Spoiler: Chápeme, že vypít malou sklenku octa po ránu nezní jako ten nejpříjemnější rituál, ale jeho benefity pro zdraví stojí za vyzkoušení a otestování na vlastní kůži.
Co se děje v našem těle
Zdravé střevo funguje jako selektivní filtr, který umožňuje vstřebávání prospěšných látek do těla a zároveň brání průchodu látek škodlivých. Následkem nemocí, stresu, antibiotik, nebo jednoduše špatného stravovaní může být narušena propustnost střev. Jablečný ocet je díky kvašení a prebiotickým kulturám jedním ze skvělých způsobů, jak vyživovat naši střevní mikroflóru a posílit tak ochranou bariéru, kterou naše střevo tvoří. To, že jídla s vysokým glykemickým indexem výrazně zvyšují hladinu glukózy v naší krvi, je poměrně známý fakt. Stejně jako to, že mít dlouhodobě výrazně vysokou hladinu cukru v krvi není úplně optimální pro naše zdraví. Dobrou zprávou ale je, že právě třeba jablečný ocet pomáhá tyto výkyvy cukru v krvi regulovat.
Pro všechny případy je tu jablečný ocet
Jak se to stane? Tak, že pomáhá zpomalit trávení sacharidů a glukóza se pak do krve uvolňuje pomaleji a díky tomu nedojde tak k velkému výkyvu. Zní to s octem celé až podezřele jednoduše, že?
Jak na novou rutinu
Začínejte pomalu a postupně, vyzkoušejte ocet ráno na lačno, nebo třeba ve sklenici vody před obědem a hlavně pozorujte, jak se po něm cítíte. Vypaluje vám moc krk? Tak si ho zkuste naředit právě vodou, nebo snižte dávku. Při pití octa si určitě dejte pozor na eroze zubní skloviny. Abyste jim předešli, dejte si po jeho vypití sklenici vody. Jak jsme říkali na začátku, vypít po ránu 25 ml čistého jablečného octa asi není pro každého, ale to neznamená, že se benefitů jeho konzumace musíte úplně vzdávat, dá se z něj totiž udělat hned několik funky nealkoholických drinků.
Zdroj: Health, Healthline