Nakrmte mozek: Jak podpořit kognitivní funkce a své duševní zdraví?

Omega-3 mastné kyseliny

Tyto zdravé tuky jsou klíčové pro mozkovou funkci a prevenci kognitivního úpadku. Nacházíme je v lososu, tuňákovi, ořeších a lněném semínku. Pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin může podpořit paměť a soustředění.

Antioxidanty

Další důležitou složkou výživy pro mozek jsou antioxidanty. Volné radikály v těle mohou poškozovat mozkové buňky a přispívat k neurodegenerativním onemocněním. Antioxidanty, jako jsou vitamín C a E, neutralizují volné radikály a chrání mozek před jejich škodlivými účinky. Ovoce a zelenina jsou skvělými zdroji těchto důležitých živin. Zejména bobule, jako jsou borůvky, maliny a brusinky, jsou bohaté na antokyaniny, další skupinu silných antioxidantů, které mají pozitivní vliv na mozkovou funkci.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny B6, B12 a kyselina listová hrají klíčovou roli v produkci neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za přenos signálů mezi mozkovými buňkami. Tyto vitamíny lze nalézt v celozrnných obilovinách, vejci, mléčných výrobcích a tempehu.

Mohlo by se vám líbit

Superfoods, adaptogeny: Potřebujeme je v našem jídelníčku?

Adaptogeny, super greens, maca, chlorella, acai... trendy superpotraviny, které nemohou chybět v žádném jídelníčku Vaší oblíbené LA influencerky. Budou i pro vás mít slibované zdravotní benefity, nebo se jedná o něco, bez čeho se váš jídelníček obejde?
elle.cz

Kurkumin

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, je také stále více studovaným prvkem v souvislosti s mozkovým zdravím. Má silné protizánětlivé a antioxidantové účinky a zdá se, že má pozitivní vliv na mozkovou funkcí. Studie naznačují, že konzumace kurkuminu může pomoci snížit záněty v mozku a snížit riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Zelenina a ovoce

Strava bohatá na různé druhy zeleniny a ovoce poskytuje širokou škálu živin, včetně vlákniny, vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro správnou funkci mozku. Pestrost ve stravě je klíčová.

Hydratace

V neposlední řadě, zapomínat bychom neměli ani na dostatečnou hydrataci. Dehydratace může mít negativní dopad na mozkovou aktivitu, způsobovat únavu a snižovat kognitivní výkonnost. Pravidelné pití vody je základním krokem k udržení mozku v dobré kondici.

Mohlo by se vám líbit

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

Poslední den zimy máme konečně za sebou. Jaro přichází pochopitelně ve vší kráse, a to společně se sezonními chřipkami. Pro ty, kteří po dvou pandemických letech již nemohou vystát zázvor ani citróny, však máme dobrou zprávu – superpotraviny to jistí! Posílit imunitu vám pomohou polární korýši, microgreens nebo také „správné” bakterie.
elle.cz

Zdroje: brainmarket.cz, Byrdie, Healthline

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24