Proč to pořád nejde?
Proč nehubnete, i když se tak snažíte? Proč na vás nezabírá to stejné, díky čemu tolik zhubla vaše kamarádka? Jak to, že se váha nehýbe, i když už skoro nejíte? A proč jste z toho tak vyčerpaní? Protože hubnutí, které způsobuje stres vašemu tělu i hlavě, zkrátka není dobré. Tělo se mu brání, odmítá se vzdát svých zásob a hlava čeká, jen až „bude po všem“, aby se zase vrátila do svého běžného naprogramování a nutila vás vrátit se ke starým stravovacím návykům. To nejlepší, co pro sebe a své tělo můžete udělat, je vrátit se ke kořenům. Nepovažovat jídlo za svého nepřítele a nehlídat si hystericky každé snězené sousto. Raději zjistěte, které potraviny jsou nejlepší pro lepší metabolismus tuků a cukrů. Kdy je máte jíst a jak je ne/kombinovat, aby vám šlo hubnutí samo. Shodit tři kilogramy za měsíc není nijak složité. Tady jsou snadné tipy, s nimiž se nebudete trápit ani hladovět:
Meal prep
Rozplánujte si jídelníček na celý týden. Nakupte si určené potraviny, alespoň na tři dny dopředu, aby se vám nestalo, že vám najednou bude v ledničce něco chybět a vy budete nuceni sáhnout po náhradě, která vaší váze neprospěje. Pokud to čerstvost a chuť jídla umožní, uvařte a nachystejte si ho do krabiček předem. Díky tomu zvyšujete předpoklad, že ve chvíli hladu neselžete a nesáhnete po jídle, které nemáte v plánu. Je to skvělý způsob, jak mít jídlo pod kontrolou.
Neopomíjejte žádné jídlo
Pravidelná konzumace jídel vám pomůže udržet hlad pod kontrolou a předejít záchvatovitému přejídání. Možná nemáte hlad, tak se nenuťte za každou cenu jíst. Systém pěti jídel denně je dávno překonaný. Jezte tak, jak vám to vyhovuje, ale zkuste pamatovat na to, abyste se nedostali do fáze, kdy budete mít vlčí hlad a spořádáte všechno, co vám padne pod ruku.
Rozkoš z jídla
Pro úspěšné hubnutí je důležité mít z jídla radost. Nesmíte se u něj trápit a s téměř fyzickou bolestí přemýšlet, oč lepší by to bylo, kdybyste si mohli dát hranolky z Mekáče nebo marcipánový dort z cukrárny. I když zvolíte zdravější variantu jídla, můžete si pochutnat a uspokojit nejen žaludek, ale i ostatní smysly. Jídlo si na talíři hezky uspořádejte a vyčleňte si na něj aspoň 30 minut. Každé sousto si pořádně vychutnejte. Nečtěte si u toho knihu, nevěnujte se mobilu ani počítači. Vědomé jezení způsobí, že se budete dříve cítit sytí. Navíc tento způsob jezení pomáhá snižovat příjem vzduchu při jídle, takže zabraňuje nadýmání.
Vraťte se ke kořenům
Připravujte jídlo zdravěji – vařením na páře, v troubě, na grilu nebo metodou papillote. Zeleninu restujte do měkka, aby se uvolnily její živiny, které potlačí vaši chuť na sladké. K dochucení používejte vinný ocet bez soli, případně vyměňte ocet za citron, dijonskou hořčici nebo nízkotučný jogurt. Příjem olivového oleje omezte na dvě lžíce denně.
Zapojte rostlinné doplňky
Některé doplňky stravy, jako přírodní vláknina glukomannan, kterou známe také jako konjac, z něhož se vyrábí nízkokalorické náhrady těstovin a rýže, napomáhají k většímu pocitu zasycení. Díky němu pak bez trápení přijmete menší množství jídla, aniž byste trpěli pocitem hladu. Řasa fucus, jinak známá jako chaluha bublinatá, zase urychluje metabolismus a má detoxikační účinky. Hubnutí napomáhá také ortosifon, který podporuje odvádění tekutin a zmírňuje zavodnění a otoky těla.
Zvyšte příjem luštěnin
Luštěniny, jako jsou čočka, cizrna, fazole a sójové boby, by měly být pravidelnou součástí vašeho menu. Díky nízkému obsahu tuku, vysokému obsahu bílkovin a vitamínů B a E, kyseliny listové a minerálů, jsou skvělou volbou. Navíc s jejich pomocí můžete udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a podporují také trávení. Do svého jídelníčku je ideálně zařaďte 2 až 3krát týdně, ideálně v porci o váze 50 g a kombinujte je se zeleninou.
Servírujte na menších talířích
Při pohledu na plný talíř máte pocit, že se nijak nešidíte na porcích, a tak se díky malým talířům naučíte cítit se sytí i s menším množstvím jídla. Jezte pomalu a pořádně žvýkejte. Proces zasycení trvá přibližně 20 minut. Za tak dlouho dorazí signál plnosti do mozku, ale trávení začíná už v ústech. Začněte s jídly, která vás rychle zasytí a nastavte si správné tempo stravování.
Vyberte správné sacharidy
Pokud chcete zhubnout, preferujte sacharidy s nízkým glykemickým indexem (GI), které nezvyšují rychle hladinu cukru v krvi. Nepřevařujte těstoviny ani brambory, aby se sacharidy pomaleji měnily na glukózu, a kombinujte je se zeleninou, což sníží glykemickou odpověď.
Kdy konzumovat ovoce
Ovoce jezte před jídlem, ne po něm. Když si ho dáte po jídle, zvýší vám hladinu cukru, který se rychle vstřebá a díky vzestupu inzulínu se okamžitě přemění na tuk. Ovoce zkonzumované před jídlem vás díky vysokému obsahu vody a vlákniny zasytí a pomůže vám snížit chuť k jídlu. Vyberte si ovoce s nižším obsahem cukru, jako jsou kiwi, ananas, meloun a citrusy, které vaše úsilí o hubnutí přirozeně podpoří.
Omezte mléčné dezerty
Přestože jsou někdy považovány za zdravé, mléčné dezerty ve velkém množství mohou způsobovat zadržování tekutin a zvýšenou chuť na sladké. Spásou není ani jíst nízkotučné varianty. Naopak – zvolte plnotučné nebo polotučné produkty, které jsou bohatší na vitamíny a pomáhají lepší absorpci živin.
Pijte dostatek vody
Hydratace je klíčem k udržení zdravého metabolismu. Nepijte jen když máte žízeň. Voda nejenže pomáhá spalovat kalorie, ale vypitá před jídlem navodí pocit sytosti. Během jídla však pijte s mírou, aby nedocházelo ke snižování kyselosti žaludku a zpomalení trávení.
Preferujte celozrnné pečivo
Odpírat si týdny pečivo vede k jedinému – jednoho dne přibrzdíte u Lidlu, nakoupíte si pytel čerstvých rohlíků a ještě v autě je s rozkoší zhltáte. Abyste předešli absťáku z pečiva, jednoduše ho do svého jídelníčku zahrňte. Volte spíše celozrnné varianty. Celozrnné pečivo pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a podporuje trávení. Když si dáte 100 g celozrnného chleba nebo chléb s přidanými semínky, které mají lepší sytící efekt, vaší linii to nijak zásadně neublíží.
Zdroj: ELLE.com/es, kulturusitika.com, Wikipedia