Když v polovině 19. století americký vynálezce Elias Howe zkoušel zprovoznit první šicí stroj na světě, stále mu chyběla poslední součástka, jež by stroj uvedla do pohybu. Jeho frustrace se stupňovala natolik, že se mu o přístroji na automatické šití začalo i zdát. V jednom z jeho snů ho údajně obklíčili kanibalové, kteří po něm zprovoznění stroje požadovali, jinak mu hrozili smrtí. Howe stále na řešení nepřicházel a v momentě, kdy mu jedno z kopí ve snu mířilo blíž a blíž tělu, si všiml, že v něm je díra. Po nepříjemném probuzení nad tímto detailem přemýšlel, vyzkoušel ho aplikovat jako poslední detail své technické konstrukce, a první funkční šicí stroj byl na světě.
„Nebyl v tom snu a nepřišel na to, jak to má udělat, byl to pro něj nějaký obraz. Podvědomě věděl, jak stroj dokončit, a díky snu se do toho podvědomí dostal,“ interpretuje tuhle situaci Jan Skryja, osobní mentor a autor knihy Lucidní sen. Nebýt podobných snů, byli bychom ochuzeni třeba také o písničku Yesterday od Beatles nebo Mendělejevovu periodickou tabulku chemických prvků.
Sny jako psychohygiena
Sny jsou obecně skvělým nástrojem psychohygieny a pomáhají nám v tom, abychom si udělali ve věcech pořádek. „Vysvětlit si je lze jako něco, co nám ve vizuální podobě předkládá naše podvědomí či nevědomí. Tím v sobě můžeme zpracovávat jak závažné problémy, tak běžné jevy, jež zažíváme přes den,“ popisuje psycholog Tomáš Morávek.
Věděli jste ale, že existují i takové sny, o kterých můžete rozhodovat vy sami? Ne, nejste ve filmu Počátek, ale na začátku poučení o lucidních snech.
Rande s Pittem
Co vlastně odlišuje lucidní sen od normálního? „Jde o stav, kdy si uvědomíte, že jste ve snu. Získáváte nad ním kontrolu, můžete ho ovládat,“ popisuje Skryja. Důvodů, proč tento typ činnosti lidé vyhledávají, je hned několik. Někteří ho berou jako tu největší zábavu, kterou si lze vůbec představit. Musím uznat, že umět létat nebo jít na rande s Bradem Pittem, a přitom mít na sobě šaty haute couture od Diora, je více než lákavé. Mnohým lucidní snění pomáhá například zvládnout různé fobie.
„Sny lze odbourat strach z pavouků i z výšek, a jelikož se jedná o naprosto bezpečné prostředí, není nic lepšího, jak se fobiím postavit a zvykat si na ně,“ dodává Skryja. Útěchu v nich našli také ti, kteří přišli o své blízké, potřebovali se zbavit nočních můr nebo jim chyběla kreativita a hledali novou inspiraci. Nyní se už nabízí jen otázka: jak to udělat, abych měla lucidní sen?
To se dozvíte v listopadové ELLE, kterou najdete právě na stáncích! Vydání až do vaší schránky s poštovným zdarma nebo předplatné s dárkem si můžete objednat zde.