Pořadí, ve kterém své jídlo konzumujete, hraje roli
Vybalancované jídlo by mělo obsahovat zdroj všech základních makroživin – sacharidů (ideálně komplexních), proteinu, tuků a vlákniny. Existuje ovšem i ideální pořadí, ve kterém bychom měli tyto makroživiny pro vybalancování hladiny cukru v krvi konzumovat. Jako první si zkuste dát svůj zdroj vlákniny (salát, nebo třeba grilovanou zeleninu), jako druhou složku protein, následujte zdrojem tuku a jako poslední konzumujte sacharidy. Tohle je sice ideální pořadí, ale k tomu abystejeho benefity pocítili, stačí začít s pár sousty zeleniny, proteinu a poté si jídlo smíchat.
Procházka po jídle je prospěšnější, než oblíbený šlofík
Únava po obědě pak jednou za čas potká každého z nás. Někdy za ní může stát bezesná noc, většinou je to ovšem právě takzvanou glucose spike, vysokou hladinou glukózy v krvi. Podle výzkumů nám s touto únavou může efektivně pomoci právě procházka. Dodá vám spoustu energie, budete se po ní cítit svěží a food coma bude rázem pryč.
Intermittent fasting může vést k větší únavě po obědě
Hladovějící okna neboli intermittent fasting je v dnešní době velmi populární a určitě ve svém okolí máte někoho, kdo půst vyzkoušel, nebo ho pravidelně praktikuje. Pro optimalizaci naší energie během dne ovšem nemusí být úplně ideální. Série vědeckých výzkumů ukázala, že vynechávání snídaně vede právě k vyšším výkyvům energie po obědě. Pokud se tedy chcete vyhnout nízké energii v druhé polovině dne, začněte svůj den vybalancovanou snídaní, ideální je opět zkombinovat zdroje všech základních makroživin.
Existuje mnoho triků, jak předcházet glucose spikes. Mezi nejznámější patří třeba dát si lžíci rybího oleje před jídlem nebo shot jablečného octu po těžším jídle. Vašemu tělu ovšem nejvíce prospěje právě vyvážená dieta bohatá na zdroje vlákniny a častější zařazení nízko glykemických sacharidů, jako jsou třeba quinoa a batáty.
Zdroj: veri.com, mindbodygreen.com