Egyptská královna Kleopatra se s cílem dožít se co nejvyššího věku polévala medem, starověcí Římané se koupali ve své vlastní krvi a patriarcha Metuzalém nepotřeboval nic konkrétního k tomu, aby se podle bible dožil neuvěřitelných 969 let. Na dlouhý život však neexistuje univerzální recept, i když zní sebevíc šíleně a zázračně. Vědci se shodují na tom, že je způsoben kombinací hned několika faktorů – genetickou výbavou, zdraví prospěšnými návyky, pozitivním vztahem k životu, selským rozumem a trošku i štěstím.
Podle Studie stoletých od Leonarda Poona většina dotazovaných uvedla, že ještě ve svých devadesáti letech byli v životě velmi aktivní. „Měli zaměstnání, radovali se z přírody i umění, a dokonce i sexuálně žili,“ uvedl Poon ve výsledcích výzkumu. Naopak Jessie Gallan, která se dožila 109 let, se netajila tím, že jejím receptem je držet se co nejdál od mužů. Za obecná fakta svědčící dlouhověkosti jsou považovány přívětivé životní podmínky prvních deset let našeho vývoje, pozitivní dopad na délku životů má také manželství. O tom by Jessie asi slyšet nechtěla…
Tajemství stoletých
Zajímavé je, že v některých zemích lidé žijí v průměru o poznání déle. Říká se jim oblasti „modré zóny“ a jejich tajemstvím se zabývá novinář z magazínu National Geographic Dan Buettner. „Zajímalo mě, proč právě Sardinie nebo Japonsko. V sardinské provincii Nuoro žije asi desetkrát víc stoletých lidí než v celé Americe,“ píše ve své knize. Jak asi správně tušíte, velkým benefitem tamního života je nejen příznivé podnebí a moře, ale také pestrá strava, jejímž základem jsou rostliny, ryby a kvalitní víno či sýry. „Společnost si zde váží stáří a jeho moudrosti. Starší lidé se tak cítí rovnoprávnými členy společnosti,“ uvádí.
Po několikaletém výzkumu Buettner sepsal společné znaky všech těchto lidí a došel k závěru, že většina z nich se celý život hýbala. Ale ne ve fitku či při vytrvalostním běhání, ale díky fyzické práci na zahradě nebo na poli. Tito jedinci jedí velmi střídmě a v jejich jídelníčku převažuje rostlinná strava a hodně zeleniny. Právě střídmost v jídle je jedním z receptů, jak tu být co nejdéle. Tím nejdůležitějším pro zpovídané stoleté je však rodina a blízcí přátelé, které vnímají jako tu největší motivaci, proč vstát ráno z postele.
Kvalita nebo kvantita?
Za ženu, jež se ověřitelně dožila nejvyššího věku, dosud platí Francouzka Jeanne Calment, která umřela v roce 1997 v požehnaných 122 letech. Vždy si ze svého dlouhého stáří uměla udělat legraci a odůvodňovala ho každodenní skleničkou vína a velkým množstvím čokolády, které za život snědla. I moje prababička, která se dožila 99 let, jako pravá Moravanka neodolala každodennímu léku v podobě domácí slivovice a příkladem za všechny je britský válečný veterán Henry Allingham, jenž zemřel ve věku 113 let. „Mou hnací sílou jsou cigarety, whisky a divoké ženy,“ uvedl suše v jednom z posledních rozhovorů. Otázkou však i přes všechny tyto rady zůstává...
Celý článek si můžete přečíst v zářijové ELLE, kterou najdete právě na stáncích! A abychom nezapomněli, přejeme mnoho zdraví naší oblíbené ikoně, Iris Apfel, která před pár dny oslavila 99. narozeniny. Pohled na její jedinečný příběh i motivaci za úchvatným a maximalistickým šatníkem najdete v dokumentu Iris, který nabízí například Netflix.