Může to být důležitá schůzka, na které řešíte nepříjemné téma finanční odměny. Může to být prezentace před týmem kolegů. Může to být červeně zvýrazněný deadline, který vás straší v diáři už několik týdnů. Existuje mnoho situací, které přirozeně vyvolávají adrenalin a vůči kterým není imunní ani ten psychicky nejodolnější zaměstnanec. V práci se jednoduše nikdy nebudete cítit komfortně a sebejistě na každém kroku. Obzvlášť pokud pracujete s lidmi, komunikace může být často nepříjemná a někdy vede ke konfliktům. Otázka ale zní: nad čím mávnout rukou a nad čím už ne?
O úzkosti z práce mluvíme tehdy, když je stres chronický a všudypřítomný. Nemůžete vypnout, hořkosladká neděle se stává čistě hořkou, stejně jako každý jiný den v týdnu. Taková situace se vymyká normálu a není zdravá ani udržitelná. Pokud v tomto stavu setrváváte delší dobu, vaše tělo spustí alarm a vy se můžete ocitnout krůček od vyhoření. Někdy za tím vším stojí toxické pracovní prostředí, se kterým nic nemůžete udělat a nejrozumnějším řešením je pozici opustit. Nicméně ne vždy musí být řešení takto radikální. Tady je několik kroků, které vám pomohou stres v práci zvládat.
Identifikujte problém
Zatímco po velké životní události, jako je stěhování, je snadné identifikovat příčinu stresu, v každodenní pracovní rutině to může být obtížnější. Abyste zjistili, co přesně zvyšuje vaši úroveň stresu, zamyslete se nad svými pracovními návyky a emocemi. Vnímáte stres jako neodmyslitelný aspekt práce? Přisuzujete ho vnějším vlivům? Cítíte se zahlceni množstvím úkolů?
Převezměte kontrolu
Častou příčinou stresu je pocit nedostatku kontroly. Jakmile identifikujete zdroj svého stresu, musíte se rozhodnout, zda je ve vaší moci jej změnit. Například pokud stres pramení z nedodržování termínů, minimalizujte rozptylování a snažte se vyhnout prokrastinaci. Tyto věci musíte udržet pod kontrolou hlavně vy sami.
Zůstaňte aktivní
Cvičení sice stres neodstraní, ale může usnadnit jeho zvládání. Fyzická aktivita, ať už intenzivní trénink po práci, nebo procházka v parku během oběda, pomáhá regulovat hormony „bojuj nebo uteč“ vyvolané stresem. Svižná procházka vám může pročistit mysl a dodat nadhled, což vám umožní řešit problémy klidněji.
Komunikujte
Mít kolegy a přátele, s nimiž si můžete promluvit, je pro získání nadhledu snad nejdůležitější. Diskuse s někým jiným vám pomůže vidět problém z jiného úhlu a možná najít řešení. A pokud se tak nestane, alespoň své emoce nebudete dusit v sobě a najdete oporu.
Stanovte si cíl
Pokud víte, že existuje konkrétní oblast vašeho pracovního života, která vám způsobuje stres, stanovte si nový, zvládnutelný cíl. Pomůže vám to řešit stres konstruktivním způsobem. I když je stres mimo vaši kontrolu, můžete se od jeho spouštěče odreagovat, naučit se nové věci a získat tak sebevědomí, díky kterému zvládnete stresové situace v budoucnu lépe.
Říkejte ne
Time management je co se týče zvládání stresu a úzkosti zásadní. Abyste dobře fungovali a byli psychicky odolní, je třeba pořádně spát. To ale není možné, pokud jste přetížení a snažíte se všem vyhovět. Naučit se říkat ne, uvědomovat si svou vlastní hodnotu a správně si rozvrhnout čas je důležité pro vyšší sebevědomí a kvalitnější život mimo kancelář. Nebojte se, obojí se pak promítne do vašeho pracovního výkonu.
Udělejte krok zpět
Zatímco některé stresory vyžadují vaši okamžitou pozornost, jiné lze odložit na později nebo na vhodnější dobu. Pokud stresor není naléhavý, poznamenejte si, že se na něj zaměříte později a věnujte mu konkrétní čas. Tímto způsobem stres nebude ovládat váš život a vy získáte nadhled, než se s problémem vypořádáte.
Zdroj: ELLE.com, Psychology Today