Víte, že neplodnost postihuje každou pátou ženu v USA a 186 milionů žen na celém světě?! Možná to znáte ze svého okolí sama. Kolik vašich kamarádek má problém s početím, opakujícími se potraty a nejlepší roky svého života stráví honbou za vytouženým dítětem? Některým z nich se podaří počít díky metodě asistované reprodukce, další z nich donekonečna pátrají po příčině neplodnosti, kterou ne a ne objevit. Podle doktora Roberta H. Shmerlinga z Harvard Medical School průzkumy naznačují, že by za tím mohl být zánět. Termín, kterým se na Instagramu ohání kdekdo. Od zdravotníků až po ezoteriky.
Zánět je přirozená reakce organismu, která ho chrání před poškozením či nezvanými patogeny. U akutního zánětu se naše tělo vypořádává s aktuálně probíhající infekcí. Bílé krvinky zaplaví postižené místo a způsobí zarudnutí, bolest a otok. Buňky zapojené do této zánětlivé reakce pak jako malí záchranáři zachycují bakterie a napomáhají procesu hojení. Jako chronický zánět popisujeme situaci, kdy se akutní zánět nedoléčí a může se z něj stát dlouhodobá záležitost konstantně aktivující náš imunitní systém. Tuto reakci také mohou vyvolat toxiny z prostředí, alergeny, citlivost na určité potraviny. Pokud chronický zánět neřešíme, může se stát, že se naše tělo lidově řečeno zblázní a začne napadat i zdravé buňky, což pak vede k tvorbě autoimunitního onemocnění.
Chronický zánět může poškodit vajíčka, spermie, dělohu či vaječníky. V rámci autoimunitní reakce také tělo napadá zdravé tkáně, což samozřejmě může zahrnovat i plod. Zánět souvisí také s oxidativním stresem, k němuž dochází při nerovnováze radikálů, kterou může způsobit kouření, nadměrná konzumace alkoholu, stres, špatná strava či nadměrné cvičení. Ostatně je mnoho ženských onemocněních, které mají právě zánětlivou povahu, jako je endometrióza, syndrom polycystických vaječníků, děložní myomy nebo předčasná menopauza.
Nejhorší je, že chronický systémový zánět je tichý zabiják, o kterém často ani nevíme. Trpíte-li některým z výše uvedených onemocnění, je jasné, že v těle bude určitá míra zánětu. Potom však existuje celá řada příznaků, na které byste si měla dát pozor: únava, nepravidelná či bolestivá menstruace, chronické kožní či zažívací problémy, poruchy nálad, bolesti kloubů, cukrovka nebo obezita. Je vám to povědomé?
Chcete pokračovat ve čtení? Článek v plném znění najdete v zářijovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.
- Zdroj článku:
Tištěné vydání ELLE 09/24