Milada Horáková navždy s námi

Osobnosti jako Miladu Horákovou bychom si měli připomínat každý den. Je inspirativní nejen svými politickými názory a kroky, ale také životními hodnotami, vztahem k rodině a oddanosti k vlasti. Místo zármutku bychom na ni proto měli vzpomínat jako na silnou ženu, jejíž odkaz k nám promlouvá dodnes. A můžeme se od ní ledacos naučit.

Během studií na vysoké škole spolupracovala s političkou Františkou Plamínkovou, které pomáhala v Ženské národní radě, do niž později také vstoupila. Usilovala o zlepšení postavení žen v rodinném právu, připravovala legislativní návrhy ohledně nemanželských dětí či neprovdaných žen. Toužila potom, aby ženy dokázaly skloubit rodinu s plnohodnotnou prací a sama byla důkazem toho, že to opravdu jde.

Žena nikdy nepracuje pro sebe samu

„Feministka mi znamená ženu se všemi jejími druhovými znaky, které nikterak uměle nepotírá, avšak z nichž uvědoměle a odpovědně vybírá a pěstuje hlavně ty, v nichž je skutečný objektivní přínos co nejširší kolektivitě v lidské společnosti,“ odpovídá Horáková v roce 1940 v anketě časopisu Ženská národní rada na otázku jak se stala feministkou a pokračuje: „Je to žena, která si v prvé řadě musí uvědomiti sebe samu, své cíle, své schopnosti a ukázněně zařaditi se, právě podle těchto svých schopností, na kterékoliv místo v životě soukromém i veřejném. Jejím základním znakem jest, že nepracuje nikdy pouze pro sebe samu.

Pokud by v příští kolekci pro Dior Maria Grazia Chiuri na trička zobrazila tato slova, nezlobili bychom se.

Hlavně to nevzdat

Milada Horáková byla členkou Československého červeného kříže a působila též na pražském magistrátu, kde vedla odbor pro mládež. Díky své práci Milada Horáková hodně cestovala a dokázala plynně mluvit nejen anglicky, ale také německy či francouzsky. Tato znalost se jí hodila například při procesu s nacisty, kdy se dokázala věcně hájit naprosto sama. Za aktivitu Ženské národní rady byla totiž čtyři roky zavřená v koncentračním táboře Terezín a v roce 1944 povstala před soudem v Drážďanech, kde nebyla odsouzena k smrti, ale k osmi letům vězení. Od toho ji však zachránil konec války.

Uplatni svou statečnost za to, co buduje, ne za to, co boří. (Milada Horáková, dopis na rozloučenou, 1950)

 

Po druhé světové válce se stala poslankyní a předsedkyní Rady československých žen. V rámci parlamentní komise připravovala novou ústavu, do které prosazovala i právní úpravu postavení žen ve společnosti a ochranu dětí. V roce 1948 se však mandátu kvůli nástupu komunistů k moci dobrovolně vzdala.

Přesah doktorky Horákové


Ani dvě hodiny před popravou neztrácela naději v lepší zítřky a svou statečnost projevila povzbudivými slovy směřujícími ke své rodině. Té adresovala dopis na rozloučenou, jenž si její dcera Jana přečetla poprvé až po čtyřiceti letech. Právě myšlenky v něm rezonují dodnes a jsou plné odvahy, která je pro Miladu Horákovou tak typická:

„Jděte na louky a jděte do lesů, tam ve vůni květů najdete kousek mě. Jděte do polí, dívejte se na krásné a všude budeme spolu. Dívejte se na lidi kolem a v každém se nějak obrazím. Nejsem bezradná a zoufalá, nehraji, je to ve mně tak klidné, poněvadž mám klid ve svém svědomí. Jdu s hlavou vztyčenou – musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj.“

Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to… (Poslední slova Milady Horákové)

 

TIP ELLE: Do 24.8. navštivte Museum Kampa, kde bude probíhat výstava mapující život Milady Horákové. "Obecně tato výstava ukáže nebezpeční politické zvůle a diktatury a nutnost se stále a znovu proti všem takovým projevům stavět," přibližuje Petr Blažek, historik ústavu pro studium totalitních režimů.

Zdroj úvodní fotografie: ČTK a Dekomunizace.cz (design).

Přečtěte si také tyto knihy o Miladě Horákové:
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24