Zatímco dnes je téma Met Gala zásadní pro každý aspekt noci, od výzdoby interiérů po slavnostní róby, galavečer ve skutečnosti donedávna neměl svá témata, dokud se ho neujala Diana Vreeland a nepropojila gala s pořádanými výstavami. Předtím, než se chopila otěží ona, šlo vlastně o setkání dam v krásných róbách a pánů ve slušivých oblecích. Od první výstavy „The World of Balenciaga“ v roce 1973, kterou Vreeland měla tu čest uvést, až do své smrti v roce 1989 spolupracovala s Met a pomohla produkovat 14 výjimečných galavečerů. Za vlády Vreeland se na Met Gala začaly objevovat nejen osobnosti s uměním spjaté, ale i hvězdy pop kultury a celebrity. Pokud byste nahlédli do seznamu hostů, našli byste v něm jména od Andyho Warhola přes Dianu Ross po Cher. Vzpomeňme si jen na její ‚‚naked dress‘‘.
Devadesátá léta pak přinesla výstavy o Giannim Versace, Christianu Diorovi či Dianě Vreeland samotné. V roce 1999 převzala funkci předsedkyně pro hostování v letech 1996 a 1997 Anna Wintour. Pod pečlivým vedením Wintour se už tak exkluzivní seznam hostů rozšířil o ta aktuálně nejsledovanější. Od herců a hudebníků přes módní návrháře a významné osobnosti politického či byznysového světa, potkali byste zde všechny, kteří ve velkém světě něco znamenají. Až na ty, kteří tedy nejsou plnoletí – lidé, kteří ještě neoslavili osmnácté narozeniny, mají vstup zakázán. Ovšem pořadatelé udělili již několik výjimek, kterou získaly například sestry Elle a Dakota Fanning, či například Willow Smith.
Jak se pohled na celebrity s explozí sociálních médií změnil, proměnil se i seznam hostů na galavečeru Met. Hvězdy stříbrného plátna a hudebních hitparád doplnily i ty z řad influencerů. Ty rozšířily i prestižní porotu spolupředsedů a čestných předsedů, kterou má Met Gala již od roku 1973. Letošní kohorta uvádí novou generaci spolupředsedů, otěže se chopí Blake Lively po boku Ryana Reynoldse, Regina King a Lin-Manuel Miranda.
V průběhu let se proměňuje i výzdoba galavečera, která je stále více a více propracovávána a často se pokouší rok za rokem překonávat sama sebe. Vše od židlí po talíře odráží téma daného ročníku. Vzpomeňme si například na rok 2006, kdy byl velký sál přeměněn na anglickou zahradu a večírek zdobilo 35 000 narcisů a 12 000 hyacintů. O rok později byla pro výzdobu sestavena více než šest metrů vysoká klec, ve které se promenádovali živí pávi. Těm se prý z klece podařilo uniknout, ale fotografie z tohoto pavího incidentu neexistují, a to z jednoho prostého důvodu – za zdmi Met Gala večírku totiž platí přísný zákaz focení. Zatímco obrázky z červeného koberce jsou k vidění na titulních stranách médií po celém světě, samotný večírek zůstává spíše záhadou.
Zákaz byl pořadateli zaveden v roce 2015, vztahuje se na sdílení na sociálních sítích. Ačkoli, jak je známo, selfies každý rok uniknou. Přinejmenším ty ikonické, pořizované na toaletách. Pamatujete třeba na tu, kterou pořídila v roce 2017 Kylie Jenner?
Sledujte Met Gala společně s ELLE. Budeme pro vás zaznamenávat dění na slavnostním koberci i číhat na to, jaká selfie z večírku uniknou.
Zdroj: Architectural Digest, The New York Times, UPI