Mít, či nemít své tělo pod kontrolou technologií?

Proč si měřit spánek?

Má kamarádka Markéta si pořídila Oura ring. Chytrý prsten, který vám o vás prozradí i to, co jste vědět nechtěli. „Ouru jsem si zamilovala,“ vypráví mi Markéta. „Primárně prstýnek používám na sledování svého spánku. Vidím, kolikrát za noc jsem byla vzhůru, jak dlouho mi trvá usnout, jak dlouhý byl hluboký spánek a spoustu dalších věcí, které například chytré hodinky nenaměří. Díky tomu pak jasně vidím, jak moje návyky ovlivňují kvalitu mého spánku. Třeba když si před spaním čtu, mám vždy výrazně delší hluboký spánek ve srovnání s večerem, kdy koukám na televizi, a to mě motivuje. Doporučila bych ho všem lidem, kteří se zajímají o svůj wellbeing, ale je potřeba ho nosit opravdu pravidelně (ideálně nonstop), aby data byla relevantní.“ Díky prstenu můžeme sledovat teplotu těla, srdeční frekvenci, pohybové aktivity a primárně podrobné informace o našem spánku. Zvládne změřit spánkovou aktivitu mnohem lépe než ostatní podobné přístroje. Prsten dokáže poznat, jak dlouho jste spali bez ohledu na to, jak dlouho jste v posteli strávili času a také i třeba proč se po dlouhém spánku cítíte špatně. Jenomže spánek není to jediné, co takový drobný prstýnek dokáže. Ženy ocení například vlastnost prstenu v předpovězení jejich periody a sledování ovulace a všech fází cyklu.

Mohlo by se vám líbit

Jak docílit kvalitního spánku

Kvalitní spánek se stal něčím luxusním, co si v neúprosném rytmu našich životů může dovolit jen málokdo. Přitom je to základní pilíř fyzického i duševního zdraví. Kromě bezprostředního dopadu na náladu a hladinu energie má chronický nedostatek spánku dalekosáhlé důsledky pro naše draví. Zkuste začlenit tyto tipy do své rutiny a připravte si půdu pro klidné noci a energická rána.
elle.cz

Tělo versus technologie

Oura ring, počin finské společnosti Oura Health, se stal naprostým fenoménem po celém světě. Pouhý prstýnek sbírá všechny možné zdravotní údaje nositele z prstu, podobně jako jsme tomu zvyklí u náramků nebo chytrých hodinek. Prsten funguje pomocí infračervených LED diod, tedy neviditelného červeného světla. Kromě něj potřebujete i aplikaci v telefonu, kde Oura ring snadno komunikuje prostřednictvím Bluetooth. V aplikaci máte přehledně všechny statistiky o vašem dni zaznamenané. V čem je rozhodně Oura ring benefitem oproti ostatním gadgetům sledujících zdraví, jsou podrobné informace o vašem spánku. Díky měření na prstu jsou senzory nejblíže krevnímu oběhu, a tak se můžete těšit na hlubší analýzu. Tedy jak dlouho jste skutečně spali, oproti tomu, jak dlouho jste v posteli leželi, jak dlouhé byly fáze REM, hluboký spánek, lehký spánek a procentuální hodnotu toho, nakolik byl pro vás spánek regenerující.

Co se děje s naším tělem, když spíme?

O spánku a jeho důležitosti se mluví hodně, ale pokud stále jeho sílu podceňujete, zde máte seznam toho, co se děje s vaším tělem, když spíte. Při spánku dochází totiž k regeneraci mozku, regulaci hormonů, detoxikaci, fyzické i psychické regeneraci, tvorbě dlouhodobé paměti, obnově kapacity imunitního systému a mnohému dalšímu. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může vést k vyššímu riziku civilizačních onemocnění, vyššímu riziku obezity a kardiovaskulárních onemocnění, zhoršené regeneraci a výkonnosti. Stále ještě podceňujete důležitost spánku?

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s naším tělem, když máme nedostatek spánku

Spánková deprivace se stala zažitou součástí našich životů. Rychlost dnešní doby, technologie a prioritizace profesních nároků ani nedovolí, aby tomu bylo jinak. Nedostatek spánku ovšem určitě není zanedbatelná věc, která by se měla přecházet a považovat za něco normálního. Naopak bychom spánku měli věnovat pozornost a postavit ho na vrchol našich priorit. Kvalita života i pracovních výkonů na něm totiž bezprostředně závisí.
elle.cz

Pomocník, nebo doplněk?

Oura ring je fenoménem i díky svému nepřehlédnutelnému vzhledu, který dokáže každý outfit jen pozvednout a nezkazí ani dress code pro společenskou akci, na kterou byste si asi chytré hodinky ani náramky nevzali. I když jsou na trhu elegantnější provedení hodinek, prstýnek je nejjednodušší varianta, která vám nemůže pokazit žádnou příležitost. Pro opravdové milovníky módy a luxusních věcí je tu prsten Oura ve spolupráci s módní značkou Gucci s 18 karátovým zlatem. Ani v klasické verzi nejde o nejlevnější záležitost. Proto je důležité nejprve zjistit, zda vás jako začátečníka ve světě technologií střežících naši duševní a fyzickou pohodu bude takové měření bavit. Opravdu funguje totiž jen tehdy, kdy ho nosíte bez přestání.

Můžeme bez Oura ringu žít?

Má kamarádka Tereza má vlastní chytré hodinky Apple Watch. „Jsem s nimi spokojená, vyhovuje mi na nich, že mi nikde nepřekáží, jsou pohodlné. U prstenu bych se bála, že jej budu na těle intenzivněji cítit a budu si muset na to zvykat. Navíc jak to je přímo na prstu, tak by mohl více rozptylovat mou pozornost.“ Tereza mi také sdělila, že ráda hodinky používá na čtení textových zpráv, což malý prsten pochopitelně neumožňuje. Oproti jiným přístrojům je pak takový Oura ring trochu nepraktický při cvičení v posilovně a zvedání těžkých vah. Prstýnek vám může na prstu trochu vadit při zvedání činek nebo si jej můžete poškrábat. Oura ring určitě není pro každého. Vždyť i jiné známé hodinky, náramky nebo pouhá aplikace v telefonu dokážou změřit počet kroků, pohybovou aktivitu a další údaje podobně kvalitně jako zmiňovaný Oura ring. A nebudou vás stát tolik peněz.

Mohlo by se vám líbit

Metoda 10-3-2-1-0 slibuje konečně kvalitní spánek

Neustále se převracíte, oči máte přilepené ke stropu, v hlavě se vám promítají ty nejtrapnější okamžiky a už jste se uchýlili k počítání oveček. Zní to povědomě? Právě kvůli čím dál častějším problémům s usínáním vzniká nespočet metod a taktik, které vám mají k nejhlubší regeneraci dopomoci. Tu nejnovější světu představila doktorka Jess Andrade. Týká se především vaší podvečerní rutiny, tedy spíše toho, co rozhodně nedělat.
elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24