Sny nejsou pouhou fantazií: jsou rozhodující součástí našeho celkového zdraví. Dle obecných zjištění, která jsme od zdravotníků posbírali, víme, že sny přichází v jednotlivých fázích spánkové cyklu. V každém 90 - 120 minutovém cyklu se střídají non-REM a REM fáze.
Během REM spánku mozkové vlny mění frekvenci a tělo se reálně velmi uvolní. A teď trik! Trvání každé REM fáze se zvyšuje během každého spánkového cyklu, pokud tedy “prospíme” pouze čtyři cykly za jednu noc, nejdelší dobu REM spánku si užijeme v posledním cyklu, tedy nad ránem. Takže, když chodíme spát po půlnoci, je čas mezi tím, kdy usneme a časem, kdy prožijeme nejdelší REM spánkovou fázi velmi krátký. A ráno se pak budíme z hlubokého, posledního a nejdelšího REM spánku. Proto je tak obtížné a většinou skoro nemožné se probudit a cítit se fit.
Sny, které v REM fázi máme jsou bláznivé, živé a fantastické – všechno a nic nedává smysl a i když jsou vždy trochu náhodné, jsou často zakořeněné ve skutečnosti, vrací se k minulým událostem a zahrnují lidi, se kterými jsme se nedávno setkali.
Nedávná studie McGill University v Montrealu ukázaly, že tyto REM sny mají zásadní význam pro formování vzpomínek. Další studie Kalifornské univerzity ukazuje souvislost mezi spánkem REM a zvýšenou kreativitou a je klíčová pro zpracování traumatických událostí.
Problém je v tom, že si nedovolíme dostat se do těchto dlouhých fází REM spánku kvůli krátkým nocím, narušeným cyklům díky probouzení budíku a dnům poháněným kofeinem. Ve skutečnosti, podle The Sleep Council průměrný člověk ve Velké Británii dostane ubohých šest hodin a 35 minut za noc, zatímco doporučené množství je blíže k osmi hodinám, což má za následek spánkový dluh přibližně 10 hodin každý týden.
Jak se deprivaci vyhnout?
1. Zaměřte se na spánek sedm až devět hodin v noci.
2. Vypracujte rutinu, nastavte si tedy budík, kdy jít spát a kdy se probudit.
3. Zajistěte, aby byl váš pokoj chladný, temný a tichý.
4. Vyhněte se obrazovkám nejméně 90 minut před spaním.
5. Před spaním si dejte sprchu nebo koupel, abyste si odpočinuli, ne však úplně horkou.
6. Zkuste praktikovat „ukončovací“ rituál dne, poslouchejte například jemnou hudbu, pište si do deníku, nebo si čtěte knihu.