Příběh nešťastné Holanďanky
Její skutečné jméno bylo Margaretha Geertruida Zelle, narodila se v Nizozemsku v roce 1876 do relativně dobře situované rodiny. Její otec byl kloboučník a investor v ropném odvětví, posílal své děti do drahých škol a obklopoval je nejrůznějšími dárky. Po krachu otec o peníze přišel, opustil svou ženu a Margarethu dal na výchovu k jejímu kmotrovi. Ta však později utekla do Haagu, kde navštěvovala učitelskou školu a potkala svého budoucího manžela, kapitána Rudolpha MacLeoda, důstojníka holandské koloniální armády. Spolu se odstěhovali do Indonésie a měli dvě děti. Jejich nešťastné manželství bylo zahaleno v manželově alkoholismu, domácím násilí a vzájemné nevěře, která vedla k nakažení syfilidou. Podle některých spekulací byla následná smrt jejich syna způsobena právě nákazou syfilidy od rodičů. Tehdy Margaretha našla útěchu v břišním tanci a ponořila se do tamní kultury. V místním dialektu objevila svůj budoucí pseudonym Mata Hari, malajský výraz pro Slunce (doslova „oko dne“).
Příběh exotické tanečnice
S manželem se roku 1902 rozhodli vrátit zpět do Evropy, kde se chvíli poté rozvedli. Jejich dceru, ačkoliv byla zprvu v péči matky, nakonec dostane do péče její otec. Zoufalá a strádající s vidinou výdělku a návratu své dcery Margaretha začne tančit a osvojí si exotické alter ego Maty Hari, odvážné tanečnice z Dálného východu. Svou kariéru odstartovala v roce 1905 v Paříži, kdy ještě netušila, co ji čeká. Očarovala pařížskou veřejnost svým provokativním vystoupením a rychle si získala pozornost bohatých a mocných mužů, kteří byli ochotni ji finančně podporovat. Mezi nimi se našli i vojenští důstojníci. Jako téměř každá osobnost, které osud dopřál slávu, se i ona stala zároveň terčem kritiky konzervativnější části společnosti. Ta prvotní slávu postupně začala pohlcoval a její kariéra začala po úspěšných několika letech upadat.
Příběh obviněné špionky
Ohledně jejích špionážních aktivit se vede až dodnes nedořešená polemika. Během zdrcujících bojů první světové války mohla Mata jako jedna z mála cestovat po celé Evropě, a to díky neutralitě její rodné země, což společně s jejím životním stylem přitahovalo pozornost. Údajně ji měla oslovit německá i francouzská rozvědka a ona kývnout na jednu i druhou stranu. Jaké informace konkrétně vyzradila zůstává dodnes nejasné, předpokládá se, že o nic zásadního však nešlo a ve finále nebyla pro ani jednu stranu nikterak užitečná. Když se v lednu 1917 Francouzi dozvěděli o její dvojí tváři, započali nespravedlivý vykonstruovaný soudní proces.
Mata Hari fascinuje dodnes
13. února 1917 byla Margaretha Geertruida Zelle zatčena a uvězněna v Paříži. Francie, ve které vládla vypjatá atmosféra způsobená neúspěchy ve válce, si našla obětního beránka a na její bedra padla obvinění ze smrti až 50 000 francouzských vojáků. Pat Shipman, autor knihy Femme Fatale: Love, Lies, and the Unknown Life of Mata Hari, definuje postoj Francouzů k tanečnici jako k „nemorální cizince se smyslnou chůzí, která bezostyšně sváděla muže ze všech armád“. Její lživé alter ego spojené s promiskuitní povahou jí ukradlo kredibilitu. Absence konkrétních důkazů a vyzrazených informací byla převálcována monstrprocesem, který vyvrcholil odsouzením k smrti. Dne 15. října 1917 byla Mata Hari v Paříži popravena zastřelením.Elegance a odvaha ji doprovázely až do posledních chvil, když si při popravě odmítla zavázat oči a svému popravčímu věnovala údajný úsměv.
Dodnes se vedou diskuse o tom, zda byla skutečně špionkou nebo nevinnou obětí politických intrik.Přes všechny kontroverze a záhady, které ji obklopují, zůstává Mata Hari ikonou své doby. Je symbolem svobodné a vášnivé ženy, která se nebála žít podle svých pravidel. Její život a osud inspiroval mnoho umělců, spisovatelů, režisérů a hudebníků. Stala se hrdinkou mnoha filmů, divadelních her a knih, které do dnešní doby oslavují její odvahu a krásu.
Zdroj: Time, Britannica, Wikipedia