Káva, nebo čaj?
Kofein je podle lékařů zákeřná věc. V malém množství může od bolestí hlavy ulevit, příliš mnoho kofeinu je ale naopak jeho spouštěčem. „Pokud vás bolest trápí opakovaně, zkuste kofein na nějaký čas omezit úplně a porovnat, zda se potíže zmírní,“ radí americký doktor Medhat F. Mikhael. Pokud se bez něj neobejdete, zkuste alespoň jeho příděl omezit na minimum. Anebo ho nahraďte černým čajem. Když už nic jiného, alespoň barva je podobná.
Nešvary moderní doby
U každého z nás může být spouštěčem bolestí hlavy jiný druh jídla, v celkovém pohledu jsou ale nejčastějšími viníky průmyslově zpracované potraviny. „Nejedná se přitom jen o sladkosti, polotovary a fastfood, na vině mohou být i rafinované rostlinné oleje, ztužené tuky, nízkotučné výrobky zahuštěné škrobem, některé cereálie nebo výrobky ze sóji a kukuřice,“ upozorňuje fitness trenér a výživový poradce Robert Vošmik. Aby potíže způsobené nevhodnou stravou zmizely, radí odborníci do jídelníčku doplnit co nejvíce ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, čerstvého masa a ryb.
Příliš zralé ovoce
Že po alkoholu bolí hlava, vás zřejmě nepřekvapí. Obsahuje totiž celý koktejl dráždivých látek v čele se siřičitany a taniny. Pokud si k dobrému vínu navíc rádi přikrojíte i kousek zralého sýra, přidáváte další rizikovou potravinu. Může za to látka zvaná tyramin, kterou najdete také v hodně zralém ovoci, například v avokádu nebo banánech.
Čínská i italská kuchyně
A to rozhodně není vše. Riziko představují i pokrmy s obsahem glutamátu sodného, který se hojně využívá i v čínské kuchyni. „Toto éčko, které má označení E621 ale najdete i v mnoha jiných potravinách, kde slouží jako zvýrazňovač chuti, a výrobci ho často maskují jinými názvy: výtažek z droždí, bílkovinný hydrolyzát nebo extrakt z kvasnic,“ zmiňuje se Vošmik. Glutamát se přirozeně vyskytuje i v těstovinách z tvrdé pšenice, v parmezánu, rajčatech, nebo v mletém hovězím mase. Pozor tedy i na italskou kuchyni!
Citrusy a žvýkačky
Opatrní buďte i se semínky, ořechy a citrusy. Potrápit vás mohou i kořeněná jídla dráždící žlučník, který může posléze vyvolat bolest hlavy, ale i jídla obsahující lepek a sodík. Jedním z nenápadných spouštěčů je i nadměrné žvýkání žvýkaček zatěžující čelistní kloub. Potvrzuje to i výzkum italského neurologa Vincenza Tullema, realizovaný na třicítce dospívajících, z nichž 19 zaznamenalo zlepšení stavu poté, co vyloučili žvýkačku ze svých denních zvyklostí.
Zdroje: healthline.com, Women’s health magazine, everydayhealth.com