Nádech nosem, výdech ústy
Mouth taping neboli přelepování úst se stalo na TikToku virální metodou, díky které influenceři lépe spí, zdravěji dýchají a předchází problémům se zuby. Vyzdvihují výhody, které umístění kousku pásky na ústa před spaním má. Tou první je podpora dýchání nosem. K tomu, abychom více dýchali nosem než ústy, nás už desítky let nabádají všichni sportovní trenéři, lékaři a snad i učitelky ve školce. Dokonce už starověké indické lékařské systémy zdůrazňovaly dýchání nosem jako ústřední prvek zvýšení energie. Nos, konkrétně chloupky, které se v něm spolu v vrstvou ochranného hlenu nacházejí, filtruje prach a patogeny zvenčí a naplňuje naše plíce čistším vzduchem ve srovnání s tím, když dýcháme ústy. Nosní průduchy také zvlhčují vzduch, což je lepší pro dýchací systém. Dýchání nosem podle některých teorií také více okysličuje krev a snižuje krevní tlak. Někteří lidé dokonce tvrdí, že lepení úst je dobré pro astma, ale vědci tento účinek nepotvrdili. Navzdory všem pozitivům spousta lidí dýchá většinou ústy – přes den často a v noci pak téměř bezvýhradně. Ve dne to můžeme ovlivnit sebekontrolou, v noci jsme ale vůči všem zdravotním předsevzetím bezmocní. A od toho je tu mouth taping.
Zdravější dásně, lepší dech
Další benefit, které podle svých zastánců mouth taping přináší, je předcházení problémům v ústní dutině, jako je sucho v ústech, zápach z úst a dokonce i podráždění dásní. Tím, jak v noci dýcháme otevřenými ústy, vysychá nám v nich. Sliny pomáhají neutralizovat kyseliny vytvořené ústními bakteriemi a když vyschnou, přirozeně se o tento obranný mechanismus připravujeme. Newyorský zubař Dr. Marc Lowenberg také upozorňuje na další zdravotní negativum, které otevřená ústa v noci způsobují: „Jedním z nejmarkantnějších následků dýchání ústy je zánět dásní. Okraj dásně, který se setkává se zubem, zčervená a zanítí se. Děje se to proto, že proudění vzduchu, které prochází ústy sem a tam, zvláště když spíte, dráždí dásně, což má za následek zarudlou a zanícenou tkáň dásní.“ S oběma jevy pak jde ruku v ruce nepříjemný dech, se kterým se ráno budíme. Už chápete, proč nám je ráno cítit z úst, i když si těsně před spaním vyčistíme zuby a celou noc nic nejíme?
Konec chrápání?
Kromě předcházení možným zubním problémům také milovníci metody tvrdí, že lepení úst zlepšuje spánek vám a všem ve vaší domácnosti, protože snižuje pravděpodobnost chrápání. Dává to smysl – když máte zalepenou pusu, nemůžete nahlas chrápat. Národní centrum pro biotechnologické informace v USA provedlo studii, při níž se ukázalo, že „nošení porézní náplasti přes ústa způsobilo, že všichni účastníci dýchali nosem, a to změnilo úhel patra a jazyka. Tyto změny vedly k výrazně menšímu chrápání a menšímu počtu případů zástavy dechu během spánku“. Uvedli ale také, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné s jistotou říci, zda lepení úst může účinně léčit chrápání z jiných příčin, než jsou otevřená ústa. Ačkoli je tento trend zcela nový a výzkum v této oblasti je ve velmi raných fázích, někteří lidé si výsledky používání tejpů ve spojitosti s chrápáním přes noc chválí.
A co rizika?
Aby vše nebylo jen zalité sluncem, zvedají v případě mouth tapingu odborníci i varovný prst. Teoreticky by lepení úst mohlo v různých ohledech pomoci, ale s sebou nese rizika a limity, říkají. Domácí „kutilské opravy“ by podle nich rozhodně neměly nahrazovat prověřená lékařská řešení, zejména pokud se jedná o vážnější zdravotní problémy. Naprosto skepticky se staví k beauty efektu jako je redukce dvojité brady nebo vylepšení linie čelisti. Nic takového nebylo prokázáno. Varují také, že pokud trpíte a máte nějakou nosní patologii, jako třeba chronickou rýmu, vbočenou nosní přepážku, nosními polypy a podobně, pravděpodobně se nevyspíte. Budete se neustále probouzet kvůli odporu dýchání v nose. Také upozorňují na škodlivost kontaktu lepidla na pásce a pokožky. Někteří lidé jsou citliví nebo alergičtí na lepidla, dokonce i na ta, která jsou prodávána jako šetrná k pokožce. Pokud zareagujete špatně, zkuste jiný tejp nebo úplně přestaňte. Naprostým no-go je pak mouth taping poté, co pijete alkohol. Ve spánku se vám může udělat špatně a neprobudíte se, abyste pásku odstranili. Vdechnutí zvratků a následné zadušení je v tomto případě obrovským rizikem. Pokud chcete pásky přeci jen vyzkoušet, zkuste ty, které nezakrývají ústa úplně, radí odborníci. Nebo je na rty umístěte svisle, abyste kolem pásky ještě mohli pohybovat rty, dýchat a mluvit. Páska by měla sloužit jen jako vodítko, aby se vaše rty navzájem dotýkaly.
Přelepování úst kouskem pásky přestalo být hrozbou pro upovídané děti a chrápající muže a stává se oblíbeným hackem. Než se však uchýlíte k použití pásky, abyste se pokusili léčit některé problémy se spánkem nebo zuby, doporučujeme konzultaci s lékařem, aby vyloučil jakékoli jiné zdravotní možnosti, které mohou vyžadovat léčbu. Pokud jste zvídaví a chcete to i přesto vyzkoušet, tady je pár tipů na mouth tapes!
- Zdroj článku:
Elle.com, Time.com, Sleepfoundation.org, Wikipedia.org