Nevíte kam na výlet? 5 skrytých perel Česka, které si zamilujete

Dvůr Honětice

Ideální místo pro odpočinek i aktivní trávení času s dětmi naleznete v obci Honětice nedaleko Kroměříže. Součástí areálu penzionu Dvůr Honětice je mimo jiné i přírodní biotop jako stvořený pro osvěžení v parných letních dnech. Jedná se o uměle vytvořenou vodní nádrž, která má však přírodní filtrační systém vody. Voda se čistí průtokem třemi bio zónami, ve kterých je vysazeno druhově bohaté společenství vodních rostlin. Voda z nádrže se do nich přečerpává a díky tomu zpět do koupací části přitéká čistá sladká voda bez použití jakýchkoliv chemikálií. Kousek od břehu je v rekonstruovaném objektu zázemí biotopu občerstvení, půjčovna sportovních potřeb a hygienický prostor. Pokud se vám tu zalíbí, máte zde možnost ubytovat se v nově zrekonstruovaném penzionu ve vesnickém stylu nebo v kempu hned vedle biotopu. Na výlet po okolí se nabízí krásné zámecké zahrady v Kroměříži, plavba lodí po Baťově kanále nebo třeba Areál živá voda, kde lze podvodním proskleným tunelem nahlédnout do života sladkovodních ryb.

Mohlo by se vám líbit

Oázy klidu v Česku. Místa, která vám udělají lépe než psychoterapie

Lehnout si do houpací sítě a dívat se do lesa, zacvičit si při západu slunce jógu u rybníka, pohladit si koně po jejich sametovém krku nebo tiše pozorovat srny, které vám přeběhnou v lese přes cestu. Zní vám tohle jako způsob, kterým byste chtěli strávit pár svých volných dnů? Máme pro vás tipy na místa, jejichž návštěva vám udělá dobře na duši.
elle.cz

Plavecká hala v Lounech

Černý, dynamicky tvarovaný krystal, ze všech stran spoře otevřený, na jižní straně zcela odhalující tajemný svět plavců. To je městská plavecká hala v Lounech. Ideální pro ty, kteří se chtějí před deštěm nebo naopak horkým sluncem schovat v útrobách architektonicky mimořádné stavby. Hala ukrývá pětadvacetimetrový bazén, divokou řeku, brouzdaliště a venkovní vířivku. Nad stavbou ční šestnáctimetrová věž, ze které vede dolů téměř dvacetimetrový tobogán. Pro milovníky saunování je tu připraveno i wellness centrum se saunovým světem a barem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Hlídka na Stráži

Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je skvělým místem, kde strávit krásné odpoledne s rodinou i s přáteli. Stačí pohodlné oblečení, vhodná obuv, malá svačina a hurá do Krkonoš. Můžete vyrazit ráno i večer, pěšky nebo na kole.  Jakmile dorazíte do cíle, budete odměněni úchvatným výhledem. Příběh projektu Hlídka na Stráži se začal psát v roce 2014. Architekti ze studia Mjölk navrhli sérii drobných zastavení na vrchu Stráž, který je součástí hřebene vlnícího se nad Rokytnicí nad Jizerou. Vrch Stráž byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílali za pomoci ohně a kouře signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Za návštěvu stojí také vyhlídka Špička v Tanvaldu. Vyhlídka se může pyšnit třemi tenkými ocelovými nohami a lesklým břichem, ve kterém se odráží žula, stromy, lidé a nebe. Stavba jemná a neuchopitelná jako kapka rosy, která se své skály sotva dotkne.

Mohlo by se vám líbit

Cesty za zážitkem: Kam na netradiční dovolenou v Čechách?

Svět se mění a s ním i naše představy o tom, jak by měla vypadat ideální dovolená. Vyzkoušejte některé místo z našeho výběru, na každém z nich dostává slovo relax úplně jiný rozměr.
elle.cz

Hrad Helfštýn

Uprostřed lesů nedaleko od Lipníka nad Bečvou stojí už více než osm století. Řeč je o hradu Helfštýn, který nedávno prošel zásadní obměnou. Trvala tři roky a novou tvář hradu mohou návštěvníci obdivovat od srpna 2020. Oživila jej moderní vestavba s betonem, sklem a rezavými plechy. Autenticita hradu byla pro další generace zachována díky spolupráci architektů s Památkovým ústavem. Hrad Helfštýn se po rekonstrukci stal kulturním centrem a uznávaným střediskem uměleckého kovářství. Návštěvníky také zaujme expozice archeologie či historické mincovny. Další pohled na okolní krajinu z výšky nabízí nedaleká rozhledna na Kelčském Javorníku v obci Rajnochovice. 35 metrů vysoká rozhledna nabízí ničím nerušený výhled do všech světových stran díky absenci obvodových stěn.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kocanda Kravsko

Malebný areál Kocanda je klidným místem na okraji obce Kravsko nedaleko Znojma. Historie Kocandy sahá až do středověku, kdy obcí vedla trasa z Prahy do Vídně a stavba sloužila jako zájezdní hostinec. V té době vznikla hlavní budova areálu nyní sloužící jako penzion a barokní sál. Kocanda během staletí prošla mnoha změnami a úpravami. Nyní disponuje několika sály pro společenské události, velkou ubytovací kapacitou a kuchyní. Interiér je autentický i díky částečně původní podlaze, dveřím a nábytku. Člověk si na každém kroku uvědomuje, že se nachází ve starém domě. Na jižní Moravě, vínem proslulém kraji, stojí za to vydat se objevovat do okolí. Designová Enotéka znojemských vín se nachází v centru města Znojma v areálu znojemského pivovaru, který nabízí úchvatné výhledy na historické Znojmo a údolí řeky Dyje. Neméně úchvatné je pak vinařství Lahofer. Vinařství s letním amfiteátrem a vyhlídkovou pochozí střechou ukrývá moderním sklepení a z terasy uprostřed vinohradů dohlédnete až na rakouské kopečky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Líbí se vám výběr a chcete objevovat další zajímává místa? Více tipů na cesty najdete na webu rareplaces.cz a v knize Rare Places průvodce po nevšední architektuře. Kompaktní průvodce, který se vejde do kapsy každého cestovatele, je navržen tak, aby cestovatel snadno našel svou cestu a je rozdělen podle regionů. Kromě toho je každý region doplněn jednoduchou mapou, na které jsou vyznačena zajímavá místa daného kraje. Jedinečná místa zaujmou svým vzhledem, příběhem i umístěním. Každé místo popsané v knize je možné osobně navštívit a prožít tak jeho atmosféru.

O autorech

Mladý zakladatel Rare Places Ondřej Filgas spolu s týmem nadšených mladých lidí už tři roky popularizuje nejlepší architektonické objevy, které oživily veřejnou scénu. Kladou důraz na čistý design, vizuální identitu a výběr míst, která jsou založena na kvalitní architektuře a jsou přístupné veřejnosti. Nedávno spolu vydali vlastní knihu Rare Places průvodce do kapsy. Tato kapesní kniha shrnuje nejzajímavější lokality na české a slovenské architektonické scéně. Nyní Ondřej dostudoval 2. ročník na střední škole Kostka, obor Ekonomika a podnikání.

Zdroj: Autorský článek

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24