Jak jíst zdravě, i když je pro vás zdravá strava sprosté slovo

1. Jak jíte je stejně důležité jako to, co jíte

Vyhněte se multitaskingu u jídla a zbytečnému rozptylování. Pokud je to pro vás ze začátku těžké, zkuste si telefon odložit do vedlejší místnosti. Zpomalení a vychutnávání jídla vám může pomoci lépe kontrolovat příjem potravy.

2. Poslouchejte svoje tělo 

Tohle jste už určitě slyšeli, ale opakování je matka moudrosti. Žádný z výživových plánů a diet na světě vám nemůže nahradit hlas vašeho těla, které ví často nejlépe, co vám schází. Až vás příště před menstruací bude honit mlsná, dejte si na chuť místo sušenek kostičku kvalitní čokolády a zachovejte klid.

3. Nebojte se tuku

Nízkotučná dieta se v nás v posledních letech zakořenila tak, že je pro většinu lidí téměř nemožné si představit, že v regálu sáhnete po tučnější rybě nebo po jogurtu, který nemá zázračnou 0% samolepku. Tuk je ale nezbytnou součástí zdravé a vyvážené stravy a mimo jiné pomáhá vstřebávat vitamín A, D a E, které jsou rozpustné právě v tucích.

4. Pozor na sůl 

Spousta lidí si u zdravé výživy pomáhá vysokým množstvím koření a soli. Nadměrná konzumace soli ale zvyšuje krevní tlak a i když nedosolujete jídlo na talíři, mějte na paměti, že cca 70 % soli, kterou sníte, je již obsažena v potravinách, které nakupujete. Až budete v supermarketu, vzpomeňte si na pravidlo které říká, že pokud má potravina více než 1,5 g soli na 100 g, pak je to hodně. 

5. Pro zdravé stravování neexistují zkratky aneb pokud nejste astronaut, tak je pro vás tekutá strava zbytečná

Pokud vám někdo slibuje extrémní výsledky formou smoothie detoxů, zázračných pilulek a jídel v prášku, vyhněte se takovým nabídkám obloukem. Ušetříte si čas, peníze a následný jo jo efekt. Lidské tělo je obdařeno zuby z důvodu kousání a žvýkání potravy. Tečka.

Mohlo by se vám líbit

Dopřejte si boost pro vaši imunitu, co jen hrdlo a mysl ráčí

Obvykle je to zimní období, kdy se připravujeme na přívaly nachlazení a chřipek. Ještě že existuje hned několik způsobů, jak chránit své tělo před nevítaným nachlazením. Zvyšte svou imunitu, značka: rychle!
elle.cz

6. Vyhněte se extrémům

Snažte se vytvořit si udržitelný plán stravování a cvičení tak, abyste mohli stejně žít a fungovat i za deset let. Pokud si stávající režim nedovedete v této podobě představit dlouhodobě, nemá smysl. Ten spočívá v kontinuitě, nikoliv nárazových akcích.

7. Gut feeling 

Bakterie ve střevech mohou také ovlivnit to, jak se cítíte, což má vliv na způsoby, jakými se tyto pocity projevují prostřednictvím našeho chování. Serotonin reguluje spánek a chuť k jídlu, určuje vaši náladu a předchází bolesti. 95 procent serotoninu se vytváří v trávicím traktu, takže váš trávicí systém nemá za úkol pouze trávit potravu, ale také ovládat vaše emoce. 

8. Nesrovnávejte se s ostatními 

I když je ve zdravém stravování a cvičení důležité mít hmatatelné cíle, je lehké se ztratit v dokonalých instagramových profilech a zoufat nad tím, že nevypadáte jako vaše oblíbená celebrita. Zkuste digitální detox a na čas se těmto profilům vyhnout. Nebo se alespoň snažit si uvědomit, že vaše cesta je unikátní a že demotivace z dokonalých fotek z dovolené vám rozhodně ve vašem snažení nepomůže, většinou spíš přitíží.

9. Nezapomeňte jídlo plánovat 

Největších hříchů se dopouštíme ve chvíli, kdy zapomeneme jídlo a stravu plánovat. I když nemáte čas vařit si každý den, zkuste se alespoň večer před spaním zamyslet, zda budete mít dostatek času se v klidu najíst, zda máte dostatek ingrediencí a vymyslet plán, jak se v každé situaci najíst co nejzdravěji. Pro každý případ vždy v kabelce nebo zásuvce kanceláře mějte zdravou tyčinku nebo energy kuličku. 

10. Pravidlo 80/20 

Nemusíte si nutně psát vše, co jste za den snědli a pak dlouze analyzovat, zda vše bylo zdravé a jestli jste nedejbože nesnědli o 3 gramy proteinu více. Zkuste spíš univerzální 80/20 pravidlo. Osmdesát procent toho, co sníte, by mělo být zdravé. A zbylých 20 % už být nemusí. 

Barbora Hlubučková, Jíme zdravě
Mohlo by se vám líbit

Fermentované potraviny: Klenot pro pleť i pevné bříško

Lepší stravitelnost, velké množství vitamínů a vyšší výživová hodnota. Krom toho skvěle chutnají a jsou doslova miláčkem všech dietologů. Fermentované potraviny však mají i další výhody. Jsou totiž skutečným elixírem zdraví pro celé tělo.
elle.cz

Zdroj: Barbora Hlubučková (Jíme zdravě)

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24