Začátek roku svádí k předsevzetím. Chceme nové tělo, více chodit do fitka nebo si už konečně začít šetřit... Ruku na srdce - vydrží nám tato odhodlání ke změnám déle, než do konce ledna? Většině z nás nejspíše ne. Pojďte to letos zkusit trochu jinak, netradičněji. Zkusme se na chvíli zamyslet nad tím, jak se cítíme uvnitř sebe. A možná si uvědomíme, že náš vnitřní svět v hlavě potřebuje naší pozornost víc, než jsme si mysleli. Možná zjistíme, že nás trápí nervozita, podrážděnost nebo úzkosti, pochybnosti a starost o budoucnost, nebo dokonce panika. Takové pocity, stavy a emoce jsou nejen v této době běžné. Je ale důležité je vědomě vnímat, umět je identifikovat a alespoň trochu vědět, jak s nimi pracovat. Jak na to vám poodhalí zajímavé knížky, které jsme pro vás v redakci vybrali. Tak a teď už si jen uvařte si konvičku zeleného nebo bylinkového čaje, zapalte vonnou svíčku, zachumlejte se do chlupaté deky a ponořte se do čtení a do svého nitra!
Láska k nedokonalým věcem
Kniha plná aforismů, ke které se budete rádi opakovaně vracet. Haemin Sunim je jihokorejský buddhistický mnich, který cestuje po světě a inspiruje lidi k vřelejšímu postoji k sobě a ostatním. Jeho moudra vás zahřejí a lehce vás donutí zamyslet se nad tím, že není důležité hnát se za dokonalostí, ale přijmout sebe a ostatní takové, jací jsou. Tato kniha je jako stvořená pro chvíle, kdy nemáte dobrý den a potřebujete povzbudit a inspirovat k vlídnějšímu postoji k sobě a svému okolí.
Mindfulness pro každého
Kniha Marcely Roflíkové, zakladatelky Českého mindfulness institutu a Martiny Vančurové, koučky NEO Centra, je koncipována jako příručka pro samouky, kteří touží proniknout do tajů mindfulness. Mindfulness je stav plného uvědomění sama sebe. Umění vypnout myšlenkový proud, okolní ruch a atakování novými informacemi, které na nás číhají všude kolem. Ovládnutí této techniky slibuje zkvalitnění života a vyšší psychickou odolnost vůči stresu. Posuďte sami, kdy jindy se pustit do trénování své mysli, než právě teď?
Ženy z Bohnic
Debutová sbírka krátkých příběhů Edny Nové s nadsázkou popisuje autorčinu zkušenost s pobytem v psychiatrické léčebně. Edna Nová identifikovala a pojmenovala různé archetypy žen, se kterými se opakovaně v Bohnicích setkala. Natrefit tak v knize můžete třeba na Pivařku, Éterickou dívku nebo Záchodovou lejdy. Každá z nich ztělesňuje opakující se typ žen, které se v Bohnicích jako pacientky střídají. Mezi řádky však nenápadně odhaluje život za zdmi léčebny, který se pro mnohé může zdát krutý, pro některé je však jediným zdrojem svobody a zdá se, že pouze tam objeví štěstí, které ve vnějším světě nejsou s to nalézt.
First, we make the beast beautiful
Sarah Wilson, známá pro svojí kuchařku bez cukru, trpí úzkostnou poruchou. Svůj příběh se rozhodla sdílet se světem a podělit se o svůj nástroj vyrovnávání se s tímto břemenem. Její v podstatě autobiografická kniha s názvem: Nejdříve uděláme bestii krásnou (kniha ještě nemá český překlad) mluví sama za sebe. Australská autorka čtenáře inspiruje, aby z něčeho tak negativního, jako je úzkost, udělali něco krásného, aby úzkost přetvořili ve svojí přednost a dokázali z ní vytěžit i dobrou zkušenost. V této knize najdou útěchu všichni, kteří si prošli nebo prochází jakoukoliv formou úzkosti.
Guide to meditation
Průvodce meditací od projektu Headspace je ideálním společníkem pro všechny milovníky mluveného slova a animace. Bývalý buddhistický mnich Andy Puddicombe vás v této osmi dílné sérii po 20 minutách provede krásami meditace a naučí techniky, jak lépe ovládat svůj dech a myšlenky. Ke zhlédnutí na Netflixu i s českým dabingem. Doporučujeme jako refresh po náročném dni plném zoom callů!