Ženy, které zůstaly – Magdaléna Rojo
vychází 30.4.2025
Zatímco se svět často dívá na migraci očima těch, kdo odcházejí, reportérka Magdaléna Rojo obrací pozornost k těm, kdo zůstávají – nejčastěji ženám a dětem, které nesou tíhu odloučení. V citlivé sbírce reportáží se vydává za příběhy matek, manželek i dcer, jejichž životy rámuje čekání, nejistota i tiché hrdinství. Rojo nepíše jen o migraci, píše o mateřství, dětství bez otců, stárnutí bez dětí, samotě a síle, kterou vyžaduje každodenní fungování v nepřítomnosti nejbližších. Společně s dokumentárním fotografem Noelem Rojoem, jehož fotografie knihu ilustrují, se vydali do Mexika, Senegalu, Etiopie nebo Indie, ale i do Rumunska a na Slovensko, a vytvořili portrét globálního fenoménu z často přehlížené perspektivy.
Barbie – Robin Gerber
Od první panenky s blond vlasy až po fenomén, který pokořil kina celého světa – kniha Barbie: její inspirace, historie, odkaz nabízí vizuálně pestrý a detailní pohled na 65 let dlouhou cestu nejslavnější panenky světa. Autorka Robin Gerber ve spolupráci s Mattelem odhaluje, jak Barbie vznikla navzdory skepsi mužských kolegů své tvůrkyně Ruth Handler, jak se z módní modelky stala astronautkou, chirurgyní i prezidentkou a jak se proměňovala v zrcadle společenských trendů a kulturních posunů. Autorka mimo jiné vyzdvihuje, jak ikonická panenka ovlivnila módu, umění a popkulturu a text doplňuje archivními obrázky a skicy.
Mladej Mungo – Douglas Stuart
V temném a syrovém Glasgow devadesátých let vyrůstají Mungo a James každý na jiné straně barikády – jeden jako protestant, druhý jako katolík. V komunitě, kde se mužnost měří podle brutality, se tihle dva nikdy neměli stát přáteli. Přesto společně nacházejí útočiště mezi holuby, o které se James stará, a postupně i jeden v druhém. Když se jejich přátelství promění v něco hlubšího, Mungo ví, že to musí skrývat. Zejména před svým starším bratrem, vůdcem místního gangu, a před matkou, která Munga pošle na rybářský výlet se dvěma nebezpečnými muži, kteří z něj mají udělat „pořádného chlapa“. Stuart píše o křehké první lásce a o něze, která přežívá i tam, kde by neměla mít místo.

Bronzové sny – Camilla Läckberg
Ve třetím dílu série o odplatě a sesterství čelí Faye nové hrozbě – tentokrát té nejosobnější. Když její otec uprchne z vězení a spojí se s kriminálními živly, začne jí jít znovu o všechno: o dceru, matku i vlastní kosmetickou firmu. Ačkoliv se Faye už jednou zvedla z popela a proměnila zradu v triumf, teď stojí proti protivníkovi, který zná její slabiny od dětství. Aby ochránila to, co si vybudovala, obklopí se ženami, jimž bezmezně důvěřuje a chystá další, možná nejnebezpečnější tah svého života.

Česká žena – Milena Lenderová
Jak žily ženy v českých zemích od středověku až po začátek 21. století? Historička Milena Lenderová nabízí čtivý, odborně podložený a přitom živý vhled do dějin ženství. Všímá si puberty, manželství i mateřství, proměn ženské sexuality i přístupu k násilí vůči ženám, a zároveň mapuje, kdy ženy začaly vstupovat na univerzity, do zaměstnání – a nezapomíná na ty, které se ocitly na opačné straně zákona. Skrze konkrétní příklady i širší kulturní rámec ukazuje, že dějiny nejsou jen dějinami mužů, ale i žen, jejichž hlas byl příliš dlouho opomíjen.
Dream Count – Chimamanda Ngozi Adichie
Autorka knihy We Should All Be Feminists ve své novince píše o čtyřech ženách, které se každá po svém vyrovnávají s láskou, ztrátami a vnitřními konflikty. Chiamaka, nigerijská cestující novinářka žijící v Americe, se ocitá v osamělosti pandemie, když se zamýšlí nad minulými vztahy a těžkými rozhodnutími. Její nejlepší přítelkyně Zikora, právnička na vrcholu kariéry, čelí nečekanému zklamání a musí se obrátit na někoho, koho považovala za nepotřebného. Omelogor, sebevědomá finanční expertka z Nigérie, začíná pochybovat o své identitě, a Kadiatou, Chiamakina služebná, čelí osudové tragédii, která ohrožuje její nově nalezený život v Americe. Adichie se soustředí na vztahy mezi těmito ženami, jejich touhy a rozhodnutí, která je formují.
Neznámá z portrétu – Camille de Peretti
vychází 2.5. 2025
Román L'Inconnue du portrait(Neznámá z portrétu) zkoumá tajemství, které obklopuje slavný obraz Portrét dámy od Gustava Klimta. Obraz namalovaný ve Vídni v roce 1910 zmizel v roce 1997, aby se znovu objevil v roce 2019 v italském muzeu moderního umění. Kdo je žena na portrétu a co se skrývá za jejím osudem? Camille de Peretti si představuje její příběh i osudy jejích potomků, které propojuje napříč různými časovými i geografickými oblastmi – od vídeňských ulic na přelomu století přes Texas 80. let až po New York během Velké deprese. Pokud zvládáte francouzštinu levou zadní, můžete román přelouskat už teď, my ostatní si musíme počkat na český překlad, který Grada pouští do světa na začátku května.

Rozhovory o vesmíru – Samuel Kováčik,Norbert Werner
vychází 15. 5. 2025
Astrofyzik Norbert Werner si povídá s teoretickým fyzikem Samuelem Kováčikem o vesmíru. Přestože jde o diskusi dvou odborníků, knížka je napsaná čtivě a zábavně. Občas si přizvou i hosta a postupně putují napříč vesmírem - od vzniku Měsíce přes hvězdy a galaxie až po černé díry a kosmickou pavučinu.

Fundamentally – Nussaiby Younis
Fundamentally od Nussaiby Younis je vtipný a odvážný debut, který nekompromisně reflektuje radikalismus, jeden z nejpalčivějších problémů současnosti. Akademička Nadia dostane po zveřejnění článku o deradikalizaci nabídku od OSN, aby vedla rehabilitační program pro ženy zapojené do extremistických ideologií. Nadia nabídku přijme a letí do Iráku, kde se ocitá v mnohem složitější situaci, než čekala. Její tým tvoří Sherri, bezvýhradně dbalá pravidel, a Pierre, drzý Francouz, který neustále scrolluje na Grindru. Ale pak se seznámí se Sarou, sprostou a vtipnou dívkou z východního Londýna, která se k Isis přidala už ve 14 letech. Během snahy o repatriaci Sáry se Nadia dostává do konfliktu s vlastními ideály a její představy o záchraně ostatních se začínají rozpadat.
Nech těch lží – Philippe Besson
Když se Philippe v hotelu v Bordeaux setká s mladým mužem, který nápadně připomíná jeho dávnou lásku Thomase, přinutí ho to ohlédnout se za vztahem, který měl v roce 1984, když mu bylo sedmnáct. Philippe a Thomas chodili do posledního ročníku střední školy v Barbezieux a svou lásku museli tajit. Kradli si každý moment, který mohli strávit spolu, než se po šesti měsících museli navždy rozejít. Besson vypráví příběh bez přikrášlení, s jemností a pokorou. „Dva mladí muži se najdou a od té chvíle se bojí, že jim cestu může zkřížit sám život. Ohromující a srdceryvný příběh,“ píšeAndré Aciman, autor románu Dej mi své jméno.
- Zdroj článku:
Nakladatelství uvedených titulů