Všechno na světě se řídí trendy. Móda, pracovní návyky, styl bydlení… vztahy a mateřství nevyjímaje. Každá generace řeší otázku, kdy je dobré se usadit a mít děti. Generace před našimi babičkami měly děti s dosažením biologické dospělosti, naše babičky zakládaly rodiny s formální dospělostí kolem 18-20. roku. Mladé ženy v období do sametové revoluce se ne zcela výjimečně stávaly matkami už v posledních ročnících středních škol. Ta, která nebyla vdaná a alespoň těhotná do svých 25, už byla považována za starou pannu.
Dítě = překážka
Obrovský zlom nastal po roce 1989, kdy se před ženami objevily jiné životní perspektivy, než ta jedna jediná možná – vdát se a mít dítě. S otevřením hranic se jim otevřela i jiná lákadla, kterými naplnit svůj život. Školy, podnikání, vydělání peněz, cesty za hranice, získání nového společenského postavení bez závislosti na rodinném a politickém původu. Mateřství a dítě se velmi rychle stalo z životního cíle č. 1 překážkou na cestě k cílům jiným. Průměrný věk matek se mezi roky 1990 a 2012 zvýšil o 5 let na 29,8 roku, když Průměrný věk matek při narození prvního dítěte se z 22,5 roku v roce 1990 zvedl na 27,9 roku v roce 2012 a i v dalších letech se zvyšoval. Dokonce až na 30,1 roku v roce 2021.
Rodina počká, zážitky ne
Pětadvacátnice by před rokem 1989 téměř bez výjimky byly vdané a měly dítě. V roce 2010 ale spousta z nich ještě studovala nebo získávala zkušenosti v prvním zaměstnání. Ani pak ale se založením rodiny nespěchaly. Chtěly získat praxi, vydělat si peníze, odškrtnout ti svůj cestovatelský, zážitkový i nákupní wish list. S dítětem na krku se těžko vyráží na Coachellu nebo na dvouměsíční baťůžkářský trip po Asii. S těžkým srdcem se v Pařížské za částku odpovídající čtyřměsíční výplatě pořizuje ikonická kabelka, když by za to dítě mohlo mít jídlo a oblečení na půl roku. S vědomím, že svět nepočká, ale dítě ano, ženy odsouvaly mateřství stále na později. Utvrzoval je v tom i Facebook a Instagram, který vytvářel dojem, že všichni cestují, mají skvělou kariéru, chodí do fancy rastaurací, plní si své materiální sny a ve zveřejněných fotkách žijí vysněné životy, do kterých se monotonní příspěvky z dětského hřiště vůbec nehodí. Pomocnou ruku tomu podala i věda. Na oko pomohla vytvořit dojem, že co nezařídí příroda, zvládne později hravě reprodukční medicína.
V módě jsou mladé matky. Už zase.
Příspěvky na Intagramu se ale začaly nedávno plíživě měnit. Feed se plní fotkami rukou se zásnubním prstýnkem, který se krásně vyjímá na exotickém pozadí. Následují fotky z lesních boho svateb a pak hned co nejoriginálnější sdělení, že „brzo budeme tři“. Nevěstám ani budoucím stylovým maminkám ale není přes třicet. V mnoha případech ještě ani nestihly napostovat foto ze svých pětadvacetin. „Když se sejdu s kamarádkami,“ říká sedmadvacetiletá Nikola, „jsem jediná, kdo nemá dítě nebo ho nečeká.“ Do módy se vrací trend mladých matek a manželek. A začíná tlačit na ženy, jestli by náhodou neměly přehodnotit své životní plány. Spousta z nich mu podléhá. Svůj dosavadní život, na rozdíl od žen z předchozích generací, prožily v tom, že si mohly dopřát to, po čem toužily. Nemusí se za ničím zuřivě honit, ani se obávat, že jim někdo zase vezme svobodu. Nemají pocit, že jí chybí zážitky ani materiální věci, protože je odjakživa měly. Naopak, to, po čem ženy nyní touží, je jejich spřízněná duše. Jistota lásky, která nikdy neodejde – vlastní dítě.
Zdroj: autorský článek, Instagram, novinky.cz, czso.cz, ec.europa.eu