Termín „cortisol face“ zpopularizoval TikTok, kde uživatelky a uživatelé sdílejí fotografie „před“ a „po“. Na fotce „před“ mají zakulacený a mírně oteklý obličej, za který viní stresový hormon kortizol, respektive jeho zvýšenou hladinu. Té prý lze předejít zdravým životním stylem, který zahrnuje pravidelný spánek, vyváženou stravu, pravidelný pohyb, vynechání kávy, alkoholu a nikotinu…znáte to. Podle odborníků jsou tyto otoky zdraví neškodné, dočasné a bezbolestné a skutečně je lze připsat kortizolu. Pokud se ale jedná o dlouhodobější stav a výraznou změnu ve vizáži, s hledáním viníka to bude poněkud složitější.
Jaká je skutečná funkce kortizolu
Teď je čas na malé biologické okénko. Díky médii podněcovanému strachu ze stresu je kortizol v současné wellness éře neustále pod drobnohledem, a to často v negativním světle. Je moderní tento hormon démonizovat, což je ale do značné míry zavádějící. Kortizol není ze své podstaty škodlivý, ve skutečnosti plní životně důležité funkce nad rámec regulace stresu, jako je regulace hladiny cukru v krvi a metabolismu, redukce zánětů nebo řízení krevního tlaku. A když čelíte stresu – ať už se jedná o fyzickou či psychickou hrozbu – vaše nadledvinky ho uvolní, aby vám pomohl překonat nebezpečí. Jde o evolučně podmíněný proces, který zajišťuje naše přežití. Problém je v tom, že místo mamuta teď bojujeme s deadliny a stresové podněty na nás číhají za každým (virtuálním) rohem.
Nikdo z nás nemá stálou či „ideální“ hladinu kortizolu. Jeho úroveň během dne přirozeně kolísá v souladu s cirkadiánním rytmem. Nejvyšší hodnoty dosahuje vždy ráno, poté klesá a pouze nárazově reaguje na konkrétní spouštěče, jako je alkohol, příliš slané nebo sladké jídlo či fyzická aktivita (neděste se, v tomto kontextu je kortizol součástí regenerace). To znamená, že se ráno po náročném dni nebo protančeném večeru můžete probudit s mírně oteklým obličejem. Vaše tělo má ale způsoby, jak kortizol udržet na uzdě, a většinou tento efekt zmizí s návratem ke zdravým návykům. Muselo by se jednat o dlouhodobě skutečně vysokou úroveň stresu, aby se na vašem vzhledu hormon podepsal viditelněji, a ne pouze přechodně.
Co stojí za oteklým obličejem?
„Myslím, že trend ‚cortisol face‘ se snaží vysvětlit domnělý kosmetický problém, jako je kulatý obličej, a medikalizovat ho, aby každý měl pocit, že může převzít kontrolu nad jeho řešením,“ řekla listu The New York Times doktorka Cristina Psomadakis. Podle ní vizuální proměny sdílené na sociálních sítích souvisí spíše s úbytkem hmotnosti nebo přesunem tukových polštářků v obličeji s věkem. Otoky obličeje mohou být taky spojené s lymfatickým nebo oběhovým systémem, alergickou reakcí nebo infekcí dutin. Lze za tím zkrátka hledat celou řadu možných příčin, které nelze redukovat a schovat za efekt kortizolu.
Pokud jste pod chronickým stresem, pravděpodobně se to na vašem těle projeví a není od věci zajít k odborníkovi, se kterým můžete probrat svou situaci a nalézt nějaké řešení. Trend kortizolové tváře však spíše než tuto radu zdůrazňuje společenskou posedlost vzhledem a přináší další „pseudodiagnózu“ a potenciální komplex, díky kterému se stáváme zranitelnějším terčem pro marketing wellness produktů. Přeci jen věta, která tento trend odstartovala a kterou řekla tvůrkyně na TikToku (a majitelka wellness firmy, která prodává „čaj pro hormonální rovnováhu“) Mandana Zarghami, zněla takto: “You’re not ugly. You just have cortisol face.”
- Zdroj článku:
The New York Times, Healthline, VeryWell Mind