Začněte u vděčnosti
Ve vděčnosti pramení pozitivní pohled na život. Procvičování vděku vám obrátí pozornost na věci, které již máte, od toho, co vám chybí. Je přirozené, že v rychlosti dnešního světa občas zapomeneme, čím vším jsme obdaření. Ať už to jsou lidé kolem nás, či střecha nad hlavou a jídlo na stole. Existuje mnoho cest, jak vděčnost zařadit do našeho života. Zapište si například věci či lidi, za které jste ve vašem životě vděční. Zkuste si méně stěžovat a aktivně hledejte v situacích tu světlejší stránku. Na konci dne si řekněte tři věci, které se vám povedly.
Napojte se na přírodu
Ať už je to procházka lesem, četba v parku nebo túra v horách, zkuste se uzemnit časem stráveným v přírodě. V rámci pochůzek občas vyměňte auto za procházku. Po probuzení nesahejte po mobilu a jděte se nadechnout čerstvého vzduchu.
Práce s dechem
Většinou pracujeme s dechem, až když je naše tělo ve stavu „bojuj nebo uteč“, ze kterého se zoufale snažíme dostat. To určitě není na škodu, jelikož práce s dechem skutečně aktivuje parasympatikus, který nám v uklidnění pomůže. Mnohé blahodárné účinky této mindfulness techniky ovšem spočívají spíše v jejím pravidelném využívání. Existuje hned několik dechových cvičení, které vám zajistí lepší oběhový systém, zdravější plíce, kvalitnější spánek a lepší ovládání svých nálad.
Meditace
Deset minut meditace každý den s vámi dokáže udělat divy. Meditace má nespočet benefitů. Uklidní a uzemní vás, bojuje proti depresím, úzkostem, stresu a negativním myšlenkám. Zajistí vám lepší práci s emocemi, lehký odstup při řešení problémů, lepší soustředěnost, produktivitu, spánek a změní vám pohled na sebe a na život jako takový v tom nejlepším slova smyslu. To vše je odměnou za pár minut v přítomném okamžiku bez jakýchkoliv stimulů.
Journaling
Vést si deník zní pro mnoho lidí dětinsky. Ve skutečnosti nám takzvaný journaling o nás může odhalit spoustu věcí, umožní vám sledovat vaše emoce a najít symptomy a původ vašich vzorců chování. Lépe porozumíte sami sobě, přijdete na kloub svým obavám, najdete jejich prameny a dokážete s nimi pracovat. A kromě toho – někdy jednoduše pomůže si vylít myšlenky na kus papíru.
Time management
Abychom duševní hygienu mohli do svých životů zařadit v její plné kráse a síle, musíme ovládat time management. Důležité je si uvědomit, že time management neznamená stihnout vše, co máte na pomyslném či reálném seznamu povinností. Jde především o umění prioritizace. Jakmile ovládnete schopnost time managementu včetně plnohodnotného odpočinku bez výčitek, pocítíte bujnou energii, budete produktivnější a vyženete stres a úzkost ze svého těla ven. Jak na to? Vypozorujte, jak strávíte čas, co vám jej nejvíce krade a u jakých činností se občas zaseknete. Vytvořte si realistický denní rozvrh a ty nejtěžší úkoly zvládněte jako první. Naučte se říct ne, vyhněte se multitaskingu a nechte si každý den čas na pár chvil pro sebe.
Zdroj: meer.com, othership.us, urmc.rochester.edu