80 let dlouhý výzkum potvrzuje: Štěstí si za peníze nekoupíte!

80 let zkoumání

Harvardská studie byla vedena odborníky R. Waldingerem a M. Schulzem. Cílem výzkumníků bylo zjistit proč a díky čemu lidé prospívají. V průběhu let postupně zkoumali 700 lidí a jejich rodiny z nejrůznějších společenských vrstev. Průběžně je zkoumali pomocí kvalitativních otázek a kvantitativních metod, aby docílili co nejpřesnější odpovědi na svou výzkumnou otázku.

Výzkum probíhal tak, že respondenti každých pět let poskytovali výzkumníkům své zdravotní informace a každé dva roky odpovídali na podrobné otázky. Studie pečlivě sledovala jak respondenty, tak jejich partnery a potomky během běžného života, studia, práce, a některé dokonce i po smrti – pětadvacet účastníků pozorování věnovalo výzkumníkům svůj mozek po jejich úmrtí.

 

Mohlo by se vám líbit

Vztahy, hádky, nevěry? To všechno ovlivňují naše geny

Každý z nás má ve své DNA gen, který nám pomáhá budovat vztahy - ty milostné i ty přátelské. Pokud nemáte určitou variantu tohoto genu, je možné, že vaše vztahy jsou dost pravděpodobně na bodě mrazu. A vliv může mít i na nevěru a řešení konfliktů.
elle.cz

Najdeme štěstí tam, kde ho usilovně hledáme?

V knize The Good Life výzkumníci tvrdí, že: lidé jsou přesvědčeni, že mohou štěstí nějakým způsobem dosáhnout. Například, že když si koupí dům, získají povýšení nebo dostatečně zhubnou, že pak se štěstí dostaví. Chováme se, jako by to byl cíl, kterého dosáhneme, když zaškrtneme ty správné položky, ale data velmi jasně ukazují, že to prostě není pravda. A to je dobře, protože spokojenost už není něco nereálného, ale naopak je dosažitelná pro každého z nás.“

Výzkum tedy postupně odhaluje, že peníze, postavení ve společnosti, ani zaměstnání nejsou faktory, které by nás udělaly opravdu šťastnými. Tak co to tedy je?

 

Mohlo by se vám líbit

Přátelství mezi mužem a ženou? Jde to, ale pouze v těchto případech

Lidé se v této otázce dělí na dva tábory. Jedni tvrdí, že je čisté kamarádství mezi opačnými pohlavími nemožné, druzí jsou přesvědčeni o opaku. Většina z nás má s přátelstvím mezi mužem a ženou svou zkušenost a ta nás nasměruje do jedné nebo druhé názorové skupiny. A jaká zkušenost převládá? Že to možné je, ale…
elle.cz

Hledejme štěstí v lidech kolem nás

Pro někoho překvapivé odhalení, pro někoho nikoliv. Největší štěstí a spokojenost nacházíme především v kvalitních a spolehlivých vztazích, které navazujeme s lidmi kolem nás. Nejedná se však pouze o partnerské vztahy. Štěstí nacházíme v přátelstvích, dobrých pracovních kolektivech, nebo ve sportovních a dalších klubech.

Lidé s nejsilnějšími sociálními vazbami a kontakty ve svých padesáti letech byli právě těmi, kdo o třicet let později hodnotili svůj život za nejvíce šťastný. Velmi jasně se ukázalo, že lidé, kteří se od ostatních spíše izolovali a nenavazovali sociální vazby, byli často zoufale nešťastní.

Zázračné produkty? Ne! Chce to sociální vazby

Reklamy v médiích nás neustále přesvědčují o tom, že nás nejrůznější produkty udrží v kondici a zdraví nehledě na věk. K tomu ale nemusíte utrácet tisíce za produkty. Opravdu stačí pouze navazovat sociální vazby a obklopovat se lidmi, kteří vás dělají šťastnými. „Asi největším překvapením bylo, že nás dobré vztahy nejen dělají šťastnými v průběhu života, ale také nám pomáhají udržovat naše těla a mozky v kondici a žijeme díky nim déle,“ dodává Waldinger.

Zdroj: Forbes

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24