Lyžařská sezona začíná. Jak se na ni připravit?

1. Prověřte ceny
Ceny skipasů se mohou v různých střediscích lišit, proto chcete-li ušetřit, prozkoumejte, jak je na tom vaše vysněná lokalita. V zahraničí se ceny pohybují od 15 do 50 eur za den. Slevu obvykle získáte při zakoupení permanentky na více dní nebo pro celou rodinu. Zajímejte se proto o výhodné varianty – například některá italská střediska nabízejí k ubytování skipas zcela zdarma.

2. Vyberte místo
Než vyberete středisko, zamyslete se, jaké jsou lyžařské schopnosti a možnosti těch, kdo pojedou s vámi. Je v daném středisku dost sjezdovek pro všechny, tj. pro začátečníky i pro pokročilejší, případně trasy pro běžky? Důležitým parametrem je i nadmořská výška resortu. Ve výše položených areálech je totiž větší jistota kvalitního sněhu. Italské Alpy zaručují kvalitní lyžování za dobré ceny, bez zdlouhavých front a na upravených trasách, rakouské areály jsou zase populární díky blízké dojezdové vzdálenosti z České republiky. Letos sem návštěvníky lákají i tři nové lanovky na oblíbených tyrolských ledovcích v Pitztalu a Stubaitalu.

3. Kde bude bydlet?
Velkou roli při hledání místa pobytu, respektive ubytování, by měla kromě ceny hrát především dobrá dostupnost sjezdovek, buď pěší chůzí, nebo pomocí skibusu. Levnější jsou apartmány, které lze pronajmout na týden od 2000 Kč na osobu, komfortnější hotely jsou dražší – za týdenní pobyt se snídaní v tříhvězdičkovém hotelu zaplatíte od 5500 Kč na osobu. Ověřte si na internetu, jak byli s ubytováním spokojeni druzí, kteří tam byli před vámi. Myslete i na stravování – pokud volíte ubytování beze stravy, je dobré si dopředu ověřit, jak daleko jsou restaurace a obchody s potravinami.

658

4. Co je tam navíc?

Nejen v případě, že s vámi jedou i nelyžaři, je dobré zjistit, co jiného než sjezdovky areál nabízí – můžete narazit na snowtubing, bobové dráhy, bruslení či na možnost vyzkoušet si adrenalinové sporty. Hodí se i možnost relaxace po sportu – kvalitní a dobře vybavené wellness centrum je velké plus!

5. Zkontrolujte vybavení a pojištění
Je vaše lyžařské vybavení v pořádku? Pokud si nejste jistí, zajděte si do servisu, kde vám odborníci zajistí nabroušení hran, zacelí případné rýhy na skluznici a navoskují lyže. Důležitou součástí údržby je i úprava a nastavení vázání podle aktuální výšky a hmotnosti. Nezapomeňte ani na pojištění na hory. Odjezd na hory bez něj se může velmi prodražit. Léčebné výlohy se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. „Při sjednávání cestovního pojištění pro lyžařskou dovolenou je nutné zjistit, zda pojistka zahrnuje i rizikové sporty, kam lyžování patří. Zároveň myslete na to, že se pojištění nevztahuje na úrazy, které se vám stanou mimo vyznačené tratě,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz. „Rovněž je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. To vás chrání, když způsobíte úraz druhé osobě, což se na sjezdovkách nezřídka stává.“