Před pár dny můj instagramový timeline zaplavilo video s hudebnicí FKA Twigs v hlavní roli. Nešlo ovšem o další z jejích kreativních videoklipů, ale o rozhovor pro ranní show americké televizní stanice CBS, v němž odhaluje detaily vztahu se Shiou LaBeoufem, který ji psychicky i fyzicky týral. FKA Twigs se v prosinci rozhodla na svého expartnera podat žalobu a o dva měsíce později promluvit veřejně o tom, čím si prošla. Naštěstí v sobě našla odvahu se o svou zkušenost podělit. Je totiž důkazem toho, že to může potkat opravdu každou z nás. I veřejnou osobnost, která je pro mnohé ztělesněním sebevědomí a svobody.
Známý herec mistrnou manipulací dokázal u FKA Twigs vyvolat nesčetněkrát pochybnosti o sobě samé. Zpěvačka v rámci zmíněného rozhovoru i odmítla odpovědět na otázku, proč ze vztahu neodešla, s tím, že už na ni ani v budoucnu nikdy nikomu neodpoví. Otázka by měla totiž směřovat na trýznitele. Jeho bychom se měli ptát, proč ji držel jako rukojmí ve společném soužití. Je to podobné, jako když se znásilněné ženy zeptáte, proč na sobě měla v danou chvíli krátkou sukni. Jednoduše absurdní. Oběť ve vztahu, kterou FKA Twigs bezpochyby byla, se totiž děsí reakce partnera, která by přišla, kdyby se ho rozhodla opustit, v takové míře, že je v jejích očích bezpečnější zůstat. Dokazuje to i zpěvaččino svědectví, v rámci něhož popisuje například děsivý zážitek, kdy jí při společné jízdě autem LaBeouf za volantem vyhrožoval, že pokud se s ním rozejde a neujistí ho o tom, že ho miluje, v plné rychlosti najede čelně do zdi. Natolik se bál, že nad ní ztrácí kontrolu, že byl ochoten obětovat jejich životy.
Shia LaBeouf se řadí mezi takzvané gaslightery, kteří vynikají nadáním zcela zpochybnit vaše mínění o vás samé, aniž byste si toho vůbec stihla všimnout. Příklady toho, jak jde semínko nátlakové kontroly snadno zasít a jak rychle vyklíčí a zapustí pevné kořeny, najdete v článku od Barbary Häckelové na straně 62. Přečtěte si ho, a pokud u někoho ve svém okolí uvidíte byť jen malý náznak znepokojivých příznaků, neptejte se „proč“, ale rovnou pomozte dané osobě odejít. Dnešní doba, kdy většinu času trávíme převážně doma, je pro ženy v této situaci na hranici snesitelnosti. Psychický teror následně velmi snadno eskaluje v teror fyzický, což bohužel potvrzují i čísla z výzkumu Fakulty humanitních studií a Sociologického ústavu Akademie věd. V období pandemie se na neziskové organizace pomáhající obětem domácího násilí obrací dvakrát více lidí než před ním.
Vydání až ke dveřím zdarma
Dubnové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Nově si ELLE můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz.