Je důležité si uvědomit, že existují přirozeně vyskytující se cukry, například v ovoci a přidané cukry. Rozhodně nechceme ze stravy vyřadit všechen cukr. Přírodní cukry obsahují řadu vitamínů, minerálů a vlákniny oproti přidanému cukru, který tvoří jen prázdné kalorie. Dříve jediné běžně dostupné sladké potraviny byly jen sezonní ovoce a med. Šlo pouze o sezónní záležitost a sladká chuť nebyla tak intenzivní, aby vedla k takovým chutím jako dnes. Velmi se také liší množství energie, které získáváme dnes my z rafinovaných cukrů oproti našim předkům.
Jak poznáte, že máte problém s cukrem?
Míváte neovladatelnou chuť na sladkosti? Pociťujete během dne výkyvy energie? Jíte každou chvíli, protože máte neustálý pocit hladu? Probouzíte se ráno unavení? Kromě chutí na sladké či přibíráním má nadměrná konzumace cukru vliv i na zdraví. Mezi dlouhodobé problémy patří deprese, podkožní akné, syndrom polycystických ovarií, nespavost, neplodnost, únavu a další. To, proč stále chceme cukr, je dopamin. Díky dopaminu se po cvičení nebo zdolání těžkého úkolu cítíme skvěle. Dopamin se v lidském těle vyplavuje i při požití určitých látek, včetně kofeinu nebo i cukru.
Co se tedy stane, když přestaneme jíst cukr?
Zdravější zuby
Bakterie v ústech se množí mimo jiné i díky cukru a jejich množení způsobuje zubní kazy. Snížením příjmu cukru svým zubům odlehčíte a budou zdravější.
Méně vrásek?
Nadměrná konzumace cukru způsobuje chemickou reakci, tzv. glykaci AGE. To je proces, při kterém molekuly cukru přilnou ke kolagenovým vláknům, a tím způsobují tuhnutí a následně vznikají viditelné vrásky.
Lepší soustředění
Snížení příjmu cukru může pomoci s kognitivními funkcemi mozku a usnadnit soustředění a paměť.
Možná i zhubnete
To, že když budeme jíst méně cukru, můžeme shodit i pár kilo, ví asi každý. Ovšem pomoci nám omezení může i s uloženým tukem. Díky stravě s nízkým obsahem cukru se totiž snižuje hladina inzulínu, což podporuje uvolňování tuku z buněk. Ovšem jen tím, že ve svém jídelníčku pouze omezíte cukr, nezhubnete. Tak jednoduché to zas není.
Závislost zmizí
Cukr sice není klasifikován jako návyková látka, ale způsobuje v mozku stejné chemické reakce, které v těle vyvolávají touhu po něm.
Chutě na sladké
Je to asi paradox, ale pokud přestanete jíst sladkosti, vaše tělo po nějakém čase na sladké návaly dopaminu zapomene a nebude mít neustálou touhu chtít další a další.
Zkuste také 21denní cukrový detox
Vzdání se cukru může přinést i nepříjemné pocity a abstinenční příznaky, jako únavu, bolesti hlavy nebo změny nálad. Vysazení cukru můžete pojmout buď dle sebe nebo podle nějakého programu. Nabízí se například 21denní cukrový detox, který je celosvětově známý a pomohl tisícům lidem, aby zatočili se svou závislostí. Tento program je založen na tom, že nesmíte jíst samozřejmě žádné zpracované potraviny, ale ani příliš sladké ovoce, které by vám mohlo vyvolat další chuť na něco sladkého.
Na vlastní kůži
Vyzkoušela jsem detox cukru na vlastní kůži. Pojala jsem jej však tak, že jsem ze svého jídelníčku vyřadila všechny zpracované potraviny a jediný cukr, který jsem v něm ponechala, byl ten z ovoce a obilovin. Musím říct, že i tak jsem na sobě viděla za těch pár dní změny – a vlastně mi ani žádné sladké tyčinky, které si jinak dopřávám, nechyběly. Cukr z ovoce byl mnohem lepší a cítila jsem se po něm skvěle. Neměla jsem žádné výkyvy nálad a nepociťovala únavu, naopak jsem se držela téměř celý den na jedné vlně. Co bych doporučila lidem, kteří chtějí tento detox vyzkoušet, je určitě být připraveni. Předpřipravit si na celý den, co budete jíst, a kdyby vás popadla chuť na sladké, jaké ovoce vám ji pomůže zahnat. Můj osobní tip? Mango!
Zdroj: Healthline, Byrdie, osobní textování