Diety fungují, ale jen chvíli
Známá španělská výživová specialistka Marián García, známá také jako „Boticaria García“ neboli „Lékarnice García“, ve své knize Tvůj mozek má hlad tvrdí, že přibližně 85 % lidí, kteří zhubnou díky nějakému druhu diety, nakonec zase opět přibere. Ačkoliv se to neposlouchá (a nečte) dobře, jedná se o fakt, který podporuje věda. García tvrdí: „Diety na hubnutí fungují, ale jen na chvíli.“ Nadváha je reálnou hrozbou nejen pro naše šatníky a sebevědomí, ale především pro zdraví. Jak se jí nejlépe zbavit je ovšem otázka za Zlatého bludišťáka.
Dietní semafor
Všichni dobře víme, že bychom se měli správnou stravou vyhnout nadbytečným kilům, zánětům v těle a zlepšit mikrobiotu. Ale jak toho dosáhnout? Většina z nás podlehne lákání bleskových přísných diet, které slibují rychlé výsledky, ale jejichž výsledky rozhodně nejsou dlouhodobé. U hubnutí je totiž těžké zbavit se nadváhy, ale ještě těžší si výsledek udržet. „Lékárnice García“ zdůrazňuje, že koncept diety by měl být spíše nahrazen pojmem „nutriční intervence“, která je přizpůsobena individuálním potřebám a vede k trvalým změnám stravovacích návyků. Tato metoda, vedená odborníkem, se zaměřuje na postupné úpravy návyků, což zajišťuje dlouhodobé udržení výsledků. Je totiž nereálné strávit celý život pod přísnými pravidly detoxikačních diet. Ty García navíc rozdělila podle tzv. dietního semaforu. Červeně svítí diety, které byste neměli ani zkoušet, oranžové jsou ty, které fungují, ale je potřeba zvážit všechny jejich konsekvence a zelené jsou ty, které jsou dlouhodobě udržitelné. Najdete mezi nimi ty, na které sázíte při hubnutí vy?
Červený semafor
S dietami, které García zařadila do této kategorie, buďte opatrní. Jsou to ty lákavé diety, které slibují rychlé výsledky, ale ve skutečnosti jsou zdraví škodlivé a přinášejí pouze ekonomické výhody těm, kteří je propagují. Mezi ně patří detoxikační a očistné diety, kde jsou hlavními hrdiny zelené smoothie nebo nápoj Neera. Obecně lze říct, že všechny diety, které se soustředí pouze na konzumaci jednoho druhu potravin (pamatujete si třeba na hit devadesátek tukožroutskou polévku?), nebo nápojů či koktejlů, které nám doporučují instacelebrity, většinou nejsou nic jiného než fake news. Stručně řečeno, lidské bytosti nejsou stvořeny k tomu, aby se živily koktejly nebo energetickými tyčinkami, ani aby držely diety s maximálním omezením živin nebo monodiety, ve kterých se konzumuje pouze jedna potravina. Pokud je vydržíte dodržovat, pravděpodobně opravdu zhubnete, ale na oplátku dostanete spoustu nežádoucích účinků od únavy, svalového úbytku, změn nálad, metabolických změn a obávaného jo-jo efektu.
Oranžový semafor
Oranžový semafor patří všem dietám, o kterých se nám v současné době slýcháme dnes a denně. Boticaria sem zahrnuje slavný přerušovaný půst, který, i když jsou jeho účinky jasně prokázané, může také krátkodobě spustit další řadu problémů od podrážděnosti po potíže s koncentrací, poruchy spánku a dokonce i nutriční nedostatky nebo dehydrataci. Na oranžové stojí také oblíbená keto dieta, která sice vede ke snížení hmotnosti, ale často ji provází krátkodobé nepříznivé účinky jako nevolnost, zápach z úst, zvracení, zácpy nebo problémy se spánkem. Do této skupiny patří i paleo dieta. Ti, kteří dodržují tuto dietu, jednoznačně pociťují zlepšení svého zdraví. Ze svého jídelníčku vylučují věci jako alkohol, cukr nebo ultra zpracované potraviny. Stejně jako to dělal Homo Sapiens v paleolitu. Problém je v tom, že nepočítá ani s luštěninami, celozrnnými výrobky nebo fermentovanými mléčnými výrobky, což může časem vést k nedostatku některých důležitých živin.
Zelený semafor
A konečně diety, které sice zní méně cool, ale od nutričních poradců mají zelenou. Do této skupiny patří například princip Harvardského talíře (slavný 3dílný talíř, který zahrnuje všechny skupiny potravin), středomořská strava, atlantická dieta (sestřenice té středomořské). Do této skupiny patří také DASH dieta, velmi podobná středomořské dietě s přínosy například pro snížení krevního tlaku, a rostlinná strava. Švédové sepsali příručku, jak správně jíst. Jmenuje se Find your way a heslem je „Jezte zeleněji, nejezte příliš mnoho a buďte aktivní“. Na TikToku ani na Instagramu tyhle diety moc neuvidíte, protože neposkytují prostor pro prodej přípravků na hubnutí a proteinových tyčinek se slevovými kódy, ale věřte, že o to účinnější jsou. Skutečně dobré věci totiž reklamu nepotřebují.
Zdroj: Elle.com/es