Sladké včelí zlato
Medem se potírala královna Kleopatra, milenka francouzského krále Madame de Pompadour i královna Anna Stuartovna. I Hippokratés o něm věděl své, doporučoval ho totiž jako lék na nejrůznější neduhy a nemoci. Přestože dříve neměli tušení, co stojí za jeho účinky, moc dobře znali jeho výborné výsledky. My dnes již víme, že med je doslova koktejlem vitamínů, minerálních látek a enzymů, z čehož profituje hlavně naše tělo a metabolismus.
Pro zdraví, pro krásu, pro hubnutí
Je pravdou, že med není úplně nekalorický: ve 100 gramech najdete přibližně 80 až 85 gramů cukru. Medové povídačky, že zázračně zhubnete, když si každý den před snídaní dopřejete lžíci medu, proto neberte úplně vážně. V porovnání s běžným cukrem má ovšem mnoho jiných pozitivních účinků. „Při jeho konzumaci například daleko méně vzrůstá hladina glukózy v krvi. To znamená, že vás pokrm slazený medem zasytí na poměrně dlouhou dobu, čímž předejdete nezvladatelným chutím na sladké a nekontrolovatelnému přejídání,“ vysvětluje výživový poradce Vladimír Koukal. A je tu ještě jedna výhoda – med velmi příznivě upravuje trávení a přispívá tak k ploššímu bříšku.
Medový detox
Právem je toto tekuté zlato považováno za kuchyňský klenot. Nejenže dobře chutná, v čaji i koláči nahradí nezdravý cukr, ale rovněž prospívá pokožce. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhá hojit ranky a odřeniny a výborně působí i na vyrážky. Pleťové a tělové ošetření s medem pomáhá rovněž při únavě, celkové slabosti, aktivuje funkci střev, ledvin i lepší látkovou výměnu samotné kůže. Ve své krystalické podobě pak perfektně vyhlazuje vrchní vrstvu pokožky, proto je jednou z nejlepších a nejčastějších složek peelingů.
Přírodní doktor
A co víc, med je skvělá potravina i pro mozek. Obsahuje totiž minerály, hlavně vápník a draslík, které jsou cenné pro jeho výživu a správné fungování. Železo se zase podílí na udržení zdravých cév, které mozek prokrvují. Celkové kondici pak prospívají i antioxidační vlastnosti medu. „Pro podporu mozku je nejvhodnější tmavý medovicový med nebo lesní med, který se skládá z medovicového a květového. Ty obsahují vůbec nejvíc zmíněných látek,“ informuje Koukal. A malý bonus navíc? Med je skvělý i proti kocovině. Stačí přidat pár lžiček do černého čaje a během pár minut se vám výrazně uleví.
Zdroje: American Journal of Nutritional Biochemistry, mayoclinic.org, healthline.com