MÍSTO, KDE JE UMĚNÍ JAKO DOMA. VSTUPTE DO NOOKART_STUDIA

 

Pandemie dala čas a prostor pro nové nápady, pomohla některým projektům uzrát a trochu z nás sejmula pocit, že život je rozjetý vlak, který se nezastaví. Díky této souhře okolností vznikla před pár měsíci i umělecká platforma s názvem Nookart_studio. Za nápadem stojí módní influencerka Eliška Chomistek a Michaela Němečková, která v minulosti působila například v pražské The Chemistry Gallery. Kromě letitého přátelství je pojí láska k umění a designu a nově také jejich společné dílo – Nookart_studio. „Chtěly jsme vytvořit místo, které nabídne prostor umělcům a zároveň se zde budou setkávat lidé z oboru.

Během pandemie jsme měly určitě víc času a vnitřní pohody na rozběhnutí celého projektu, který se ale stále vyvíjí. Na začátku nás netlačily žádné deadliny ani eventy. Samozřejmě se teď situace mění a my potřebujeme vše nakopnout, aby studio dokázalo naplno fungovat a pomáhat umělcům jak s prodejem u nás ve studiu, tak i s jejich PR,“ popisují vznik i současný stav studia jeho zakladatelky Eliška a Michaela.

 

Nookart_studio

 

Jak si tedy Nookart_studio představit? Zapomeňte na sterilní white cube galerie anebo archaické historizující prostory, kde každý automaticky šeptá, i když je v celé galerii sám. Nookart_studio funguje jako plně zařízený byt, který vám ukáže, jak bude umělecký objekt vypadat v interiéru – ve svém přirozeném prostředí. A rovnou s ním pak můžete i odejít. Každý milovník umění, ať už je zkušeným sběratelem anebo se chystá právě v Nookart_studiu pořídit první objekt, si může snadno představit, jak bude kus v zabydleném interiéru působit, jak s ním pracuje denní světlo a jakou bude v domově vytvářet atmosféru.

 

Nookart_studio

 

V současné době spolupracuje Nookart_studio dlouhodobě přibližně s deseti umělci, například se sochařkami Magdalénou Roztočilovou, Danou Bartoníčkovou a Miriam Kaminskou, malířkou Petrou Lomnickou, sochaři Michalem Janigou a Martinem Žákem, sklářem Davidem Valnerem, designérem Jiřím Krejčiříkem a také s jedním z nejuznávanějších českých umělců, Františkem Skálou. A další jména se brzy objeví. Studio se orientuje na současné tvůrce, ale cílem je také propojit starší etablované autory s nastupující generací mladých umělců: „Chceme dát prostor každému, kdo má určitý přesah, jehož tvorbu obdivujeme a hodí se do našeho velmi specifického prostoru.“ Eliška s Michaelou totiž před pár týdny přestěhovaly celý projekt do paláce Langhans. Konkrétně do jednoho z bytů, které zde vznikly v letech 2001 a 2002 v průběhu cenami ověnčené rekonstrukce od architekta Ladislava Lábuse.

 

David Valner/Nookart_studio

 

Palác Langhans najdete snadno, ale zámek na zvonku zde zatím nehledejte. Nookart_studio vzniklo během pandemie, kdy fungovalo v omezeném režimu a návštěvy jsou až nyní možné pouze po předchozí domluvě, nejlépe přes zprávu na Instagramu. A jak dodává Eliška, do budoucna plánují tuto exkluzivitu zachovat, pandemie nepandemie. Právě exkluzivita ve světě umění rozhodně není na škodu. Na plátna z Nookart_studia od malíře Michala Synka můžete zatím narazit třeba v showroomu fashion brandu Laformela.

Mohlo by se vám líbit

Ženy v umění #2: Silná, aktuální a světová Taja Spassková

Mladé, nadějné, talentované - to jsou ženy v umění, jejichž tvorbu vám poodhalujeme v pravidelném seriálu. Dnes se seznamte s Tajou Spasskovou!
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24