Elixír zdraví
Blahodárné účinky zelí jsou známé už po staletí. Pěstuje se více než 4000 let a staří Egypťané mu připisovali božskou moc, dokonce ho obětovali bohům. V oblibě ho ale měli i v Číně nebo starověkém Řecku, a to hlavně syrové a hodně nasolené. Jednak byla jeho příprava velmi snadná a jednak ze zkušeností zjistili, že je zelí chrání před nemocemi a celkově jim zlepšuje kondici. Ze stejných důvodů si ho ceníme i dnes, byť my jíme už vyšlechtěné hlávkové zelí mnoha odrůd, bílé či červené. Jeho konzumace však v posledních letech o něco klesá, což je nesmírná škoda. Zelí je totiž mimořádně bohatým zdrojem vitaminu C, výrazně tedy posiluje imunitu. „Daleko méně už se ví, že obsahuje také vitaminy řady B, hořčík vápník, selen, draslík a další bioaktivní látky,“ podotýká výživový poradce Robert Vošmik. Je zdravé nejen syrové, ale i dušené nebo pečené.
Podpoří hubnutí i krásnou pleť
Zelí je navíc levné, vydrží dlouho čerstvé a v kuchyni s ním můžete čarovat na desítky způsobů. Faktem ovšem je, že nejzdravější je to kysané, které obsahuje mnohem více vitaminu C a K než to syrové. Při kvašení se navíc tvoří látka cholin, která pomáhá snižovat cholesterol a podílí se na normální funkci jater. Velkým plusem této superpotraviny je i její nízká kalorická hodnota, a fakt, že je téměř bez tuku. „Zelí určitě oceníte při dietě, protože má odvodňující účinky a umožňuje rychlé odstranění odpadních látek z těla,“ doplňuje Vošmik. Zpomaluje rovněž stárnutí pleti, působí proti pigmentovým skvrnám a udržuje pokožku pevnější, mladší a zdravější. Stále ještě kyselý nálev odmítáte?
Zelí, ráj probiotik
Myslete na to, že má ještě jedno velké plus – tím jsou přirozená probiotika, která jsou nezbytná pro zdraví trávicího systému a potažmo pro celý imunitní systém, který – pokud je v pořádku, dokáže vzdorovat všelijakým nemocem. V desetidekové porci domácího kvašeného zelí se přitom nachází více než 10 bilionů živých bakterií. Už jen 5 deka kysaného zelí tedy obsahuje více živých probiotik, než balíček se stovkou probiotických kapslí! Ale pozor – řeč je pouze o domácím kvašeném zelí bez chemických přísad. Není tedy nad to, si ho jednou za čas doma připravit.
Zdroje: American Journal of Nutritional Biochemistry, mayoclinic.org, healthline.com