Dýchání je základ
Dýchání se může zdát jako ta nejpřirozenější věc na světě. Kontrolovaný hluboký dech ale ve skutečnosti dokáže zázraky, a měla by to být ta první věc, kterou aplikujete, když jste ve stresu. Když jsme pod tlakem, automaticky dýcháme rychle a povrchně, což dává signál tělu, aby se připravilo na boj nebo útěk. Zkuste si najít klidné místo, zavřete oči a soustřeďte se na vaše dýchání. Můžete zkusit například metodu 4-7-8 – nadechněte se nosem na čtyři vteřiny, zadržte dech na sedm sekund, a následně po dobu osmi vteřin intenzivně vydechujte vaší pusou. Toto několikrát zopakujte a uvidíte, že napětí povolí.
Levandulová inhalační tyčinka
Levandule je v aromaterapii známá pro své uklidňující účinky na nervový systém. Inhalace esenciálního oleje levandule může být tedy velmi efektivním způsobem, jak se okamžitě zbavit stresu a úzkostí. Nejpraktičtější volbou je inhalační tyčinka, kterou můžete nosit v kabelce a mít jí neustále při sobě. Navíc není jednorázová a lze ji doplnit kterýmkoliv jiným esenciálním olejem, pokud vám levandule nebude vyhovovat.
Zkuste hořkou čokoládu a zelený čaj
Jakmile nám kručí v žaludku a jsme dehydratovaní, žádné relaxační techniky pravděpodobně nepomohou. Proto je důležité se pořádně najíst a prolít naše tělo vodou. Jako malý snack můžete okusit i hořkou čokoládu, která podle studií podporuje zdraví mozku a snižuje stres. K tomu si uvařte zelený čaj, jenž obsahuje L-theanin, který může mít uklidňující účinky na mysl a pomoci snižovat úzkost.
Pohyb na čerstvém vzduchu
Pohyb je skvělým způsobem, jak snížit stres, i jak mu předejít. Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, což jsou hormony spojené s pocitem štěstí a relaxace. Například běh nebo procházka venku vám zajistí přísun kyslíku, a vyčistíte si hlavu.
Obklopte se láskou od svých domácích mazlíčků
Stačí pár minut s vaším mazlíčkem a jejich radost a nevinnost se na vás samovolně přenese. Čas strávený s domácími zvířaty snižuje stresový hormon kortizol a uvolňuje oxytocin, hormon, který posiluje pouto mezi matkou a dětmi. Právě proto se lidem trpící posttraumatickou stresovou poruchou doporučuje pořídit si malého chlupatého kamaráda. Terapeutické účinky jsou podpořeny nejen výzkumy, ale i pozitivními ohlasy od samotných pacientů.
Aktivně relaxujte
Meditujte, zacvičte si jógu nebo si zajděte na masáž. To vše jsou osvědčené metody pro uklidnění mysli a těla. Pravidelná praxe meditace a jógy snižuje úroveň napětí a působí i jako prevence před ataky úzkosti a záchvěvy intenzivního stresu. Když si k tomu pustíte relaxační hudbu, nic tím nezkazíte, ba naopak.
Udržte si perspektivu
Je snadné se ve stresující situaci ztratit a přeceňovat význam události. Důležité je si uvědomit, že většina stresujících situací není tak důležitá, jak se zdá. Zeptejte se sami sebe: Bude mi na tom záležet za týden? Za měsíc? Za rok? Dovolím, aby mi tato situace kradla klid? Pokud se vaše mysl zacyklila na iracionálních myšlenkách, všelijakých „co kdyby“ a nemůžete si přestat představovat to nejhorší, podrobte je racionalizaci. Je to doopravdy pravděpodobné? Už se mi to někdy stalo? A pokud ano, dokázala jsem se s tím vypořádat? Udržování perspektivy je v těchto chvílích zásadní. Pomoci přerámovat situaci může i zdánlivě banální vděčnost. Uvědomte si vše, co máte, a zkuste si to třeba napsat na papír. Zjistíte, jak je daná situace nepodstatná, a kdyby se stalo cokoliv, vy se s tím zvládnete poprat.
Nechte se podpořit od blízkých
Postavit vás zpět nohama na zem můžou i kamarádi, rodina nebo profesionální poradce. Diskutování o svých starostech a obavách s vašimi nejbližšími lidmi z vás sejme osamělost a pomůže vám to navrátit se k racionálnímu myšlení.
Vytančete to ze sebe
Tanec je velmi expresivní, a proto je to skvělý způsob, jak se uvolnit, veškerý stres ze sebe setřást a zvýšit si sebevědomí. Když si pustíte vašeho oblíbeného interpreta a rozhýbete se, stimuluje se produkce endorfinů a špatná nálada je fuč!
Zdroj: Healthline, The Baton Rouge Clinic