Od Jugoslávie po Jamaiku
Není tajemstvím, že dívky a ženy různé národnosti, věku a profesí navštěvují přímořská letoviska s cílem užít si trochu romantiky již od dob socialismu, kdy se oblíbenou destinací pro tyto účely stala Jugoslávie. Jak šel čas, otevíraly se hranice a tím pádem i dveře do zbytku světa, takže se turistky, ty české nevyjímaje, mohly na vlastní kůži přesvědčit o pověstném kouzlu a vášni jižanských, arbabských a v neposlední řadě karibských milenců.
Něco za něco
Bylo by krátkozraké však o těchto ženách uvažovat jako o naivních bytostech, které si do ciziny jedou vybrat manžela a končí vždy v letadle na cestě domů se zlomeným srdcem. Na denním pořádku jsou samozřejmě i takové případy, kdy se žena na dovolené rychle a o to hlouběji zamiluje a uvěří ve společnou budoucnost, zatímco pro místního muže, který ve skutečnosti už rodinu má, znamená tato aférka jen rozptýlení a finanční přilepšení, na druhou stranu jsou mezi turistkami i takové, které stojí nohama pevně na zemi a na svůj románek pohlížejí jako na oboustranně výhodný směnný obchod.
Starší ženy to chtějí taky… a je to v pořádku
V západní společnosti, kde se klade důraz na mládí a krásu, se s postupujícím věkem mohou ženy cítit přehlížené. Jak stárnou, jsou konfrontovány s ageismem a sexismem a tlačeny do rolí babiček, které přes den vaří a po večerech pletou svetry. Je pro ně čím dál obtížnější najít si například nové zaměstnání a ještě obtížnější najít nového partnera. Další podstatné předsudky pak panují okolo jejich sexuality, která jakoby se s přibývajícími lety měla z výčtu jejich přirozených potřeb úplně vytratit. Není proto divu, že se tyto „babičky“ často nebrání mužské pozornosti, která jim, výměnou za protislužbu v podobě dárků a placení útraty v restauracích, může v relativně krátké době navrátit ztracené sebevědomí a chuť do života.
Pozor na rizika sexuální turistiky
Zároveň bychom ale neměli přehlížet etický aspekt, který sexuální turistika obnáší. Stejně jako ženské společnice, jsou i mužští společníci a gigolové do těchto aktivit často nuceni špatnými výchozími sociálně-ekonomickými podmínkami a vidinou rychlého přivýdělku. Obě strany navíc podstupují riziko přenosu pohlavních chorob včetně viru HIV a v případě, že je prostituce v dané zemi nelegální, i problémy se zákonem. Obecně je prostituce vnímána jako akceptovatelná v případě, že je v dané zemi legální, regulovaná zákonem tak, že sexuální pracovnice a pracovníci mají přístup ke zdravotnické péči a jsou chráněni před obchodem s lidským masem, a konsenzuální.
Zdroj: World Health Organization, 2006: The Social and Economic Context of Prostitution; HBO: Miláčku, miluji tě (I lowe ju); ageing-equal.org; tourismteacher.com