KLÁRA POKORNÁ: Proč vás jóga nespasí?

BALANC nebo rovnováha je základem pro jakýkoliv cíl, který si stanovíme a chceme si ho udržet. Paradoxně pro většinu lidí není tím nejtěžším se pro něco nadchnout a s obrovským nasazením začít. Kámen úrazu obvykle vězí v tom, že tohle nadšení netrvá moc dlouho. Dřív nebo později prvotní elán opadne a poměrně málokdo v plnění svých cílů vydrží. Proto bych nikomu neradila, aby najednou vystartoval z nuly na sto a naplno se věnoval jen jednomu cíli.

Zkuste si promyslet, čeho dosáhnout chcete a jak to skloubit s vašimi ostatními aktivitami, na které byste určitě neměli zanevřít, s časem pro sebe a s vnitřní pohodou, kterou věřte nebo ne, pro udržitelnost a konzistentnost budete určitě potřebovat.

 

Klára Pokorná

 

ROZMANITOST. Možná už proto, že na Instagramu mě najdete pod přezdívkou klara_yoga, si lidi představí, že mojí hlavní životní náplní je cvičení jógy. Jógu miluju, praktikuji ji obvykle denně, neskutečně mě baví ji učit a sdílet ostatními lidmi. Během ní se dokážu odreagovat, napojit se sama na sebe a načerpat obrovské množství energie!

Ale kdo mě zná, moc dobře ví, že spolu s jógou se věnuju spoustě dalších sportů. Ať už je to jízda na koni, surfování, box, muay thai, silový trénink nebo plavání, nikdy nejsem schopná se uzavřít do škatulky. Již od mala mě moji rodiče vedli k tomu, abych dělala všechny sporty. Jedině pak totiž můžeme najít ten balanc, o kterém jsem mluvila výše. Všechno souvisí se vším a nezůstává tajemstvím, proč bez posilování středu těla, na surfu nikdy nebude náš stand-up takový, jaký bychom si přáli, nebo bez posílení rukou nepádlujeme, tak, co bychom mohli, a přijdeme o vlnu, na kterou jsme chystali.

Drilováním jednoho sportu, nebo posilováním jednoho svalu pořád dokola, se daleko nikdy nedostaneme. To je předmětem i několika vědeckých studií, které se ve většině případech shodují v rozdělení pohybových aktivit do čtyř kategorií: kardio, sílový trénink, balanční cviky a protažení. Krásně to shrnuje článek na Harvard Health Publishing. Zaměřit se jen na jednu složku ve výsledku vaše tělo neocení tak, jako vyváženou kombinaci všech čtyř.

 

Klára Pokorná
Mohlo by se vám líbit

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

Pojďme si promluvit o pozitivním vnímání nejen svého těla. Body positivity, body shaming - co to znamená a jak se v tom zorientovat?
elle.cz

 

CYKLIČNOST je dalším z kritérií, které v honu za úspěchem a hledáním rovnováhy nejen ve sportu, nemůžeme vynechat. Je úplně normální, že se nám střídá chuť dělat konkrétní druh pohybu a měli bychom především poslouchat svoje tělo. Objevíte nový sport a chcete jím vyplnit každý trénink? Jen do toho, hlavně, ať vás to baví! Pokud jste během lockdownu propadli józe, popadněte jógamatku a pilujte stojky a chaturangy! Ale věřte mi, že pokud to spojíte s trochou silovýho tréninku, občasnou procházkou nebo během, progress uvidíte tam, kde byste ho možná vůbec nečekali.

Každý pohyb má svá specifika, zapojujete jiný druh svalů, vydržíte u něj různě dlouhou dobu, pracujete na jiném druhu dovednosti a jinak se při něm i po něm budete cítit. Ale kombinováním právě vícero sportů v cyklech, které si stanovíte tak, jak vám bude příjemné, docílíte balancu nejen po fyzické ale i psychické stránce.

 

Klára Pokorná

 

PRAVIDELNOST. O té už snad ani mluvit nemusím, všichni víme, že pokud chceme dosáhnout vysněných výsledků, musíme pracovat konzistentně. Což se, pokud jde o jednu aktivitu, dělá občas docela těžko. V období, kdy se vám zrovna cvičit nechce, a nebo děláte jen jeden druh pohybu, tak je velmi jednoduché občas vynechat a potom úplně skončit. To se vám při kombinování více druhů pohybu nestane. Nechce-li se vám tahat těžké činky nebo sprintovat úseky, vaše tělo si možná říká o jemné protažení. Jednoduchá flow celý organismus zregeneruje a vy se pak za pár dní určitě rádi půjdete zase proběhnout. Pravidelně se hýbat a nevypadnout ze zdravé rutiny pak půjde úplně samo.

Tak proč vás jóga nespasí? Protože upnout se na jednu věc nikdy nefunguje jak v životě, tak i ve sportu. Důležité je zachovat si rovnováhu ve všech sférách. Jóga je skvělá v tom, že sama o sobě cílí na propojení těla a psychiky. Klade důraz na to, abyste dělaly všechny pohyby vědomě, což ale v praxi platí úplně o všem. Kombinujte jógu s dalšími aktivitami, ať už jde o sport nebo cokoliv jiného a nezapomínejte na to, že vás daná aktivita musí hlavně bavit! 

Mohlo by se vám líbit

32 otázek pro Kláru Pokornou, zakladatelku platformy YOGA GANG

Klára Pokorná – učitelka jógy, surfařka, milovnice sportů, cestovatelka a hlavně zakladatelka platformy YOGA GANG. První Češka, která absolvovala 500 hodin učitelských lekcí s Dylanem Wernerem, odpovídá exkluzivně pro Elle.cz.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24