Z pradávné kolébky člověka do moderního světa
Počátky tetování sahají až do tisíce let vzdáleného pravěku a zůstaly přítomny v kulturách po celém světě až dodnes. První zmínky tetování je možno spatřit na jedné z nejslavnějších zachovaných mumií pod jménem Ötzi i. e. „The Iceman“, kdy jeho linie tetování nejspíše symbolizují rituály či ceremoniály nebo sloužily jako dopomoc k léčbě zranění. Dost už ale s historií. Jak nás ovlivňuje tento permanentní pigment v kůži a co se stane, když se nám znelíbí naše dřívější rozhodnutí při zdobení těla a sebevyjádření?
Boj o přežití v našem těle aneb jak se dělá tetování?
Při vytváření tetování se tetovací barva pomocí jehly dostává nejdříve do epidermální vrstvy kůže a poté pomocí kaskády imunitní odpovědi v těle se dostane až do dermis. Jako při jakékoliv jiné ráně na kůži tělo vyšle buňky imunitního systému na pomoc v boji proti tělu neznámým látkám. Studie prokázaly, že se částice z tetovacích barev distribuují pomocí makrofágů po celém těle a dostávají se až do lymfatických uzlin. U tetovaných jedinců mohou být poté zvýšeny hladiny prvků (např. těžkých kovů) v kůži a v lymfatických uzlinách, což poté zvyšuje celkovou zátěž organismu potenciálně toxickými látkami. Tyto informace neslouží pro vytvoření paniky a strachu kolem tetování, ale slouží k vytvoření informovaných rozhodnutí. Je tedy důležité si pro tetování zajít do kvalitního tetovacího salonu nebo k důvěryhodnému tatérovi, který používá vhodné barvy pro tetování, a hlavně pracuje v čistém prostředí a s čistými jehlami.
Co ovlivňuje odstraňování tetování?
Určité faktory ovlivňují úspěšnost odstraňování tetování a počet návštěv, které musíte podstoupit pro samotné odstranění nebo případně ovlivňují vedlejší účinky při procesu odstraňování. V první řadě záleží na stáří tetování. Čím mladší je, tím je jeho odstranění jednodušší. Dále také záleží na barvě použité pro tetování, jelikož se podle toho vybírá způsob odstranění. Obecně je jednodušší odstranit černou barvu, ale studie z posledních let ukazují velké pokroky v odstraňování barevných pigmentů úspěšně a efektivně. Dále záleží také na tom, jak hluboko bylo tetování vpraveno, jelikož čím hlouběji je, tím hůře se odstraňuje. Tetování provedené zkušenými profesionály jsou většinou rovnoměrně a hlavně hluboko, což stěžuje jejich odstranění. Na účinnosti odstranění tetování se také podílí imunitní systém a zdravotní stav jedince, kdy tělo lidí se silnějším imunitním systémem snadněji odstraňuje inkoustové částice.
Překrýt nebo laserovat?
V prvé řadě, pokud nejste spokojeni se svým tetováním, je dobré zvážit, zda jej nejde jednoduše předělat či překrýt jiným. Tím se vyhnete bolestivému a také i drahému procesu pro jeho odstranění. Pokud ale chcete tetování úplně odstranit, tak existuje několik metod, které se pro to používají, mezi které spadá laserová terapie, různé chirurgické zákroky nebo i chemické postupy. Je možné říct, že laserové odstranění tetování patří mezi neúčinnější metody. Laser zvládne fragmentovat inkoustové částice, které se lépe vylučují z tělního imunitního systému. Laserů je několik typů a jsou efektivní pro velké spektrum tetovacích barev, nejsou tolik invazivní a kůže se po nich regeneruje v kratším čase. Nevýhodou je fakt, že se jedná o lehce bolestivou proceduru, která může potenciálně zanechat jizvy na kůži nebo riziko permanentního zabarvení kůže. Cenově se tato metoda určuje hlavně na základě počtu sezení a velikosti tetování a je to tedy velmi individuální.
A drsnější metody?
Trápí-li vás tetování malé velikosti, tak můžete zvážit jeho chirurgické odstranění. Probíhá jednoduše vyříznutím kůže skalpelem s daným tetováním a rána je poté zašita. Tato metoda probíhá pod lokální anestezií a díky tomu je možné tetování odstranit během jednoho sezení. Na druhou stranu jizva je v tomto případě bohužel nevyhnutelná. Jedná se tedy o poměrně intenzivní metodu. Mezi další „drsnější“ metody odstraňování tetování patří například dermabraze, kdy se kůže obrušuje pomocí rotujícího nástroje, nebo chemický peeling. Chemické odstranění tetování spočívá v aplikaci kyseliny trichloroctové na místo s tetováním, kdy poté dojde k odstranění vnější vrstvy kůže společně s tetovacím inkoustem. Může se projevit jako lehce bolestivý zákrok, ale většinou není třeba použít anestetika.
Aftercare je důležitá
Po všech zákrocích odstranění tetování zůstává kůže poraněná, a proto je důležité se o ni náležitě postarat a mít trpělivost, jelikož rána nebude zahojená okamžitě. Různé metody odstranění vyžadují různou péči po zákroku, a proto je také důležité nechat si tetování odstranit u kvalifikovaných kosmetických chirurgů a nebo dermatologů, kteří vás zákrokem spolehlivě provedou a zároveň vám i poradí, která metoda odstranění tetování je ve vašem případě nejvhodnější.
Zdroje: NatGeo, PubMed, ResearchGate, SemanticScholar, Kurzgesagt