smutek a slzy nejsou nic nepatřičného. Pomáhají nám vyrovnat se se ztrátami, selháními a dalšími bolestivými zkušenostmi. Díky nim se můžeme zamyslet nad našimi životy, poučit se z těchto situací a možná se dokonce motivovat ke zlepšení. Proč tedy máme tendenci je skrývat nebo potlačovat? Je to proto, že naše společnost často vnímá negativní emoce jako projev slabosti. Tlak na neustálé udržování obrazu štěstí a úspěchu je obrovský. Kromě toho náš smutek způsobuje, že se lidé kolem nás cítí nepříjemně a nevědí, jak reagovat. Pokud je to možné, prožijte smutek a slzy v soukromí. Nebo požádejte o podporu někoho, komu důvěřujete a kdo ví, jak s vámi tyto pocity sdílet. Poté dejte slzám volný průchod. Dobrý pláč uvolňuje napětí a pomáhá nám emocionálně se uklidnit. Stejně jako bouřka v přírodě má i naše emocionální bouře očistný a úlevný charakter.
Duha emocí
Ne vždycky musí být ale slzy spojené s negativy. Když se zamyslíte, kdy jste naposledy plakali, dost možná to bude naopak spojené s pozitivní emocí. Dojetí nad záchranou toulavého psíka, česká hymna při medailovém ceremoniálu na olympiádě, východ slunce po noci strávené v přírodě… S pláčem jsou spojené mraky emocí. Nebo spíše duha emocí. Pláč přichází s vděkem, dojetím, štěstím, frustrací, bolestí, smutkem, blahem… První asociací slz je smutek, ale to je jen jedna část mnohem většího obrazu. Skutečnost, že nejpoužívanějším emotikonem jsou kromě srdce slzy smíchu, je toho jasným důkazem. Pláč není důkazem slabosti, ale toho, že žijete naplno. Ve skutečnosti asi jediný pláč, pro který je těžké najít pochopení, je ten, který si natáčejí TikTokerky a svými uplakanými videy s kostrbatou pointou si vytváří content.
- Zdroj článku:
Service95.com, MedicalNewsToday.com, Hola.com