Dejme tomu, že vlastníte psa. A chcete mu dopřát to nejlepší: dostatek pohybu i tu nejkvalitnější potravu. Maso pro silné svalstvo, vápník pro pevné kosti, mastné kyseliny omega 3 a 6 pro lesklou srst i vitaminy a minerály pro jeho zdravý vývoj. Celé menu samozřejmě přizpůsobujete velikosti a stáří psa, případně intolerancím vašeho Azora.
A teď ruku na srdce: pipláte se takhle se svou vlastní stravou? Cizelujete ji tak, aby přesně odpovídala početnému seznamu vašich potřeb a priorit? S touhle myšlenkou se jednoho dne vzbudila i zakladatelka značky organického jídla H.E.A.L Birgitte. Když její synové odešli studovat na vysokou školu, jako každá správná matka si dělala starosti, aby nestrádali a zdravě jedli. Chtěla, aby strava pro její syny byla stejně vyladěná jako ta pro její čtyřnohé mazlíčky.
„My lidé obvykle sníme jednoduše to, na co máme zrovna chuť, aniž bychom se zamýšleli nad tím, jestli tím přijímáme všechny živiny, které naše tělo potřebuje,” vysvětluje. Proto se rozhodla vytvořit produkt, který tělu dodá vše důležité, a ještě si na něm pochutnáte. Vzhledem k tomu, že pracovala v oblasti nutraceutiky (výroby vitaminů, minerálů a potravinových doplňků), zbýval už jen krůček k jejímu organickému jídlu v prášku H.E.A.L. složenému z téměř třicítky veganských bio superingrediencí včetně vitaminů a probiotik. Strávník ho může konzumovat jako svačinku nebo místo hlavního jídla. Synové tak na rozdíl od českého Honzy nedostali na cestu do dospělosti pekáč buchet, ale superzdravou směs H.E.A.L chutnající po vanilce. Už to samo o sobě vyvolává otázku, jestli se klasická pevná strana nestane jen vybledlou vzpomínkou na minulost…
Sám sobě výživářem
Podle Michala Radara Vrátného, šéfa populárního pražského gymu Železná koule, bychom jídlu měli věnovat náležitou péčí, nic si striktně nezakazovat, ale zároveň jíst rozumně. Že si každý pod tímto slovem představuje něco jiného, si Radar ověřuje s každým dalším klientem, který se domnívá, že denní příjem makro- (bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina) a mikroživin (vitaminy a minerály) vyřeší ranním flat whitem a koláčem z hipsterského bistra, čokoládovými bonbony během porady, obědem z fastfoodu a večerním pojídáním chipsů u Netflixu… Takoví lidé jedí sice dostatečně kaloricky, ale rozhodně ne výživově. V tu chvíli dochází k takzvané podvýživě, o které mluvila už doktorka Cajthamlová v pořadu Jste to, co jíte před patnácti lety.
„Přitom ideální je nastavit si denní příjem všech výživových složek a z toho vycházet. Můžete k tomu použít chytrou aplikaci, kterých na internetu najdete spousty (Kalorické tabulky, MyFitnessPal či Lifesum), do níž stačí zadat vaše vstupní data, jako jsou věk, váha, výška, a průměrnou denní fyzickou aktivitu. Software vám ‚vyplivne‘, kolik nutrientů byste za den měli spořádat,” vysvětluje Radar.
Při nadbytku nebo nedostatku některé složky dochází ke zdravotním komplikacím. Ať už je to nedostatečný příjem energie a s tím související únava a snížení obranyschopnosti organismu, nebo naopak ukládání tukových zásob při jejím dlouhodobém přebytku, z čehož si skvěle můžete zadělat na pozdější vznik cukrovky či srdečních onemocnění.
Výhodou používání aplikace je, že pokud ji obeznámíte s každým přijatým jídlem, je schopná vám říct, kolik makroživin si můžete do konce dne ještě dovolit. Samozřejmě platí, že nejlepší potraviny jsou přirozené, lokální a organické.
„Zdravé stravování je životní styl,” říká odbornice na výživu a prevenci Margit Slimáková na svém blogu. „Zelenina, luštěniny a ořechy jsou zdrojem těch nejkvalitnějších živin a chutnají skvěle. Na základě individuální konstituce a preferencí je potom možné tento zdravý základ doplnit dalšími kvalitními zdroji bílkovin, polysacharidů a tuků v podobě celozrnných obilovin, masa z humánně chovaných zvířat, vajec, mléka a mléčných výrobků,” dodává Margit. Pokud k nim však nemáte momentálně přístup a volíte mezi hladověním nebo bagetou z benzinové pumpy, určitě je lepší sáhnout po koktejlu plném zdravých dobrot. Jinak si vystačíme s kvalitním přirozeným jídlem.