Lenost je hřích
V naší kultuře se lenost téměř rovná hříchu. Čím starší generace, tím více opovržení ke generacím následujícím – každá další je prý pohodlnější, línější a zpovykanější. Naše babičky dřely do úmoru a všechno dělaly ručně. Naše matky běhaly z práce domů jako Zátopek před cílem, pravda, už měly automatické pračky a k večeři polotovary, ale oproti nám, mileniálkám, natož Gen Z, byly také zvyklé drtivou většinu svého času věnovat (jakékoli) práci, péči o rodinu a mít jen minimum volna. Jako kdyby odpočívat bylo něco neslušného. A tak se na to stále spousta lidí dívá i dnes. Je neslušné nedřít, je neslušné mít uklízečku, je neslušné místo vaření objednat jídlo. Odmalička do nás vtloukají, že úspěch vyžaduje tvrdou práci a že flákat se, stejně jako neuspět, je nepřijatelné.
Pozitiva covidu-19
Jenže covid-19 kromě všech možných negativ odhalil i jednu důležitou věc. Že není nutné být od rána do setmění v práci, absolvovat pět porad denně a na cestě do a z práce trávit další hodiny. S karanténou přišel home-office, s ním se zkrátila pracovní doba, odpadlo dojíždění, porady se smrskly jen na opravdu potřebnou dobu trvání a lidem zbylo více volna na život. A jaké překvapení – taky to šlo. I když se po pandemii spousta zaměstnavatelů snaží vrátit věci k předcovidovému standardu, zaměstnanci se k němu ve spoustě případů vracet nechtějí. Stejně tak vyznavatelky „lazy girl job“.
Pracují, aby mohly žít
Lazy girl job obnáší skvělý work-life balance, pohodového šéfa a plat, ze kterého bez obav vyžijete. Vyznavatelky lazy girl job končí v práci ne později než v 17 hodin a po této hodině už zásadně neodpovídají na e-maily. Dodržují víkendy a svátky, mají často home-office a odmítají se stresovat. Neznamená to, že by nepracovaly vůbec a neměly žádnou pracovní odpovědnost. Zkrátka jen pracují, aby mohly žít, a nežijí pro to, aby pracovaly.
Adeptky na výpověď?
Jak trend lazy girl job nabírá na oblibě, objevují se i jeho kritici. Profesorka z New York University Suzy Welch pro CNBC řekla, že si myslí, že tento trend je pokusem vyhnout se za každou cenu zodpovědnosti. Obviňuje rodiče z hyperprotektivnosti a tvrdí, že „vychovali generaci dvacátníků, kteří nikdy nemuseli dělat těžká rozhodnutí nebo těžce pracovat“. Jiní varují, že lazy girls budou první na řadě, až se budou rozdávat výpovědi nebo se mohou připravovat o možnost kariérního postupu. Na druhou stranu – asi každý známe někoho, kdo se mohl v práci rozkrájet a výpověď dostal stejně.
Antiwork Girlboss
A co na to říká sama šéfka všech líných dívek? Gabrielle Judge (@gabrielle_judge), která svou firmu nazvala The Antiwork Girlboss, byla tou, kdo tento pracovní trend začal prosazovat. Pro web Buzzfeed popsala, co ji k tomu vedlo: „V roce 2019 jsem získala titul v oboru Počítačových informačních systémů a hned poté jsem začala pracovat na své 'práci snů'. Poměrně brzo jsem se ale cítila přepracovaná a nespokojená,“ řekla Gabrielle. Po otřesu mozku v roce 2021 se ale na svou práci začala dívat jinak. „Uvědomila jsem si, že to, co jsem považovala za vysněnou práci založenou na tradičních standardech, nebylo v souladu s tím, co jsem skutečně chtěla. Začala jsem vnímat taktiky, které korporace používají, aby vás přiměly tolerovat to, že pracujete a přesto nejste dostatečně oceňovaní,“ vysvětlila Gabrielle a poukázala na příslib povýšení a většího platu jako na taktiku, kvůli které zaměstnanci dobrovolně tráví v práci hodiny navíc.
Být líný, být šťastný
„Nemám problém s prací jako takovou,“ objasnila Gabrielle. „Můj problém je v tom, že zaměstnavatelé nutí své zaměstnance, aby si mysleli, že jejich práce je extrémně důležitá a měla by být v našem životě prioritou číslo jedna. Jenže Gen Z si všímá předchozích generací a ví, jak snadno může dojít k pracovnímu vyhoření. Proto hledáme smysluplné a efektivní kariérní příležitosti, kde se cení opravdová komunikace.“ Ani vy si nenechte vnutit názor, že pokud neodevzdáte své práci všechno, jste líní. To, že nechcete dělat práci navíc, která se pouze maskuje jako příležitost k osobnímu růstu nebo povýšení, je v pořádku. Lazy girl job navíc není jen pro ženy. Lidé všech pohlaví jsou unavení a „líný“ přístup k zaměstnání nabízí takovou rovnováhu, která umožňuje zotavení. Celým smyslem lazy jobu je najít štěstí a rovnováhu.
Zdroj: Wikipedie, buzzfeed.com, washingtionpost.com