Milé čtenářky ELLE, vzhledem k množství (des)informací šířících se na všech možných kanálech jsme se rozhodli dát dohromady text, který využívá pouze ověřené zdroje a stručně popisuje, jak to s tím koronavirem vlastně je.
My vycházíme obvykle z těchto zdrojů a na jejich základě píšeme i naše články: Světová zdravotnická organizace (who.int), European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), Evropská komise (ec.europa.eu), Eurostat (databáze), Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotnický ústav (SZÚ), Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a konkrétním tématem zabývající se organizace a výzkumná centra.
Koronaviry a co o nich víme
Virů jako takových známe v současné době 5560 druhů v 1090 rodech. Onemocnění, která jsou způsobena viry, je mnoho, například rýma, opar, neštovice nebo AIDS. Označení „koronavirus“ se používá pro viry patřící do podčeledi Coronaviridae. Tento název vychází z charakteristického uspořádání povrchových struktur, které připomínají sluneční korónu, tedy zářící tvar, který při opalování vidíme kolem slunce (známý obrázek koronáče). Koronaviry byly objeveny již v 60. letech a vyvolávají onemocnění dýchacího a trávicího traktu u lidí a zvířat (ptáků a savců).
Kde se vzal?
Většina známých koronavirů se objevuje u zvířat a zdá se, že i ze zvířete se dostal aktuální koronavirus SARS-CoV-2 mezi lidi. Narůstá počet důkazů o přenosu SARS-CoV-2 z netopýrů, dále se například podezírá i luskoun. Teorie říká, že na zvířecích trzích bylo pozřeno nakažené, nedostatečně tepelně zpracované zvíře, a tak se nákaza dostala do člověka. Vychází se z toho, že první výskyt v čínském městě Wu-chan se objevoval u lidí pohybujících se kolem trhů se zvířaty. Známý virus SARS se před lety objevil v podobných podmínkách, a proto se předpokládá tato příčina. Původní zdroj nákazy však zatím stále není potvrzen.
Covid-19 vs. SARS-CoV-2
Aktuální SARS-CoV-2 patří do velké rodiny tzv. obalených RNA virů. Ale nechme složitých pojmů, a pojďme rozlišit, jaký je rozdíl mezi “Covid-19” a “SARS-CoV-2”.
- SARS-CoV-2 je název konkrétního koronaviru, který způsobuje onemocnění a zdravotní potíže. To má u každého jednotlivce jiný průběh a závisí na řadě faktorů – převážně na imunitě nakaženého člověka, zda trpí chronickým onemocněním, atd.
- Covid-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které způsobuje právě virus SARS-CoV-2. Inkubační doba (od nakažení do propuknutí) se pohybuje v rozmezí 2 až 14 dnů, avšak infekční je nemoc po celou dobu trvání. I to je jeden z hlavních důvodů nutných opatření, nejenže je totiž možné být asymptomatický přenašeč (mít virus, ale nemít příznaky), je také možné být již infekční v inkubační době a netušíc nakazit okolí.
Více se dozvíte v dalším článku, který pro vás připravujeme.
ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA
Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)