Bez deníkových zápisků bychom toho moc o životech slavných, ale i běžných lidí z historie příliš nevěděli. Deníky významných žen jako například Anny Frankové nebo Virginie Woolfové nám předkládají autentickou zpověď tehdejšího světa. Pojďme se v nich inspirovat a založit si vlastní deník. Třeba vás psaní chytne a vydrží déle, než to opět nesplněné novoroční předsevzetí.
A teď už k věci – proč byste si měli zaznamenávat své zážitky a myšlenkové pochody? Zde je devět důvodů, proč začít s psaním deníku ještě dnes!
1. Pomůže vám utřídit si myšlenky
Znáte ten pocit, když v noci ležíte, máte plnou hlavu myšlenek a nemůžete usnout? Psaní deníku vám může sloužit jako podpora v třídění všeho, čeho je vaše hlava přeplněná. Díky tomu si uvědomíte, co jsou vaše priority, na co se soustředit a čím se zbytečně nezabývat.
2. Zaznamenáte si významné události
Jednou z nejdůležitějších funkcí deníku je uchování vzpomínek. Psaní může skvěle doplnit ty všechny krásné fotky, které máte vyfocené v mobilu z akcí, na které nechcete zapomenout.
3. Poznáte sami sebe
Psaním se dostanete do hlubin své duše a možná poodkryjete něco, co jste o sobě nevěděli. Zní vám sebe-reflexe děsivě nebo naopak dobrodružně? Za nás rozhodně lákavě!
4. Zlepšíte si psaný projev
Opakování je matka moudrosti a pro psaní to platí dvojnásob. Čím častěji a pravidelněji budete psát, tím se v tomto řemesle budete také zlepšovat. Trápí vás vypracování seminární práce do školy, potřebujete napsat výroční zprávu či jenom krátký popisek k postu a ne a ne se dokopat, protože psaní není vaše nejsilnější stránka? Vězte, že i těch pár deníkových vět zjednoduší a povýší váš psaný projev o několik levelů.
5. Lépe si uvědomíte své cíle
Tápete v tom, čeho chcete v životě dosáhnout? Psaním si třídíte myšlenky, s čímž se pojí i snazší definování toho, co od života doopravdy chcete. Zkuste to a uvidíte.
6. Nezapomenete své nápady
Hýříte spoustou nápadů, ale jakmile se do nich hned nepustíte, tak už je navěky zapomenete? Deníkový záznam nemusí být jen o tom, jaký byl váš den, ale může být i o tom, co všechno jste vymysleli a co vás napadlo. Hlavně si to nezapomeňte zapsat!
7. Podpoříte kreativní myšlení
Pokud žádné nápady nemáte, psaním deníku si je určitě vytvoříte, a když se nacházíte v kreativním bloku, tak vám psaní také může pomoci, podporuje totiž kreativní myšlení.
8. Trénujete paměť
Zapisování událostí uplynulého dne je skvělý trénink vaší paměti. Marně tápete, s kým že jste se to viděli minulý týden na kávě nebo na drinku? Každodenní psaní vaši paměť zajisté nastartuje a podobné situace vás již tolik trápit nebudou.
9. Naučíte se pojmenovat problémy
V neposlední řadě je psaní deníku perfektní pro mentální hygienu a pro lidi trpící duševními chorobami. Pokud máte úzkosti, jistě tuto metodu vyzkoušejte. Když se budete nacházet v nepříjemném psychickém stavu, zkuste si zapsat do deníku své emoce a pocity. Už jen to, že si sednete a donutíte svůj mozek zamyslet se nad pojmenováním konkrétního pocitu, který právě prožíváte, vám může pomoci se zklidnit a dostat se tak lépe ze stresové situace.