Co všechno si pamatuje naše svalová paměť?

 

Pokud jste někdy v životě drželi v rukách činky nebo jste navštívili fitness centrum, jistě víte, jak náročný a dlouhodobý je to proces, když chcete být fit. Obzvláště pokud se o to snažíte poprvé v životě. Pomalu přidáváte váhu a krok po kroku směřujete k pokroku. Jestliže si dáte delší pauzu a do posilovny se vrátíte, můžete si všimnout, že cvičení již není tak obtížné jako poprvé. Někteří vědci na toto téma provedli rozsáhlé studie. A postupem času zjistili, že i když se svaly zmenšují, svalové buňky zůstávají

Mohlo by se vám líbit

5 překvapivých triků, jak dostat ze svého tréninku maximum

Konec výmluv. Posilovny jsou otevřené, venku lze sportovat jedna báseň, dokonce není ani příliš velké horko, na které bychom mohli lenost svádět. Jako dobrá motivace ale poslouží, když budete vědět, jak z pohybu vytěžit maximum, když už jste se k němu přinutili.
elle.cz

Jejich teorie zní asi takhle: jakmile procvičujete svaly až k hypertrofii, rostou v nich buňky, aby posílily. Dlouho však měli odborníci zato, že pokud cvičit přestanete, tyto buňky postupně odumírají. Ovšem nyní se ukazuje, že je tomu trochu jinak. Kristian Gundersen na univerzitě v Oslu označil konkrétní svalové buňky a zjistil, že nemizí, ale pouze se zmenšují.  

Čemu však vědci zatím zcela nerozumí, je to, jak si svalová vlákna zachovávají v paměti svou dřívější velikost. Tuší však, že pokud v období dospívání cvičíte, měly byste si vytvořit svalové buňky, které v budoucnu jistě užijete.  

Mohlo by se vám líbit

10 top pilates lekcí, které najdete na Youtube

Nový rok, klasická předsevzetí... Tak schválně! Uhádneme, že si přejete žít trochu zdravěji a více cvičit?
elle.cz

Tělo vs. mozek 

Naučit se jezdit na kole je záležitostí epizodické paměti - prostě to najednou umíte a pořádně ani nedokážete vysvětlit jak. Podobně je to i se sportem. Proto nám často připadá, jako by si naše tělo pamatovalo, jak na to. Ovšem je to náš mozek, který zodpovídá právě i za svalovou paměť. 

Ten - především jeho motorické centrum - spojuje neurony, které jsou zodpovědné za snadnější přístup k paměti - tedy k automatizaci a vylepšení některých pohybů. Například lidé, kteří hrají na nějaký hudební nástroj, řekněme třeba housle, mají rozvinutá spojení, jenž reprezentují pohyb především levé ruky. Ta totiž tlačí na struny. Studie ukazují, že jejich motorické centrum má neobvykle velkou oblast, která reprezentuje právě levou ruku.

Totéž platí o jakékoliv fyzické činnosti - ať už je to dřep či sexuální poloha. Takže pokud budete příště mluvit o svalové paměti a budete si stěžovat, že nějak nefunguje, na vině není tělo, ale mozek. A samozřejmě vy, protože jste danou činnost neopakovali dostatečně často, aby se zautomatizovala...  

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24