V zajetí myšlenek
Problém zacyklených myšlenek se nazývá „overthinking“ a tkví v přehnaném přemýšlení. Jedná se o neustálé přemílání toho, co se kdy událo a proč, co jste řekli, neřekli a naopak měli říct, co jste rozhodně udělat měli a co jste si raději mohli odpustit, co si o tom asi myslí ten nebo onen, co vás čeká dál a jak to asi bude probíhat, co se může stát a co by se stát nemělo… Jste vyčerpaní ,jen když to čtete? Rozhodně to vyčerpávající je. Jak pro ty, kteří overthinkingem trpí, tak pro ty, kteří s overthinkery žijí nebo tráví hodně času. Rozhodně to není maličkost, nad kterou by šlo mávnout rukou.
Myšlenky nikdy nespí
Přemýšlení, předvídání a obavy jsou běžnou součástí lidské existence, ale ve chvíli, kdy už je nezvládnete usměrňovat, získávají nad vámi kontrolu. Trápí vás nekonečné myšlenky nad zásadními otázkami, ale i nad běžnými věcmi, kterým neumíte udělat konec a které způsobí, že časem přestanete mít radost ze života. Jste neustále ve stresu a nedokážete žít přítomností. Terorizuje vás nespavost, protože neumíte zklidnit mysl. Jste unavení, protože je vaše hlava neustále přetížená a nedokážete se vlastně na nic pořádně soustředit. Pociťujete úzkosti, možná dokonce deprese, které vás mohou nutit k pití, užívání léků nebo jiných látek. Jde tohle peklo v hlavě nějak zastavit? Stojí to dost úsilí, ale jde.
1. Co se stalo, nezměníte
Denně si přehráváte, co jste v které situaci ne/udělali a ne/řekli. Trápíte se tím, že se věci mohly udát jinak a lépe. Jediné, co v tuto chvíli přitom můžete dělat, je přijmout skutečnost, že věci, které se staly, už nezměníte. Pokud nemáte stroj času, který by vám umožnit všechno prožít znovu a lépe, přestaňte se minulostí trápit. Jediné, co si můžete z toho odnést, je ponaučení, co udělat příště jinak.
2. Nesnažte se všechno ovládnout
Jako lidé se snažíme ovládat všechno kolem nás – situace i lidi. Vůli ostatních a běh věcí ale nejde bezchybně naplánovat ani ovládnout. A to třeba přijmout. Pokud se to neustále budete snažit zvrátit, jdete s neochvějností naproti frustraci, pocitu úzkosti a vlastního selhání. Čím dříve se s tímto faktem smíříte, tím dříve najdete klid.
3. Přesměrujte se
Overthinking můžete zastavit tak, že hlavu zaměstnáte něčím jiným. Nesmíte dopustit, aby se vaše hlava začala nudit, protože v tu chvíli sklouzává k nadměrnému přemýšlení nejčastěji. Věnujte se v co možná nejvyšší míře svým koníčkům a pokud nemáte nic, co by vás pravdu bavilo, zkoušejte různé věci. Uvařte podle nového receptu. Zkuste jít na lekci nějakého sportu, najděte si nějakou kreativní činnost, na niž se budete muset soustředit. Každý den nebo alespoň několikrát do týdne se alespoň půl hodiny věnujte něčemu novému a zajímavému.
4. Držte si odstup
Zkuste se na problém, o kterém přemýšlíte, podívat s odstupem. Zeptejte se sami sebe, jestli řešíte zásadní věc, která bude mít nějaký vliv na vás nebo vaše okolí nebo jestli přemýšlíte nad banalitou. Převalujete už dvacet minut v hlavě téma, co bude k večeři nebo podobnou naprosto bezvýznamnou věc? Nebo řešíte, na kterou střední školu přihlásit své dítě? Sami ucítíte, jakou mají dané věci prioritu a lépe vám to pomůže nacítit, co si zaslouží, abyste tomu věnovali pozornost a co se rovnou pokusit zapudit.
5. Zaměřte se na druhé
Někdy je velmi účinná medicína na všechny problémy srovnat velikost a význam těch svých s problémy druhých. Prozření, že v porovnání s jinými lidmi se trápíte banalitami, může působit jako onen pověstný políček ke vzpamatování se. Rozhlédněte se v okolí, jestli nemůžete být prospěšní někomu, kdo to potřebuje. Umyjte okna staré sousedce. Vezměte jednou týdně ven dítě kamarádky samoživitelky. Zorganizujte sbírku potřebných věcí pro útulek nebo tam začněte jezdit venčit psy. Když vám dojde, že máte tu moc někomu prospět, vystavíte stopku vlastním negativním myšlenkám. Prospějete tím nejen tomu, komu pomáháte, ale především sami sobě.
- Zdroj článku:
Marianne.cz. Psychologytoday.com