Fabergého vejce: Jeden z nejdražších klenotů světa

Jméno Fabergé je už více než jedno století spojováno s honosností, opulencí a přepychem… a velikonočními vejci. Tyto malé objekty umění jsou dodnes známkou toho největšího bohatství a puncem absolutního luxusu. 

V roce 1885 byl pověřen šperkař Carl Gustav Fabergé zajímavou zakázkou. Měl vytvořit vejce z klenotů, které bylo určeno jako dar k Velikonocům pro tehdejší carevnu Marii Fjodorovnu. Carevna vejce dostala 1. května 1885 a byla z něj tak nadšená, že car Alexandr III. z Fabergého udělal dvorního klenotníka a podobná vejce u něj nechal pro svojí manželku vyrábět každý rok. Carl Fabergé dostal volnou ruku, co se designu týče, pokaždé ale muselo mít vajíčko prvek královské rodiny a také obsahovat nějaké překvapení uvnitř.

Mohlo by se vám líbit

Největší filmové “easter eggs”, kterých jste si nikdy nevšimli

Jak jistě víte, takzvané “easter eggs” jsou vtipy a odkazy, chytře skryté v různých scénách. Režiséři je do svých snímků vkládají již celá léta a někdy jsou tak mistrně schované, že je diváci odhalí až za dlouhé roky. Také jste tyto filmové trháky viděli již několikrát, ale detaily vám unikly? Pojďme se na ně společně podívat.
elle.cz

Car Alexandr III. z Fabergého vajec udělal tradici a svojí manželku jimi obdarovával až do své smrti. Jeho syn Mikuláš II. po něm převzal nejen vládu nad carstvím, ale také tradici v obdarovávání šperkařskými vejcemi svojí manželku i carevnu matku. Fabergého vejce byly natolik inovativní, že i v té době se je ostatní snažili napodobit. Je také známo, že Fabergé vyrobil pár vajec i pro bohaté sběratele mimo Rusko. Rok 1917 a Ruská revoluce ukončila popravením cara i výrobu Fabergého vajec a talentovaný klenotník musel emigrovat ze země.

Fabergého vejce byla vyráběna z těch nejlepších a nejdražších materiálů jakými bylo zlato, slonovina, platina, diamanty, perly, drahé kameny a démanty. Trvalo rok až dva, než byla vyrobena, přestože jsou veliká jenom 7 - 13 cm. Každé je naprosto unikátní a každé v sobě skrývá jiný předmět.

Prohlédněte si luxusní Fabergého vejce:

Spekuluje se, že pro královskou rodinu vzniklo okolo 50 Fabergého vajec, některá se po bolševickém převratu ztratila, v současné chvíli se ví o lokaci 43. Celkem 3 Fabergého vejce má ve své sbírce i královna Alžběta II. Vzácnost vajec pochopitelně určuje jejich hodnotu, která je téměř nevyčíslitelná a je důvodem k dechberoucích aukčním částkám. 

V roce 2002 bylo „Zimní vejce“ z roku 1913 prodáno anonymnímu nákupčímu za 9,6 milionu dolarů v aukčním domě Christie's v New Yorku. O pět let později tento rekord překonalo tzv. „Rotschdildovo vejce" se zabudovanými hodinami, jež Fabergé vyrobil pro sběratelku Beatrice Rothschild v roce 1905. Vejce dosáhlo na rekordní částku 9 milionů liber (tehdy v hodnotě 18,5 milionu dolarů) v Christie's v Londýně a stalo se nejen nejdražším vydraženým Fabergého vejcem, ale také nejdražšími hodinami na světě.

Pokud i vy jste zatoužili vlastnit takový unikátní a nádherný kus umění, nezoufejte. Pár vajec je stále ztracených a čeká na své nalezení. V roce 2012 se například „Třetí císařské vejce" vynořilo v domě Američana na Středozápadě, který si vejce koupil na blešáku. Roky poté ho vygooglil a zjistil, že se jedná o Fabergého vejce, jehož hodnota se v té době odhadovalo na 33 milionů dolarů.

 

Královna Alžběta II. a Fabergého vejce
Mohlo by se vám líbit

Královská rodina ukázala svá nejkrásnější panství

Jestli právě sníte o hypotéce a připadají vám byty v Čechách předražené nebo přemýšlíte o chatě někde na samotě, kam byste utekli před vším tím stresem, možná byste měli přestat číst... Protože i ten nejdokonalejší palác, který si můžete dovolit a je zatím jen skryt ve vašich představách, bude ve srovnání s tím královským působit spíše jako zahradní domek.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24