Obličejová jóga, ve světě médií známá jako face yoga, nabývá na popularitě v rámci diskutované oblasti krásy a wellness. A není se čemu divit. Slibuje totiž nesčetné benefity, které znějí přespříliš lákavě. Žádná žena se nevyhne té obávané fázi, kdy začne bojovat se stárnutím pokožky, povadlými rysy a prvními náznaky vrásek. Je důležité poznamenat, že stárnutí je krásná a přirozená věc, každá vráska v sobě skrývá vzpomínky plně prožitých emocí a rozhodně to není konec světa pro nikoho z nás. Ale pochopitelně mnohým není zrovna příjemné, když na ta uplynulá léta neustále upozorňuje odraz v zrcadle. Právě kvůli tomu se mnoho žen obrací na botox a podobné omlazující procedury. Face jóga při pravidelném cvičení slibuje stejné benefity, ale přirozenou cestou.A pokud chcete předčasnému stárnutí (minimálně tomu vizuálnímu) o pár let předejít, můžete začít třeba hned.
Seznam benefitů obličejové jógy nekončí…
Stejně jako klasická jóga, i ta obličejová se zaměřuje na zpevnění svalů, které s věkem přirozeně podléhají gravitaci a ztrácí na objemu. Pravidelná stimulace a protažení je zpevní a krásně vytvaruje vaše přirozené kontury, podobně jako je tomu například s břišními cviky, které jistě důvěrně znáte. Cvičení s obličejovými svaly zároveň pozitivně ovlivní cirkulaci krve, čímž se zlepší přívod živin a kyslíku do tamních buněk, a to vyústí ve zdravou, svěží a elastickou pokožku.
Stačí i deset minut
To však zdaleka není vše. Rituál obličejové jógy, obzvlášť, když jej praktikujete pravidelně, značně uvolňuje napětí způsobené stresem, které si v sobě naše mimické svaly chtě nechtě ukládají. Toto napětí v oblasti nad krkem často způsobuje bolesti hlavy a migrény, kterých by vás cvičení a masírování svalů mohlo alespoň částečně zbavit. A to může fungovat i nárazově, kdy vám při náhlé bolesti hlavy může její masáž a správná stimulace konkrétních svalů přinést okamžitou úlevu. Face jóga mimo jiné klade důraz na správné držení těla a často zapojuje více horní části těla. Pokud po celodenním sezení u počítače věnujete cvičení obličeje ve vzpřímené pozici každý den alespoň 10 až 15 minut, může to mít i další blahodárné účinky, které se netýkají pouze vaší pokožky…
Kde začít?
V první řadě je na místě uvážit, zda si nechat poradit od profesionála, minimálně ze začátku. Pokud se vám však nezamlouvá představa někam pravidelně dojíždět, abyste na sebe mohli dělat do zrcadla komické grimasy à la Jim Carrey, existují i jiné varianty. Dobrou alternativou může být placená aplikace Luvly, která vám hned ze začátku nabídne dotazník, ve kterém se svěříte, na jaké oblasti či problémy byste se chtěli zaměřit a v souvislosti s tím vám sestaví individuální plán. Anebo tu jsou vždy neplacená videa na YouTube, kde naleznete nespočet konkrétních návodů na ty nejrůznější cviky...
Pravidelnost je u face jógy klíčem k úspěchu
Ať už se rozhodnete pro cokoliv, doporučuje se vždy začít masáží a poklepáváním, což je něco, s čím už jste se pravděpodobně na sociálních sítích několikrát setkali. Mnoho lidí si pomáhá různými válečky nebo gua shou, které do masáže můžete také zakomponovat, ale bohatě si vystačíte s vlastními prsty. Před masáží je vždy potřeba nanést pleťový olej (nebo gel, pokud máte aknotickou pleť a s oleji se nepřátelíte), aby prsty po pleti hezky klouzaly. Masáž vám svaly před cvičením zahřeje a především pomáhá s lymfatickou drenáží. Ta vás zbaví ranních otoků a zároveň působí jako prevence proti migréně nebo i dokonce přináší úlevu, když se trápíte s rýmou. Je důležité si uvědomit, že – jako u každého cvičení – je i u face jógy pravidelnost klíčem k úspěchu. Ale chce to jen pár minut denně, tak proč s ní nezačít?
Zdroj: verywellhealth.com, Healthline, everydayhealth.com